Нормативно-правова база

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.09.2004 № 1095 “Деякі питання запровадження зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти” (із змінами), наказів Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 23.08.2012 № 943 “Про зовнішнє оцінювання навчальних досягнень осіб, які виявили бажання вступати до вищих навчальних закладів України в 2013 році”, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.09.2012 за №1558/21870, від 29.05.2008 № 479 “Про затвердження Положення про проведення пробного зовнішнього незалежного оцінювання навчальних досягнень випускників навчальних закладів системи загальної середньої освіти”(із змінами),                                 від 03.11.2011 № 1254 “Про затвердження нормативно-правових актів щодо проведення зовнішнього незалежного оцінювання навчальних досягнень випускників навчальних закладів системи загальної середньої освіти в 2012 році”, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 02.12.2011 № 1395/20133, з метою організованого проведення в Дніпропетровській області зовнішнього незалежного оцінювання навчальних досягнень випускників навчальних закладів системи загальної середньої освіти (далі – ЗНО 2013), які виявили бажання вступати до вищих навчальних закладів у 2013 році,

НАКАЗУЄМО:

 1. Провести у 2013 році зовнішнє незалежне оцінювання з української мови та літератури, математики, історії України, фізики, хімії, біології, географії, російської мови, світової літератури, іноземних мов (за вибором) – англійської, німецької, французької, іспанської.
 2. Затвердити Календарний план підготовки та проведення в Дніпропетровській області зовнішнього незалежного оцінювання навчальних досягнень випускників навчальних закладів системи загальної середньої освіти в 2013 році (додається).
 3. Головному спеціалісту відділу середньої освіти управління загальної середньої освіти головного управління освіти і науки облдержадміністрації  Захорольській В.М. вжити організаційних заходів щодо:
  • інформування громадськості з питань підготовки та проведення ЗНО 2013 спільно з Дніпропетровським регіональним центром оцінювання якості освіти (далі - ДпРЦОЯО);
  • надання місцевими органами управління освітою ДпРЦОЯО пропозицій щодо формування мережі пунктів тестування, допомоги в доборі осіб, які будуть залучатися до проведення тестування та організації їхнього навчання;
  • організації надання медичної допомоги учасникам тестування, персоналу пунктів тестування спільно з управлінням охорони здоров’я Дніпропетровської облдержадміністрації;
  • взаємодії з територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України з питань охорони правопорядку в місцях проведення тестування;
  • сприяння ДпРЦОЯО в організації та проведенні апробації тестових завдань, пробного тестування, перевірки відкритої частини тестових завдань;
  • розміщення наказу на сайті головного управління освіти і науки облдержадміністрації.
 4. Ректору Дніпропетровського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Романенку М.І.:
  1. Забезпечити проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед педагогічної громадськості з питань ЗНО 2013.
  2. Надати ДпРЦОЯО необхідну допомогу у організації та проведенні навчання осіб, які будуть залучатися до тестування.
  3. Забезпечити проведення в навчальних закладах обласного підпорядкування інформаційно-роз’яснювальної роботи з питань ЗНО 2013.
  4. Опублікувати даний наказ у інформаційному збірнику «Освіта Дніпропетровщини».
 5. Керівникам управлінь, відділів освіти:
  1. Забезпечити проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи з питань ЗНО 2013.
  2. Надати ДпРЦОЯО пропозиції щодо формування мережі пунктів тестування, необхідну допомогу у доборі осіб, які будуть залучатися до проведення тестування та організації їхнього навчання.
  3. Забезпечити створення безпечних умов учасникам тестування та зовнішнього оцінювання в місцях проведення тестування.
  4. Організувати спільно з місцевими органами управління охорони здоров’я надання медичної допомоги учасникам тестування та персоналу пунктів тестування.
  5. Організувати спільно з місцевими органами Міністерства внутрішніх справ України охорону правопорядку в місцях проведення тестування.
  6. Сприяти ДпРЦОЯО в організації та проведенні апробації тестових завдань, пробного тестування, перевірки відкритої частини тестових завдань.
 6. Керівникам вищих та професійно-технічних навчальних закладів надати необхідну допомогу ДпРЦОЯО у доборі осіб, які будуть залучатися до проведення тестування та організації їхнього навчання, сприяти організації та проведенню апробації тестових завдань, пробного тестування, використанню навчально-матеріальної бази закладів для створення пунктів тестування, забезпечити безпечні умови учасникам пробного тестування, зовнішнього оцінювання при проведенні тестування на базі вищих навчальних закладів.
 7. Начальнику відділу інформаційних технологій ДпРЦОЯО Куніну Д.М. забезпечити розміщення даного наказу у службовому розділі веб-сайту ДпРЦОЯО.
 8. Заступникові начальника управління загальної середньої освіти – начальнику відділу середньої освіти  головного управління освіти і науки облдержадміністрації Гаврилюк С.В довести даний наказ до відома керівників міських, районних органів управління освітою.
 9. Координацію роботи щодо виконання цього наказу покласти на заступника начальника управління загальної середньої освіти – начальника відділу середньої освіти  головного управління освіти і науки облдержадміністрації Гаврилюк С.В., заступника директора ДпРЦОЯО Останкіну О.В., контроль за виконанням даного наказу залишаємо за собою. 

