Методичні рекомендації

Методична розробка уроку математики в 3 класі

 

вчителя початкових класів, спеціаліста вищої категорії  Рацинської Алли Іванівни

 

Тема: Усне додавання і віднімання трицифрових чисел виду 240+430; 480-250. Задачі

На знаходження трьох чисел за їх сумою та сумами двох доданків. Розв’язування нерівностей

Мета: Удосконалювати обчислювальні навички з круглими числами. Закріплювати вміння розв’язувати задачі на знаходження трьох чисел за їх сумою та сумами двох чисел. Повторити прийоми порівняння чисел. Розвивати пам'ять, увагу, уяву, логічне мислення, спостережливість, вдосконалювати обчислювальні навички; виховувати  старанність, наполегливість під час виконання завдань.

Обладнання:Малюнок до задачі, модель прямого кута,  плакат із зображенням геометричних фігур, підручник математики для 3 класу (авт. Ф. М. Рівкінд, Л. В. Оляницька).

Хід уроку

І. Організаційна частина.                                               

Учениця. Починаємо урок,

                 Бо почули ми дзвінок

                 Він за парти кличе нас

                 До роботи ,швидше в клас

                 Розум – твій найкращий скарб,

                 Коли з ним ти маєш лад!

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Учитель. До нас на урок завітали казкові герої – Крокодил Гена і Чебурашка. Вони бажають подивитися, що ми вже знаємо та повчитися у нас.

 

  1. Математичний диктант.

Запишіть число у якому: 3 сотні, 2 дестки, 5 одиниць;6 сотень,4 десятки і відсутні одиниці; 8 сотень, 9 одиниць;2 сотні ,7 десятків, 3 одиниці;4 сотні, 2 десятки, 6 одиниць.

Постав ці числа у порядку зростання.

Запишіть сусідів числа: 199,289.

 Самоперевірка                                                                         

    Учитель. Перегляньте, чи правильно ви зробили, виправте, допущені помилки.

    Відповіді: 325,640,809,273,426.

                      273,325,426,640,809.

                     198-200 , 288-290

                     

 

                                            

  1. Гра «Скільки?»

Назвати кількість одиниць, десятків, сотень у числах   

394, 199, 560, 801, 200, 745

 

     

  3. Фронтальне опитування

 

     1) Завдання 340

     - Знайдіть суму та різницю чисел: 450 і 310; 770 і 220.

     - Поясніть прийоми обчислень.

     2) Завдання 341

     - Чому дорівнює прямий шлях від будинку Крокодила Гени до будинку Чебурашки?

     - Чому дорівнює шлях, який подолає П’ятачок до нори Кролика, пройшовши повз будинок Вінні-Пуха? (450+540=990 (м))

     - Дайте відповідь на головне питання задачі. (990-880=110 (м))

 

  4. Розв’язування цікавих задач                                                         

  Учитель.  Герої підготували для нас задачі, отож, давайте їх розв’яжемо.

    1) Марійка має сто ляльок, двісті яблук, одну шоколадку, сто апельсинів, п'ятдесят персиків і один велосипед. Скільки фруктів має Марійка? (350 фруктів).

   2) Тимко сказав: «У мене 300 марок, а в тебе, Сашко, скільки?» Сашко відповів: «У мене стільки марок, скільки і в тебе, та ще половина всіх твоїх марок». Скільки марок у Сашка? (450);                                           

  3) Що стоїть між числами 200 і 890? (і)                                         

 5. Хвилинка каліграфії                                                                     

 Учитель. Продовжіть запис чисел. А яке наступне число писати, подумайте.

  

123, 129, 133………    (139, 143, 149, 153, 159)

 

ІІІ. Повідомлення теми уроку                                                    

 

Учитель. Сьогодні на уроці ми закріпимо знання про додавання та віднімання трицифрових чисел, продовжимо роботу над задачами.

 

ІY. Закріплення вивченого матеріалу

 

     1. Робота над задачею № 344                                                 

 

Учитель. Складіть і розв’яжіть задачу з поясненням за коротким записом.

Розв’язання

  1. 780-450=330 – третє число;
  2. 780-360=420 – перше число;
  3. 450-420=30 – друге число

Перевірка:330+420+30=780

Відповідь: перше число – 420; друге число – 30; третє число – 330.

 

     2. Самостійна робота (завдання 342)                                  

Учитель.Крокодил Гена і Чебурашка пропонують розв’язати вирази. Отож, подивимося, який варіант швидше впорається із завданням!

І варіант                                                 ІІ варіант

670-330+250=590                                   530+260-450=340

830+140-250=720                                   970-430+320=860

 Фізкультхвилинка

Слухати ми перестали

І тепер всі дружно встали.

Будем  ми відпочивати,

Нумо вправу починати

Руки вгору , руки вниз

І легесенько прогнись.

Покрутились, повертілись

На хвилинку зупинились.

Пострибали, пострибали

  1.  

Всі за парти посідали,

Вчитись знову ми почали.                                                                   

 

 

5. Порівняння виразів з коментуванням (343)                             

 

   310 + 60 = 370                                        610 > 450 + 110

270 – 120 = 150                                   430 > 780 – 430

150 + 210 < 380                                   690 – 540 < 120 + 130

780 – 460 > 220                                   770 + 120 > 120 + 760

 

6. Практична робота з геометричним матеріалом (завдання 346)

                                                                                                          

Учитель.  Герої не можуть впоратися із геометричним матеріалом. Нумо, допоможемо їм!

Випишіть номери всіх фігур, які мають хоча б один прямий кут.

 

  1. Завдання для допитливих «Банк математичних цікавинок» (345)

                                                                                                     

 

Розв’язання

(18+24)-6=36 (учн.)

Відповідь: 36 учнів у цьому класі

 

Y. Підсумок уроку. Рефлексія                                                        Учитель. Що повторили на уроці?

    - Які види робіт найбільше сподобалися на уроці? Чому?

    - Що викликало труднощі?

    - Я гадаю, що казковим героям також сподобалася наша робота. І вони будуть частіше приходити до нас у гості.

Хто з вас добре працював,

Той усе запам’ятав.

І скажу наприкінці:

«Наші діти – молодці!»

 

YІ. Домашнє завдання                                                                    

     С. 54, завдання 347, 348