Методичні рекомендації

З досвіду роботи вихователя вищої категорії Марганецької гімназії

Литвин Ірини Миколаївни

 

Василь Олександрович Сухомлинський говорив: «Я не боюсь ще раз повторити: турбота про здоров’я – це найважливіше… Від життєдіяльності, бадьорості дітей залежить їхнє духовне життя, світогляд, розумовий розвиток, міцність знань, віра в свої сили».

Як же бути здоровим? Що може зробити кожна людина, щоб бути здоровою?

Саме ці питання ми з дітьми вирішуємо на групі продовженого дня.

Здоров’я людини залежить від багатьох чинників. Але з них є такі, на які може вплинути сама людина. Це: емоційний настрій, рухова активність і  харчування.

Тому я пропоную здійснити подорож по країні «ЗДОРОВ’ЯТКО».

Наша перша зупинка «Емоційна».

Значення емоцій велике. Вони мобілізують сили організму. Призводять організм до стану готовності для успішної діяльності.  Впливають на пам’ять, сприйняття, мислення.  Визначають поведінку людини.

Починаю свою роботу з денних зустрічей учнів з вихователем. Діти беруть участь у коротких, енергійних , групових вправах, іграх, які створюють позитивну атмосферу у групі на весь день.

Так вправа «Посмішка по колу» розвиває почуття доброзичливості, увагу одне до одного.

Діти стають у коло. Вихователь пропонує дітям передати уявну посмішку з рук у руки по колу, посміхаючись одне одному, промовляючи до свого сусіда що-небудь приємне і хороше.

Гра «Незвичайне привітання»

Діти за сигналом вихователя починають хаотично рухатися по кімнаті й за командою вихователя при зустрічі вітатися один з одним:

боком;

чолом;

долонями;

коліньми.

Мета цієї гри: зняття емоційної напруги, переключення уваги, зменшення відчуття відчуженості в групі. Закінчую денну зустріч повідомленням роботи на день.

Складовими здоров’язбережувальних технологій є кольоротерапія та казкотерапія.

Кольоротерапія

Людину все життя оточують кольори. За допомогою правильного підбору кольорів ми можемо впливати на самопочуття, працездатність, настрій, нервовий стан. Технологія базується на використанні кольорів веселки.

На групі продовженого дня проводжу вправу «Хвилинки – кольоринки». Діти малюють кольорові квіточки, асоціюючи колір з настроєм, пускають їх у водичку. Квіточки розкривають свої пелюсточки. Такі хвилинки заспокоюють дитину,покращують емоційний настрій, дають змогу відпочити. Вихователь за кольором може перевірити емоційний стан дитини. Наприклад, червоний – це збудження, агресія. Блакитний і зелений – спокій. Чорний – пригніченість.

Я часто використовую вправу «Кольори в навколишньому середовищі». Коли у школу завітав кольоровий велетень, то це викликало у дітей різний емоцій стан: здивування, страх, радість. Але ніхто не залишився байдужий.

Сприймати світ у кольорі – це радість для дитини, це позитивний світ емоцій, це добра енергія, сила, здоров'я та успіху.

А ще я використовую «сухий» душ виготовлений із різнокольорових атласних стрічок. Стрічки спускаються донизу немов струмені води. Проходячи через них, приємно торкатися обличчям, перебирати в руках. Різнокольорові «струмені» стимулюють відчуття та розвивають чутливість.

Казкотерапія – «лікування казкою»

Дитяча казка – це одна з самих доступних можливостей емоційного розвитку дитини, адже ніякі знання не повинні випереджати морального розвитку особистості.

Загальна ідея цієї роботи полягає в тому, що дитина бачить себе на місці головного героя, живе разом із ним, вчиться на його помилках.