Додаткові матеріали: Календарний план ЗНО2013

Закони України:

Укази Президента України:

Акти Кабінету Міністрів України Накази Міністерств:

Накази Міністерства:

Листи Міністерства:

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.09.2004

№ 1095 “Деякі питання запровадження зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти” (із змінами), наказів Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 09.08.2011 № 946 “Про зовнішнє оцінювання навчальних досягнень осіб, які виявили бажання вступати до вищих навчальних закладів України в 2012 році”, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.08.2011 за № 1006/19744, від 29.05.2008 № 479 “Про затвердження Положення про проведення пробного зовнішнього незалежного оцінювання навчальних досягнень випускників навчальних закладів системи загальної середньої освіти”(із змінами), з урахуванням наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 06.12.2010 № 1207 “Про затвердження нормативно-правових актів щодо проведення зовнішнього незалежного оцінювання навчальних досягнень випускників навчальних закладів системи загальної середньої освіти в 2011 році”, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.01.2011 за № 5/18743), з метою організованого проведення у Дніпропетровській області зовнішнього незалежного оцінювання навчальних досягнень випускників навчальних закладів системи загальної середньої освіти, які виявили бажання вступати до вищих навчальних закладів у 2012 році (далі – зовнішнього оцінювання),

НАКАЗУЄМО:

1. Провести у травні – червні 2012 року зовнішнє незалежне оцінювання навчальних досягнень з української мови і літератури, математики, історії України, всесвітньої історії, фізики, хімії, біології, географії, російської мови, іноземних мов (за вибором) – англійської, німецької, французької, іспанської.

2. Затвердити Календарний план підготовки та проведення у Дніпропетровській області зовнішнього незалежного оцінювання навчальних досягнень випускників навчальних закладів системи загальної середньої освіти в 2012 році, що додається.

3. Головному спеціалісту відділу середньої освіти головного управління освіти і науки облдержадміністрації Гаврилюк С.В. забезпечити:

 • організацію інформування громадськості з питань підготовки та проведення ЗНО 2012 спільно з Дніпропетровським регіональним центром оцінювання якості освіти (далі-ДпРЦОЯО);
 • надання місцевими органами управління освітою ДпРЦОЯО пропозицій щодо формування мережі пунктів тестування, допомоги в доборі осіб, які будуть залучатися до проведення тестування та організації їхнього навчання;
 • створення безпечних умов учасникам тестування в місцях проведення тестування;
 • організацію надання медичної допомоги учасникам тестування, персоналу пунктів тестування спільно з управлінням охорони здоров’я Дніпропетровської облдержадміністрації;
 • взаємодію з територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України з питань охорони правопорядку в місцях проведення тестування;
 • сприяння ДпРЦОЯО в організації та проведенні апробації тестових завдань, пробного тестування, перевірки відкритої частини тестових завдань,
 • доведення даного наказу до відома керівників міських, районних органів управління освітою;
 • розміщення даного наказу на сайті головного управління освіти і науки облдержадміністрації.

4. Ректору Дніпропетровського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Романенку М.І. :

4.1. Забезпечити проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед педагогічної громадськості з питань ЗНО 2012.

4.2. Надати ДпРЦОЯО необхідну допомогу у організації та проведенні навчання осіб, які будуть залучатися до тестування.

4.3. Забезпечити організацію проведення в навчальних закладах обласного підпорядкування інформаційно-роз’яснювальної роботи з питань ЗНО 2012.

4.4. Опублікувати даний наказ у інформаційному збірнику “Освіта Дніпропетровщини”.

5. Керівникам управлінь, відділів освіти:

5.1. Забезпечити проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи з питань ЗНО 2012.

5.2. Надати ДпРЦОЯО пропозиції щодо формування мережі пунктів тестування, необхідну допомогу у доборі осіб, які будуть залучатися до проведення тестування та організації їхнього навчання.

5.4. Забезпечити створення безпечних умов учасникам тестування та зовнішнього оцінювання в місцях проведення тестування.

5.5. Організувати спільно з місцевими органами управління охорони здоров’я надання медичної допомоги учасникам тестування та персоналу пунктів тестування.

5.6. Організувати спільно з місцевими органами Міністерства внутрішніх справ України охорону правопорядку в місцях проведення тестування.

5.7. Сприяти ДпРЦОЯО в організації та проведенні апробації тестових завдань, пробного тестування, перевірки відкритої частини тестових завдань.

6. Керівникам вищих та професійно-технічних навчальних закладів надати необхідну допомогу ДпРЦОЯО у доборі осіб, які будуть залучатися до проведення тестування та організації їхнього навчання, сприяти організації та проведенню апробації тестових завдань, пробного тестування, використанню навчально-матеріальної бази закладів для створення пунктів тестування, забезпечити безпечні умови учасникам пробного тестування, зовнішнього оцінювання при проведенні тестування на базі вищих навчальних закладів.

