Методичні рекомендації

Підготувала

старший учитель

Марганецької гімназії

Сердюк Юлія Леонідівна

 

Урок № 5

Слайд 1

Тема: урок – диспут «Гамлет» – найгеніальніша трагедія В. Шекспіра»

Мета: узагальнити та систематизувати отримані знання, удосконалювати вміння учнів аналізувати розвиток конфлікту драми.

Розвивати вміння висловлювати свої думки, слухати інших, вести дискусію.

Виховувати кращі людські якості.

Обладнання: галерея малюнків «Мій Гамлет», слайди, мультимедійний проектор

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань

Технології: групової роботи, проблемного навчання

Форми проведення: групова, диспут, «Мікрофон»

 

Хід уроку

І. Актуалізація

1. Тести

            1. Елемент портретного зображення якої з головних дійових осіб трагедії подається в репліці з 2 сцени першої дії: "Сльоза в одному оці, в другім —усміх...":

а) Гамлета;

б) Клавдія;

в) Гертруди?

         2. Кого має на увазі Лаерт, розмовляючи з Офелією перед своїм від’їздом до Франції: "...воля вибору для нього Вся в межах згоди та воління тіла, якому він — майбутня голова":

а) Гамлета; б) Клавдія; в) Полонія?

         3. Яка з поданих далі реплік розкриває трагічну долю принца Датського:

          а) "...маю Все те, заради чого я вбивав: І владу, й королеву й трон. Чи ж можна І розгрішитись, і спожити гріх?";

          б) "Звихнувся час.. О доле зла моя! Чому його направить мушу я?";

          в) "...мій обов’язок, як і душа, Належить рівно Богу й королю".

         4. Перед ким уперше представ принц Гамлет у божевільному вигляді: "...геть розхристаний, без шапки, У не підв’язаних, бруд­них панчохах, обвислих, мов кайдани на ногах, блідий як сніг, тремтять коліна, а на виду така страшна розпука, мов просто з пекла вирвавсь розповісти страшні страхіття..." (дія друга, сцена 1):

          а) перед Клавдієм і Гертрудою;

          б) Офелією;

          в) Розенкранцом і Гільденстерном?

            5. Кому були присвячені такі слова Гамлета: "Мій друже, ти правдивіший за всіх, Кого мені пізнати випадало" (дія третя, сцена 2)

а) Лаерту; б) Гільденстерну; в) Гораціо?

         6. Виберіть з наведених висловлювань ті, що належать Гамлету:

а) "Звичайна доля: кожне мре створіння...";

б)"...І по росі, ще на весні життя, Найбільше слід хвороби стерегтися";

в) "Що за майстерний витвір чоловік! Який шляхетний розумом! Який безмежний хистом! Як вражає й дивує доцільністю постаті й рухів! Дією подібний до ангела! Тямою – до божества! Окраса всесвіту! Найдовершеніше з усіх створінь! Одначе, що мені ця квінтесенція праху?"

         7. Хто з дійових осіб п'єси удостоюється Гамлетового порівняння з "губкою, що вбирає королівську ласку, щедроти і зиск від його влади:

а) Розенкранц;

б) Полоній;

в) Лаерт?

         8. Розташуйте репліки Гамлета в хронологічній послідовності:

         а) "...Мені на думку може спасти згодом Прикинутися дурником... ";

б) "Ні, потрібне Певніше опертя. Вполюю я виставою сумління короля";

в) "І я на крилах, бистрих, Немов уява чи любовна мрія, Полину мститись";

г) "Хіба помщусь, Коли підчас очищення душі убивцю вб'ю, готового в дорогу?";

ґ) "...так важко стало моїй натурі, що ця добряча споруда, земля, здається мені безплідною скелею серед моря; а оцей пречудовий повітряний намет, оце прекрасне склепіння небесне, оця велична покрівля, уцяцькована золотими вогнями, – це все видається мені не чим іншим, як бридким тлумищем отруйних випарів";

д) "Я твердий у своїх намірах, а вони збіглися з бажанням короля".

         9. Чия з наведених нижче реплік характеризує Гамлета:

а) "Він, легковірний, щирий, необачний...";

б) "Мастак на невгавні жарти, пречудовий химерник";

в) "О, ти людина віддана й шановна"?

         10. Клавдій називає дві причини, що завадили йому покарати Гамлета за вбивство Полонія: по-перше, це любов короля до Гертруди, матері Гамлета, а по-друге...

а) хвороба Гамлета;

б) "для власної безпеки";

в) "палка любов простолюду до принца".

            11. Кому з дійових осіб трагедії, що беруть участь у фінальній сцені, належить така репліка на свою адресу: "Попав кулик в свої тенета..."?

а) Клавдію;

б) Лаерту;

в) Озріку?

         12. Кому Гамлет перед смертю доручає розповісти правду про криваві події, що відбулися в Ельсінорі:

а) Гораціо;

б) Лаерту;

в) Фортінбрасу?

Відповіді на тестові запитання та завдання: 1 б; 2а; 36; 46; 5в; 6в; 7а; 8 в, а, б, д, г, є; 9а, 10в, 116, 12а.

 

ІІ. Засвоєння матеріалу

Слайд 2

1. Виводять правила ведення дискусії:

– Говорити по черзі, а не всім одночасно.

– Не перебивати того, хто говорить.

– Критикувати ідеї, а не особу, що їх висловила.

– Поважати всі висловлені точки зору.

– Не сміятися, коли хтось говорить, за винятком, коли хтось жартує.

– Не змінювати тему дискусії.

– Намагатися заохочувати інших до участі в дискусії.

Слайд 3

2. Диспут

– Чому, попри трагічний фінал, попри загибель Гамлета, більшість літературознавців називають трагедію «Гамлет» оптимістичною?

– «Гамлет» є не тільки найбільш особистою, але й найбільш філософічною драмою Шекспіра». Чому?

– Чому «Гамлет» – найгеніальніша трагедія В. Шекспіра

 

ІІІ. Рефлексія

1. «Уявний мікрофон»

Чи можна назвати образ Гамлета – вічним?

2. Заключне слово вчителя

Гамлетівські питання нікого не можуть залишити байдужими, бо кожен, хто народжений із розумом та талантом, носить їх у своєму серці, шукаючи відповіді і не знаходячи їх. Безліч відповідей – це безліч трактувань образу Гамлета, яким керує мінливий час.

Завершити вивчення творчості в. Шекспіра я хочу віршем вчительки Ніни Косенко «Бути чи не бути?», який, на мою думку, найкраще підсумує наші думки, що виникли в процесі вивчення творчості Шекспіра.