Методичні рекомендації

Підготувала

старший учитель

Марганецької гімназії

Сердюк Юлія Леонідівна

 

 

 

Урок № 2

 

Тема: «Пісні, що сповнені любові». Сонети В. Шекспіра

Мета: проаналізувати своєрідність змісту і форми сонетів В. Шекспіра; поглибити знання учнів про жанр сонета; показати сучасність і невмирущість сонетної лірики.

         Розвивати навички виразного читання, зв’язного мовлення; вміння співставляти, аналізувати, узагальнювати.

         Виховувати кращі моральні риси та читацький смак.

Обладнання: портрет В. Шекспіра, репродукції картин живописців доби Відродження: Леонардо да Вінчі «Джоконда» («Монна Ліза»), «Мадонна Літта»; Рафаель «Святе сімейство», «Сікстинська мадонна»; картки з індивідуальними завданнями.

Тип уроку: урок аналізу поетичного твору

Технології: індивідуальної, парної роботи, диференційованого навчання,

Форми проведення: групова, індивідуальна, парна, «Сенкан», «Карусель»

 

Хід уроку

І. Актуалізація

1. Літературний диктант

– Що говорять перекази про народження Шекспіра?

(нар. 23 квітня 1564 р. в Стретфорді-на-Ейвоні);

– Яку освіту отримав майбутній письменник?

(закінчив граматичну школу );

– Де відбулося перше знайомство Шекспіра з театром? (у рідному місті);

– Як починалася театральна кар’єра Шекспіра?

(суфлер – драматург – актор);

– Яку назву мав театр Шекспіра?(«Глобус»);

– Скільки п’єс написав Шекспір? (37);

– Скільки сонетів належать перу в. Шекспіра? (154);

– Хто перекладав твори Шекспіра українською мовою? (Борис Тен, М. Рильський, М. Бажан, В. Мисик, Д. Паламарчук …);

– В якому році помер Шекспір? (1616)

 

2. Робота в групах

1 група:

Ознайомитись із репродукціями митців доби Відродження. Який ідеал жінки намагалися створити на своїх полотнах художники того часу?

2 група:

Порівняти форму англійського та італійського сонетів. Зробити висновок щодо їхньої подібності та відмінності.

3 група:

Складання візитної картки В. Шекспіра.

 

ІІ. Усвідомлення змісту

  1. Слово вчителя

Сьогодні на уроці ми будемо говорити про дивовижні вірші видатного англійського поета доби Відродження В.Шекспіра. Це сонети, про які він сам сказав: «Над­гробків царських мармурові плити переживе потужний мій рядок...» І дійсно, яскрава виявився талант Шекспіра -лірика, його пісні, сповнені любові (як зазначав він сам). У його 154-х сонетах, крім теми кохання та палкого прагнення до щастя, знаходимо болісні роздуми над проблемами добра і зла, кохання і зради, любові і ненависті.

Відомо, що життя Шекспіра залишається повним таємниць та загадок. Мав рацію відомий класик XX століття Екзюпері, який радив своїм читачам:

«Шукайте мене в тому, що я пишу».

А Бен Джонсон, друг Шекспіра і перший видавець його віршів, учинив дотепно, коли написав до портрета такі рядки:

Здесь на портрете видишь ты

Шекспира внешние черты.

Художник, сколько мог, старался,

С природою он состязался.

О, если б удалось ему

Черты, присущие уму,

На меди вырезать, как лик,

Он был бы истинно велик.

Но он не мог, и мой совет:

Смотрите книгу, не портрет.

  1. Виразне читання сонета 91
  2. Гра «Уявний мікрофон»

– Джонсон Лілі, англійський драматург доби відродження, писав:

«Чоловіча дружба непохитно стоїть серед бур та неприємностей життя. Нема нічого кращого за неї» проаналізуйте ці слова і сонет 91 і дайте відповідь на питання:

Чому саме в добу Відродження таку велику увагу приділяють дружбі?

  1. Складання СЕНКАНУ на тему: «Дружба»

ДРУЖБА

Міцна, віддана

Допомагає, розраджує, підтримує

Без неї відчуваєш самотність

ДОВІРА

  1. Виразне читання учнями сонета 66
  2. Аналіз сонета за планом

– Визначте розмір віршованого твору. (ямб)

– Побудуйте схему рим. (абаб)

– Визначте катрени і двовірш.

– Які художні засоби використовував автор? (анафори, антитеза, епітети, метафори)

  1. Методика «Взаємних запитань»

Учні працюють в парах, ставлять один одному запитання за змістом сонета.

 

ІІІ. Рефлексія

1. Метод «Карусель»

Учні об’єднуються в групи і дають письмово відповіді на запитання:

1. Чим збагатив В. Шекспір зміст і форму сонета?

2. Як ви сприйняли сонети англійського поета В. Шекспіра?

2. Підсумкове слово вчителя

Країна сонетів надзвичайно багата барвами. Її мешканці живуть напруженим, неспокійним життям. 14 рядків сонета здаються на подив місткими: стільки почуттів і думок вони концентрують у собі (на що вказував і український поет М.Рильський). Ці вірші – чутливе серце поета, його оголена душа. Це справжня поезія. Тому вона житиме в людській пам’яті. Вона не матеріальна, але саме в цьому полягають її міць і сила.

 

ІУ. Домашнє завдання

  1. Читати трагедію «Гамлет»
  2. Індивідуальне завдання: Підготувати інсценування
  3. Вивчити сонет напам’ять
  4. Написати твір – мініатюру «Які думки навіяла на мене зустріч із сонетами Шекспіра?