7. Начальнику відділу інформаційних технологій ДпРЦОЯО
Куніну Д.М. забезпечити розміщення даного наказу у службовому розділі веб-сайту ДпРЦОЯО.

8. Координацію діяльності щодо виконання цього наказу покласти на заступника начальника управління загальної середньої освіти – начальника відділу середньої освіти головного управління освіти і науки облдержадміністрації Барміну О.П., заступника директора ДпРЦОЯО Останкіну О.В., контроль за виконанням даного наказу залишаємо за собою.

В.о. начальника головного управління освіти і науки облдержадміністрації
Л.О.ОЛЕФІР

Директор Дніпропетровського регіонального центру оцінювання якості освіти
М.М.ГОРБЕНКО–ХВАСТУНОВА

ПРАВИЛА
організації та проведення Всеукраїнського конкурсу з англійської мови “Гринвіч”

1. Загальні положення

1.1. “Гринвіч” – Всеукраїнський конкурс з англійської мови (надалі – Конкурс).

1.2. Авторські права на всі завдання Конкурсу належать спільно Центру творчих ініціатив “Клєвєр” (надалі ЦТІ “Клєвєр”) та Горлівському державному педагогічному інституту іноземних мов (надалі ГДПІІМ).

2. Цілі та завдання Конкурсу

2.1. Цілями та завданнями Конкурсу є:

– розвиток інтересу до англійської мови та культури англомовних країн;

– підвищення кваліфікації вчителів англійської мови;

–  удосконалення роботи з обдарованою молоддю;

– активізація позакласної та позашкільної роботи з англійської мови;

– надання учням можливості змагатися в масштабі, що виходить за рамки регіону, не виїжджаючи з нього;

– формування в учнів навичок пізнавальної та творчої діяльності;

– допомога учням старших класів в опрацюванні методик роботи із тестовими формами контролю.

3. Організація Конкурсу

3.1. Організатором Конкурсу є ЦТІ «Клєвєр» за участю ГДПІІМ.

3.2. Безпосереднє керівництво проведенням Конкурсу здійснює оргкомітет, який формується ЦТІ «Клєвєр».

3.3. Адреса оргкомітету: вул. Совєтська, 47/210, м. Луганськ, 91055; тел./факс: (0642) 502 111, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., web-site: www.uclever.com.

3.4. До функцій оргкомітету належать:

         – вирішення питань щодо порядку проведення Конкурсу;

         – розробка документації Конкурсу;

         – взаємодія з регіональними представниками;

         – підготовка, друк і розсилка матеріалів Конкурсу (бланки відповідей, бланки завдань, інструкції з проведення Конкурсу і заповнення бланків відповідей, сертифікати учасників, відомості з офіційними результатами);

         – забезпечення комп'ютерної обробки бланків відповідей;

         – підведення підсумків і нагородження переможців Конкурсу;

         – підготовка інформації про підсумки Конкурсу для засобів масової інформації;

         – вирішення спірних питань, що виникають у зв'язку з проведенням Конкурсу.

3.5. Наукове керівництво Конкурсом здійснює Методична комісія, яка створюється на базі ГДПІІМ. Голова Методичної комісії затверджується оргкомітетом. Методична комісія за замовленням Організатора Конкурсу ЦТІ «Клєвєр» проводить розробку і відбір завдань, складає варіанти Конкурсу, готує написання рішень відповідей та врегульовує всі питання, пов’язані із змістом завдань та відповідями на них.

3.6. Організацією і проведенням Конкурсу в регіонах займаються регіональні представники. Регіональними представниками можуть бути юридичні особи й фізичні особи-підприємці, що діють на підставі договорів з ЦТІ «Клєвєр». Для безпосереднього керівництва організацією і проведенням Конкурсу в регіонах регіональні представники можуть призначати координаторів.

4. Участь у Конкурсі

4.1. Учасниками Конкурсу можуть бути усі бажаючи учні 2-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України усіх форм власності.

4.2. Конкурс проводиться для всіх бажаючих, без попереднього відбору. Відмова в участі в Конкурсі не допускається. Участь у Конкурсі є добровільною, залучення учнів проти їх бажання забороняється.

4.3. Конкурс у загальноосвітніх навчальних закладах проводять координатори Конкурсу або вчителі цього навчального закладу.

4.4. Для участі у Конкурсі учень має зареєструватися у координатора Конкурсу у своєму навчальному закладі.

4.5. Координатор заповнює заявку на участь у Конкурсі від навчального закладу та надсилає її на адресу оргкомітету разом з копією квитанції про перерахування організаційного внеску не пізніше 5 листопада щороку.

5. Порядок проведення Конкурсу

5.1. Конкурс проходить безпосередньо в навчальних закладах в один і той же день для всіх учасників в усіх регіонах України за однаковими завданнями для кожної вікової категорії в межах одного туру.

