Методична розробка уроку української мови в 4 класі
вчителя початкової школи, спеціаліста вищої категорії – Мельянкової Світлани Олексіївни
Тема. Особові займенники.
Мета. Вчити розпізнавати особові займенники у текстах; визначати особу, число, відмінок займенників; формувати вміння користуватись відмінковими формами займенників в усному й писемному мовленні; розвивати увагу, мислення; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати культуру писемного мовлення, інтерес до вивчення рідної мови, прищеплювати любов до рідного слова.
Тип уроку. Урок застосування знань, умінь і навичок.
Обладнання. Індивідуальні картки, опорні таблиці з теми, КТ.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Добрий день вам, любі друзі!
Дуже рада бачить вас,
Наш чудовий, наш розумний,
Дружний наш четвертий клас!
II. Актуалізація опорних знань учнів – «Бліц-турнір».
- Яку частину мови ми вивчали на попередньому уроці? (Займенник).
- Що таке займенник? (Це частина мови, яка вказує на предмети, їх ознаки, кількість, але не називає їх. Імен. Можна замінити займенниками він, вона, воно, вони; прикм.- такий, така, таке, такі; числ. – стільки, скільки. Відповідає на ті самі питання, що й частини мови, замість яких вони вживаються).
- Яку роль в реченні виконують займенники? (Гол. та другорядних чл.)
-Для чого служать займенники у мові? (Зв’язують речення між собою, допомагають уникати повторів).
-З яким розрядом займенників ми ознайомилися на минулому уроці?
(Це особові займенники).
-Дайте їх визначення. (Особові займенники вказують на особу або осіб та відповідають на ті самі питання, що й іменники).
-Як змінюються особові займенники?
(Особові займенники змінюються за числами й відмінюються за відмінками).
1ос. одн. - я,множ. – ми. Ці займенники вказують на особу, яка говорить про себе чи двох і більше осіб від імені яких говорять.
2 ос. одн. - ти, множ. – ви. Ці займенники вказують на особу чи осіб, до яких звертаються.
3 ос.: одн. - він, вона, воно, множ. - вони. Ці займенники вказують на особу чи предмет, осіб чи предмети, про які говорять.
-Що пишемо у формах займенників 3 ос., що вживаються після прийменників? (пишемо букву –н-: про них, від неї).
-Як пишуться займенники з прийменниками? (Окремо).
III. Повідомлення теми, завдань уроку.
Тема сьогоднішнього нашого уроку – «Особові займенники». На уроці ми маємо навчатися розпізнавати та правильно використовувати у мовленні особові займенники.
IV. Закріплення та осмислення знань.
- Гра « Знайди собі пару»
Я малює
Ти люблю
Він танцює
Вона вирішив
Воно шанують
Ми мрієте
Ви світить
Вони вчимося
2. Вибірковий пояснювальний диктант із завданням - фронтально. (Виписати особові займенники. Визначити особу, число, відмінок кожного з них).
Перш ти мене підвези, а потім я на тобі поїду.
Ти-займ., 2 ос., одн., Н.в.
Мене – займ.,1 ос., одн., Р.В.
Я – займ. 1ос., одн., Н.в.
(На) тобі - займ., 2 ос., одн., М.в.
Ти йому про діло, а він тобі про козу білу.
Ти – займ., 2 ос., одн., Н.в.
Йому – займ., 3 ос., одн., ч.р., Д.в.
Він – займ., 3 ос. одн., ч.р., Н.в.
Тобі – займ., 2 ос. одн., Д.в.
Як ми до людей, так і люди до нас.
Ми – займ., 3 ос., одн.,Н.в.
(До) нас – займ., 1 ос., мн., Р.в.
Вона- займ., 3 ос., одн, ж.р., Н.в.
Коли б свині крила, вона б і небо зрила.
Вона – займ., 3 ос., одн., ж.р., Н.в.
3. Самостійна робота – захист індивідуальних завдань (біля дошки на картках). Складання усного зв’язного висловлювання на подану тему з використанням особових займенників у формі пояснення змісту наведених прислів’їв та приказок.
а) Завдання – із слів на картках скласти прислів'я та приказки, Виділіть у них особові займенники. Визначте їх особу, число, відмінок. Що пишемо у формах займенників 3 ос., що вживаються після прийменників? (пишемо букву –н).
З ним каші не звариш.
У нього сім п'ятниць на тиждень.
Говорити до нього – як горохом об стіну.
З нього користі – як з чорта смальцю.
б) Перебудувати розповідні речення у питальні, змінивши 1-шу особу на 2-гу особу.
Я люблю приказки. – Ти любиш приказки?
Ми вчимо прислів’я. – Ви вчите прислів’я?
4. Конкурс на кращого редактора. (Слайд)
Відредагуйте текст. - Використовуйте особові займенники для зв’язку речень у тексті з метою уникнення лексичних повторень. Чому, на вашу думку, використовуємо прислів’я та приказки у мовленні?
Прислів’я та приказки – жанр усної народної творчості.
Прислів’я та приказки називають золотими зернами народної мудрості.
У прислів’ях та приказках відбивається життєва мудрість.
Прислів’я та приказки мають повчальний характер.
Прислів’ями та приказками ми прикрашаємо мову.
Прислів’я та приказки – жанр усної народної творчості.
Їх називають золотими зернами народної мудрості.
У них відбивається життєва мудрість.
Вони мають повчальний характер.
Ними ми прикрашаємо мову.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА. (Музичний супровід)
Руки за голову ставимо сміло
І повертаємось вправо та вліво,
Двічі - наліво, двічі - направо.
Зробимо чітко, діти, цю вправу.
Двічі - наліво, Двічі - направо —
Будемо мати гарну поставу.
5. Групова робота – творче завдання.
Гра «Коректори».
(Кожна група отримує по одному реченню. Переписати, поставивши особові займенники в потрібній формі. Коли в непрямих відмінках займенників 3-ї особи з’являється – н?)
- Ти (він) борони від собак, а він (ти) покаже кулак. – Ти його борони від собак, а він тобі покаже кулак.
2. Син мій, а розум в (він) свій. – Син мій, а розум в нього свій.
- Не дивись на чоловіка, а на (він) діло. – Не дивись на чоловіка, а на його діло.
- Дівка, як верба: (вона) не поливай, а вона росте. - Дівка, як верба: її не поливай, а вона росте.
- Що йому біда зробить, як він сам — біда. - Що (він ) біда зробить, як він сам — біда.
6. Ой, піч! Коли б я на (ти), а ти на коні, — славний би козак був з (я ). - Ой, піч! Коли б я на тобі, а ти на коні, — славний би козак був з мене.
IV. Підсумок уроку.
- Чи потрібний був вам цей урок?
- Про що ви дізнались? Чим новим збагатились ваші знання?
- Що здалося складним під час виконання завдань?
V. Домашнє завдання.
Скласти усну розповідь про займенник з 5 речень.