Тобто людина з раннього віку за допомогою казок навчається приміряти на себе різні ролі: поганих та добрих героїв, творців та знищувачів

В своїй роботі із цієї технології  я застосовую такі методи:

*казкове малювання – діти залюбки малюють казкових персонажів,     епізоди казок, складають малюнкові діафільми до улюблених казок;

*драматизацію – розігрування в ролях казки;

*розповідь казок;

*ігри за сюжетом знайомих казок.

Хоровий  та сольний спів також є частиною технології, що зберігає здоров’я. Спів впливає на емоційний стан людини. Під час співу мозок здійснює вироблення ендорфіну – так званого «гормону радості». Співом можна лікувати заїкання. Доведено, що звукосполучення «ОМ» приводить до балансу тіло, розум і серце. «УХ», «АХ», «ОХ» - звільняє нас від негативної енергії.

Цю технологію можна використовувати на самопідготовці для заучування правил, так читаємо умову до завдання, а вірші вчимо хоровим співом.

Можемо вирушати далі.

В своїй роботі я використовую

Рефреймінг – новий погляд на складну ситуацію. Цей прийом допомагає заспокоїтися и легше ставитися до проблем, уміти знайти позитивне, покращує настрій.

Наприклад, пишемо на крилах метелика проблему і відпускаємо на біле полотно, на якому нанесені контури фігур. Заповнюємо метеликами серединку, відгадуємо образ, милуємося формою, кольорами. І негатив відступає на другий план, стає незначним. Проблеми забуваються, емоційний стан покращується.

І друга зупинка «Рухова активність». Що дає рухова активність людині? Рухова активність сприяє зміцненню здоров’я, запобігає виникненню хвороб. Також сприяє повноцінному росту та розвитку особистості.

Чи знаєте ви скільки щодня треба рухатись дитині, щоб бути здоровою? Не менше шістдесяти хвилин.

На групі продовженого дня ми намагаємось рухатися більше. Змагання, танці, руханки, парна і групова взаємодія в русі, прогулянки на подвір’ї – все це приносить радість дітям.

Формуванню здоров'язберігаючих умінь і навичок фізичного та психічного здоров'я молодших школярів сприяють фізкультпаузи. Фізкультхвилинки – активний відпочинок на заняттях. Це, ніби, маленька вистава.

Такі, наприклад, фізкультхвилинки «Рубання дров», «М’яч» добре очищають і покращують дихальні органи.

Діти люблять гратися в різні ігри. Граючись, вони пізнають життя, набувають різних навичок і вмінь. У процесі гри вони фізично загартовуються.

Взимку – це катання на санчатах,ліплення сніжних баб, будування снігових фортець.

Весною – рухливі ігри на шкільному майданчику. Така гра, як

«Грім – ураган – землетрус» не тільки спрямована на соціалізацію особистості, але й на відновлення енергії дитини.

Для руховою діяльності дітей на виховних заходах та тренінгах я використовую інтерактивний метод технології «Критичного мислення», «Займи позицію»

Ми під’їхали до третьої зупинки під назвою «Здорове харчування»

Щоб жити – треба харчуватись. І їжа повинна бути корисною.

На моїх виховних заходах діти із задоволенням слухають поради доктора Айболита, щодо здорового харчування. Дізнаються про користь вітамінів житті людини.

На виховному заході «Я обираю корисні звички», діти творчо підійшли до вибору продуктів харчування. Вони намалювали свою тарілку здорового харчування.

Неабияке враження справив на вихованців полуденок, який приготували мами за рецептом відомого шеф – кухара  Євгена Клопотенка. В нього є багато рецептів смачної та корисної їжі, які можна знайти в інтернеті на його сайті. Мої ж вихованці продегустували запечені яблука з сиром там медом.

Ось і підійшла наша подорож до кінця. І на останок я хочу нагадати слова Василя Сухомлинського «Від життєдіяльності, бадьорості дітей залежить їхнє духовне життя, світогляд, розумовий розвиток, міцність знань, віра у власні сили».

Здоров’я вам та вашим рідним!