5.2. Термін проведення Конкурсу визначається оргкомітетом щорічно не пізніше, ніж за три місяці до дня проведення Конкурсу. Про це повідомляють зацікавлених осіб та організації шляхом розсилки інформації та публікації в Інтернеті.

Конкурс, як правило, буде проходити у  грудні місяці щорічно.

5.3. Місцеві осередки отримують матеріали для проведення Конкурсу за декілька днів до його початку.

5.4. Конверти із завданнями відкриваються у день проведення Конкурсу, безпосередньо перед його початком у присутності учасників. Кожен конверт містить завдання, бланки відповідей, інструкцію з проведення Конкурсу.

5.5. Перед початком Конкурсу вчитель проводить детальний інструктаж учасників щодо правил проведення Конкурсу та заповнення бланку відповідей.

5.6. Під час виконання завдань учасникам Конкурсу забороняється спілкуватися, виконувати завдання за чиєюсь допомогою, користуватися будь-якими зовнішніми джерелами інформації (Інтернет, мобільний телефон тощо).

5.7. Батьки учасників, уповноважені на те батьківськими зборами або комітетами, мають право контролювати проведення Конкурсу в навчальному закладі на всіх його етапах, включаючи право бути присутніми при відкритті конвертів із завданнями і виконанні завдань учасниками Конкурсу.

5.8. На виконання конкурсних завдань відводиться 1 година (60 хвилин), яка починається з моменту видачі листів із завданнями. Після закінчення часу бланки відповідей необхідно відразу зібрати. Конкурсні завдання залишаються учасникам.  Бланки з відповідями учасника здаються відповідальними за проведення Конкурсу в школі і надсилаються регіональним представникам, які після попередньої обробки передають в оргкомітет для перевірки й обробки результатів.

5.9. Завдання Конкурсу не можна оприлюднювати та обговорювати в Інтернеті до 8.00 київського часу дня, наступного за днем проведення Конкурсу.

5.10. Завдання  та  правильні  відповіді  оприлюднюються  на  сайті   Конкурсу  через 4 тижні після його проведення.

5.11. Апеляція щодо результатів Конкурсу приймаються оргкомітетом до  1 червня щороку.

5.12. Бланки відповідей учасників зберігаються до 1 липня щороку, після чого утилізуються.

6. Зміст та структура завдань

6.1. Конкурс проводиться за десятьма варіантами відповідно для учнів           2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 й 11 класів.

6.2. Кожний варіант містить 20 завдань, на кожне завдання пропонується чотири варіанти відповіді.

7. Критерії оцінювання результатів

7.1. На кожне конкурсне завдання пропонується чотири варіанти відповідей, з яких тільки один варіант є правильним.

7.2. Неправильними вважаються відповіді, якщо учасник:

         – обирає неправильний варіант відповіді;

         – обирає 2 та більше варіантів відповіді;

         – не обирає жодного з варіантів відповіді.

7.3. Завдання розподілені за рівнями складності:

-        5 завдань першого рівня складності — кожне завдання цієї групи оцінюється 3 балами;

-        10 завдань другого рівня складності — кожне завдання цієї групи оцінюється 4 балами;

-        5 завдань третього рівня складності — кожне завдання цієї групи оцінюється 5 балами;

7.4. Максимальна можлива кількість балів — 80.

8. Відзначення учасників Конкурсу

8.1. Відзначення учасників Конкурсу здійснюється за рахунок організаційних внесків учасників та залучених спонсорських коштів.

8.2. Кожен учасник одержує сертифікат учасника, а переможці — дипломи та призи.

9. Підбиття результатів Конкурсу

9.1. Після перевірки бланків відповідей та статистичної обробки даних кожна школа, яка взяла участь в Конкурсі, отримує відомість з вказівкою отриманих балів і місця кожного учня в загальному заліку по Україні та навчальному закладу.

9.2. Результати Конкурсу разом з сертифікатами та призами надсилаються до місцевих осередків не пізніше 15 квітня щороку.

9.3. Аналітичний звіт про результати проведення Конкурсу надсилається до управлінь освіти і науки обласних (міських) державних адміністрацій.

10. Фінансування

10.1. Конкурс фінансується за рахунок добровільних внесків учасників та залучених спонсорських коштів. Розмір внеску визначає оргкомітет, який повністю використовується для покриття витрат на організацію, проведення Конкурсу та нагородження учасників.

10.2. Право пільгової участі в Конкурсі надається дітям-сиротам, учням шкіл-інтернатів (окрім ліцеїв, гімназій та шкіл для обдарованих дітей), а також учням шкіл при лікарнях й санаторіях. Право пільгової  участі підтверджується довідкою у вільній формі, завіреною печаткою та підписом директора навчального закладу.

10.3. Збір в рамках Конкурсу додаткових коштів понад встановленого оргкомітетом добровільного внеску забороняється.

10.4. Кошторис Конкурсу затверджується оргкомітетом .

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 15.08.2011 року № 976 «Про проведення Всеукраїнських учнівських олімпіад і турнірів у 2011/2012 навчальному році» з метою пошуку, підтримки та розвитку творчого потенціалу обдарованої молоді з 23 по 28 жовтня 2011 року у м. Черкаси, на базі Черкаської загальноосвітньої санаторної школи-інтернату I-II ступенів № 14 Черкаської міської ради, відбудеться фінальний етап XIX Всеукраїнського турніру юних хіміків.

До участі запрошуються команди у складі 3-5 учнів 8-11 класів. Команда очолюється капітаном, який є її офіційним представником під час проведення турніру.

Команди, які бажають взяти участь у змаганнях, повинні до 10 жовтня 2011 року надіслати заявки до Черкаського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників за адресою: 18003, м. Черкаси, вул. Бидгощська, 38/1; факсом (0472) 64 21 78 або електронний варіант заявки на адреси: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. та Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Оригінал заявки має бути завірений керівником установи, яка направляє команду, і подається керівником команди при реєстрації. У заявці необхідно вказати:

-     назву команди;

-     прізвище, ім’я, по батькові учасників турніру;

-     клас навчання та повну назву навчального закладу;

-     прізвище, ім’я, по батькові супроводжуючого керівника команди та номер його мобільного телефону.

Підтвердити свою участь у турнірі можна за телефонами: (0472) 64 01 27, 096 511 47 47 (Замулко Олена Іванівна).

Керівники команд повинні мати:

-     довідки про стан здоров'я, висновок лікаря-епідеміолога про відсутність контактів з інфекційними хворими для кожного члена команди;

-     документи, що підтверджують особу керівника команди (паспорт);

-     копію довідки про присвоєння ідентифікаційного коду;

-     квитки на зворотній шлях.

Учасники турніру повинні мати:

·           документи, що підтверджують особу учасника турніру (копію паспорта або свідоцтва про народження, учнівський квиток);

·           копію довідки про присвоєння ідентифікаційного коду;

·           довідки про стан здоров’я, висновок лікаря-епідеміолога про відсутність контактів з інфекційними хворими.

Повідомляємо, що для учасників турніру організатори пропонують спортивну залу та басейн (необхідно мати довідку дерматолога, яка дозволяє відвідувати басейн та відповідний одяг).

Заїзд та реєстрація учасників турніру відбуватиметься 23 жовтня 2011 року у Черкаській загальноосвітній санаторній школі-інтернаті І-II ступенів Черкаської обласної ради за адресою: м. Черкаси, вул. Ільїна 532. Проїзд від залізничного вокзалу: маршрутне таксі № 28 до зупинки «Універсам», тролейбус № 8 до зупинки «ДОК».

Відкриття турніру 23 жовтня 2011 року о 17-ій годині. Закриття турніру – 28 жовтня 2011 р. з 10.00 до 12.30. Від’їзд команд членів журі з 14-ї години.

До 20 жовтня 2011 року просимо повідомити організаційний комітет турніру про: дату, час та місце приїзду команди (номер потягу та вагону, автобус); кількість осіб чоловічої і жіночої статі як учасників, так і керівників команди; наявність квитків на зворотний шлях та контактний телефон керівника команди.

Проїзд з м. Києва до м. Черкас маршрутками від станцій метро «Залізничний вокзал (Південний)», «Харківська», «Чернігівська».

Турнір проводиться на засадах самофінансування, тому за кожного учасника команди та керівника оргкомітетом встановлено внесок – 650 (шістсот п’ятдесят) гривень, який необхідно перерахувати до 18 жовтня 2011 року на р/р 35425004002014 ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018, код ЗКПО 02139133. Одержувач платежу: Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників. Призначення платежу: організаційний внесок за участь у Всеукраїнському турніру юних хіміків від (П.І.Б.) – 650.00 грн.

Зазначена сума містить оплату за харчування і проживання членів команд і керівників, культурну програму, організаційні витрати на проведення турніру.

Якщо оплату буде зручніше здійснити готівкою при реєстрації, просимо заздалегідь погодити це питання з оргкомітетом (головний бухгалтер (0472) 64 93 54, Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.).

Членам журі будуть заброньовані номери у готелі «Росава»  м.Черкаси, вул. Фрунзе, 29, (орієнтовна вартість – 1-місний номер – 225 грн., 2-місний – 175 грн., 3-місний – 135 грн. за добу). До 20 жовтня 2011 року просимо повідомити організаційний комітет турніру про: вид транспорту,  дату, час прибуття та місце приїзду.

Додаткову інформацію можна одержати за контактними телефонами:

·           Управління освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації (0472) 37 30 65 – Славінська Оксана Іванівна – начальник відділу загальної середньої та дошкільної освіти.

·           Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників:

(0472) 64 21 78 – приймальня Черкаського ОІПОПП;

(0472) 64 01 27 – лабораторія природничо-математичних дисциплін;

096 511 47 47 - Замулко Олена Іванівна.

І. Загальні положення

1.1. Це Положення визначає організаційні засади діяльності  навчально-реабілітаційного центру незалежно від форми власності та підпорядкування.

1.2. Навчально-реабілітаційний центр (далі - Центр) – це загальноосвітній навчальний заклад, метою діяльності  якого є реалізація  права на освіту дітей-інвалідів та дітей з особливими освітніми потребами, зумовленими складними вадами розвитку, їх інтеграцію в суспільство шляхом здійснення комплексних реабілітаційних заходів, спрямованих на відновлення здоров’я, розвиток та корекцію порушень.

1.3. Діти із складними вадами розвитку  -  це діти з вадами слуху, зору, опорно-рухового апарату у поєднанні  з розумовою відсталістю, затримкою психічного розвитку, помірною розумовою відсталістю, синдромом Дауна, аутизмом, сліпоглухі, діти, які пересуваються на інвалідних візках,  та інші.

1.4. Головними завданнями Центру є:

 • створення умов для різнобічного розвитку дітей-інвалідів та дітей із складними порушеннями розвитку відповідно до їх можливостей, здібностей з урахуванням  індивідуальних особливостей розвитку;
 • забезпечення ранньої соціалізації та адаптації таких дітей до здобуття відповідного рівня дошкільної та загальної середньої освіти, вміння самовдосконалюватися, формування громадянської позиції, власної гідності, готовності до трудової діяльності, відповідальності за свої дії;
 • забезпечення системної, комплексної психолого-педагогічної, медичної, фізичної, соціальної реабілітації,  досягнення дітьми-інвалідами та дітьми із складними порушеннями розвитку оптимального фізичного, інтелектуального і соціального рівня життєдіяльності;
 • надання реабілітаційних послуг згідно  з  індивідуальною програмою реабілітації дитини-інваліда;
 • здійснення соціально-педагогічного патронату сімей, у яких виховуються діти-інваліди, які згідно з медичним висновком не можуть перебувати в загальноосвітніх навчальних закладах.

1.5. Особливості умов виховання, навчання, утримання дітей та охоронно-педагогічного режиму в Центрі визначаються:

 • спеціальною системою навчальної, виховної та корекційно-реабілітаційної роботи;
 • створенням спеціальних умов для корекційної спрямованості навчання, виховання та подолання порушень фізичного та психічного розвитку, формування мовлення та інших психічних процесів, відновлення здоров’я;
 • здійсненням індивідуального та диференційованого підходу у навчанні та реабілітації дітей із складними вадами розвитку з урахуванням характеру порушення.

1.6. У своїй діяльності Центр керується Конституцією України, законами України “Про освіту”, “Про загальну середню освіту”, “Про дошкільну освіту”, “Про охорону дитинства”, “Про реабілітацію інвалідів в Україні”, нормативно-правовими актами  Президента України, Кабінету Міністрів, наказами Міністерства освіти і науки, молоді та спорту, інших центральних органів виконавчої влади, рішеннями місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, Положенням про загальноосвітній навчальний заклад, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2010 № 778, Положенням про спеціальну загальноосвітню школу (школу-інтернат) для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки від 15.09.2008 № 582, зареєстрованим у Міністерстві юстиції 22 грудня 2008 р.     за № 1219/15910, Положенням про дошкільний навчальний заклад, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня  2003 р. № 305, цим Положенням та власним Статутом.

1.7. Центр діє на підставі Статуту, який розробляється на основі  нормативно-правових актів, зазначених у підпункті 1.6 Положення,  та цього Положення.

1.8. Статут Центру затверджується власником (для державних та комунальних Центрів – відповідним органом управління освітою, для приватних Центрів – за погодженням з відповідним органом управління освітою) та реєструється місцевим органом виконавчої влади або органом місцевого  самоврядування.

1.9. Центр розміщується на території із спеціально побудованими          або пристосованими приміщеннями, що відповідають безбар'єрній архітектурі, санітарно-гігієнічним вимогам, техніці безпеки.

1.10. Створення, реорганізація та ліквідація Центру здійснюється відповідно до Закону України “Про загальну середню освіту” у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

1.11. Центр це юридичною особою, яка має  рахунки в установах казначейства або банків, самостійний баланс, штамп, печатку.

1.12. Вихованці Центру відповідно до частини 4 статті 37 Закону України “Про освіту” утримуються у закладі за рахунок держави.

1.13. Фінансування Центру здійснюється:

 • державної форми власності – за кошти державного бюджету;
 • комунальної форми власності – за кошти місцевих бюджетів за казначейською формою обслуговування;
 • приватних – за кошти засновників через рахунки в установах банків.

ІІ. Структура навчально-реабілітаційного центру

2.1. Структурними підрозділами Центру є:

 1. дошкільне відділення, у складі якого функціонують групи компенсуючого типу денного та цілодобового перебування для дітей віком від 2 до 6 (7) років  та групи інтернатного типу;
 2. спеціальна загальноосвітня  школа І-ІІІ ступенів для навчання дітей із складними вадами розвитку;
 3. реабілітаційне відділення.

2.2. Школи кожного з трьох ступенів можуть функціонувати разом або самостійно.

2.3. У спеціальній загальноосвітній  школі Центру можуть функціонувати  класи для дітей інших нозологій, за наявності відповідної навчально-матеріальної бази та кадрового забезпечення. 

2.4. Строки навчання у загальноосвітньому навчальному закладі встановлюються відповідно до постанови  Кабінету Міністрів України  від                 23 квітня 2003 р. № 585 “Про встановлення строку навчання у загальноосвітніх навчальних закладах для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку”.

2.5. Мережа класів (груп) у Центрі визначається засновником (власником) з урахуванням наявності приміщень, що відповідають санітарно-гігієнічним вимогам для здійснення навально-виховного процесу дітей з вадами розвитку, контингенту дітей та відповідно до Нормативів наповнюваності груп дошкільних навчальних закладів (ясел-садків) компенсуючого типу, класів спеціальних загальноосвітніх шкіл (шкіл-інтернатів), груп подовженого дня і виховних груп загальноосвітніх навчальних закладів усіх типів та Порядку поділу класів на групи при вивченні окремих предметів у загальноосвітніх навчальних закладах, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 20.02.2002       № 128, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.03.2002 за               № 229/6517.

2.6. У навчально-реабілітаційному центрі приватної форми власності наповнюваність класів та груп визначається його засновником (власником) на підставі рішення педагогічної ради з урахуванням нормативів, умов роботи закладу та пропозицій батьків або осіб, які їх замінюють, але не вище відповідних нормативів наповнюваності, затверджених МОНмолодьспортом.

2.7. Гранична наповнюваність класів (груп) для дітей, які мають складні вади розвитку, не повинна перевищувати  6  осіб.

2.8. Діяльність реабілітаційного відділення спрямована на профілактику та реабілітацію основної патології та супутніх захворювань дитячого організму.

2.9. Реабілітація в Центрі носить комплексний характер і забезпечується психолого-педагогічними (корекційними) засобами,  соціальними, медичними (лікувально-відновлювальними, лікувально-профілактичними) і спеціальними засобами.

2.10. Центр може надавати реабілітаційні послуги  дітям з  вадами розвитку, які навчаються в інклюзивних класах (групах) дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів (за заявою батьків або шляхом укладання угоди  з навчальним закладом).

2.11. Всі діти, які відвідують навчально-реабілітаційний центр,  беруться на облік у цьому закладі.

2.12. Діяльність структурних підрозділів Центру здійснюється відповідно до положення про підрозділ, затвердженого директором Центру.

ІІІ. Порядок комплектування Центру.

3.1. Центр комплектується дітьми відповідно до його структури. Направлення дітей здійснюється відповідним органом управління освітою на підставі висновку психолого-медико-педагогічної консультації (далі - ПМПК) відповідно до медичних показань і протипоказань та бажання батьків або осіб, які їх замінюють.

3.2. Класи (групи) Центру комплектуються  учнями (вихованцями), як правило, з однорідними вадами розвитку, що зумовлюють особливості навчально-пізнавальної діяльності.

3.3. Прийом дітей до Центру та формування нових груп (класів), переведення в інший клас або вікову групу проводиться до початку навчального року. У разі необхідності учні (вихованці) можуть зараховуватися або переводитися до іншого класу (групи) протягом навчального року на підставі висновку МППК.

3.4. При зарахуванні дітей до загальноосвітньої школи Центру допускається перевищення віку на 1-2 роки, установленого для загальноосвітніх навчальних закладів.

3.5. Зарахування  учнів (вихованців) до Центру проводиться наказом директора на підставі таких документів:

 • заяви батьків або осіб, які їх замінюють;
 • направлення відповідного органу управління освітою;
 • копії свідоцтва про народження дитини;
 • висновку психолого-медико-педагогічної консультації;
 • особової справи (витягу з особової справи) та  документа про наявний рівень освіти (крім дітей, які зараховуються до підготовчого, першого класів);
 • індивідуальної програми реабілітації інваліда (для дитини-інваліда);
 •  довідок про стан здоров’я дитини:
 • медичної карти дитини (ф. № 026/о); витягу з “Історії розвитку дитини” (ф. № 112/о) з даними про результати аналізів (загальний аналіз крові та сечі, мазок із зіва на дифтерію, аналіз калу на дезгрупу, яйця глистів, зшкребок на ентеробіоз);
 • копії “Карти профілактичних щеплень” (ф. № 063/о);
 • довідки закладу охорони здоров’я про те, що дитина не перебувала в контакті з хворими на інфекційні хвороби або бактеріоносіями. 

Усі діти з недорозвиненням мовлення повинні мати висновок сурдолога.

3.6. Для зарахування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, окрім зазначених, подаються  документи, передбачені пунктом 37 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 № 866 “Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаних із захистом прав дитини”.

3.7. Учні (вихованці) Центру утримуються за рахунок держави. Забезпечення учнів спеціальної школи та вихованців дошкільних та реабілітаційних груп Центру підручниками, шкільним приладдям, іграми, іграшками, м’яким інвентарем тощо здійснюється відповідно до  законодавства України.

Харчування здійснюється відповідно до встановлених натуральних та грошових норм.

3.8. Вихованці з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, перебувають на повному державному утриманні, користуються пільгами, установленими законодавством  для цієї категорії дітей.

3.9. За висновком психолого-медико-педагогічної комісії, у разі відновлення здоров’я, досягнення успіхів у навчанні,  учні (вихованці) Центру переводяться до  іншого типу навчального закладу. Питання про подальше влаштування дитини вирішують батьки або особи, які їх замінюють, спільно з відповідним органом управління освітою.

3.10. За дитиною дошкільного віку зберігається місце у разі її хвороби, карантину, санаторного лікування, на час відпустки батьків або осіб, які їх замінюють, а також у канікулярний період.

Загальними протипоказаннями для зарахування  до Центру є:

 • інфекційні захворювання до закінчення строку ізоляції;
 • бацилоносіння (стосовно дифтерії та кишкових інфекцій);
 • всі заразні та паразитарні хвороби очей і шкіри;
 • туберкульоз легенів та інших органів.

3.11. Не підлягають постійному перебуванню в Центрі діти з глибокою розумовою відсталістю, шизофренією із стійкими психопатичними розладами, з частими епілептичними нападами, із стійким денним та нічним енурезом, енкопрезом, тяжкими порушеннями поведінки, небезпечними для дитини та оточення.

ІV. Організація навчально-виховного процесу

 4.1. Навчально-виховний  процес у Центрі незалежно від його підпорядкування та форми власності здійснюється у порядку встановленому Положенням про загальноосвітній навчальний заклад, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2010 № 778, Положенням про спеціальну загальноосвітню школу (школу-інтернат) для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки від 15.09.2008 № 582, зареєстрованим в Міністерстві юстиції 22 грудня 2008 р. за № 1219/15910, Положенням про дошкільний навчальний заклад, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2003 № 305.

4.2. Діяльність Центру здійснюється відповідно до робочого навчального плану, затвердженого власником (для державних та комунальних Центрів – відповідним органом управління освітою, для приватного - за погодженням з органом управління освітою).

4.3. Центр працює з постійним та змінним контингентами  вихованців.

Постійний контингент: учні спеціальної загальноосвітньої школи та вихованці дошкільних  груп.

Змінний - вихованці раннього, дошкільного та шкільного віку реабілітаційного відділення (психолого-педагогічна, медична, соціальна реабілітація та соціально-педагогічний патронат), які отримують консультативну та реабілітаційну допомогу в Центрі або в умовах сім’ї.

4.4. Структура навчального року і тривалість навчального тижня, а також можливість перебування окремих категорій вихованців у закладі у вихідні, святкові та канікулярні дні встановлюється статутом Центру та іншими законодавчими та нормативно-правовими актами.

4.5. Зміст шкільної освіти визначається навчальними програмами, розробленими або адаптованими вчителем  на основі програм для  дітей з вадами зору, слуху, опорно-рухового апарату, розумовою відсталістю, тяжкими порушеннями мовлення, затримкою психічного розвитку, рекомендованих Міністерством освіти і науки, молоді та спорту та робочого навчального плану, складеного на основі Типових навчальних планів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей, які потребують корекції фізичного та/або розумового розвитку. Адаптовані та індивідуальні програми, плани погоджуються з батьками, особами, які їх замінюють, розглядаються педагогічною радою і затверджуються керівником закладу.

4.6. Зміст дошкільної освіти визначається Базовим компонентом дошкільної освіти і здійснюється за програмами і методиками, розробленими на основі Державної базової програми для дошкільних навчальних закладів, в тому числі спеціальних.

4.7. Освітньо-реабілітаційний процес будується на основі методик ранньої соціальної реабілітації через педагогічно обґрунтований зміст, форми і методи навчання, що забезпечують дітям засвоєння необхідних знань, умінь та навичок, сприяють підготовці їх до навчання в школі.

4.8. Навчальний процес у Центрі базується на врахуванні вимог лікувально-відновлювальної роботи та охоронного режиму дня. У процесі навчання і виховання враховуються індивідуальні особливості розвитку дітей, гігієнічні, медичні та спеціальні корекційні психолого-педагогічні рекомендації.

4.9. Дітям із зниженою працездатністю можуть надаватися додаткові дні відпочинку протягом тижня.

4.10. Мова навчання й виховання в Центрі визначається відповідно до Конституції України, Закону України  “Про мови в Українській РСР”.

4.11. Випускники спеціальної школи II ступеня одержують свідоцтво про базову загальну середню освіту відповідного державного зразка. На бажання випускники можуть продовжувати здобувати повну загальну середню освіту в школі (школі-інтернаті) ІІІ ступеня.

Випускники, які закінчили спеціальну школу (школу-інтернат) ІІІ ступеня, одержують атестат про повну загальну середню освіту, що дає право на вступ до професійно-технічних та вищих навчальних закладів.

4.12. Центр приватної форми власності має право видавати випускникам спеціальної школи документи державного зразка про відповідний рівень освіти за умови проведення атестації цього закладу.

4.13. Додаткові освітні послуги, які не визначені Базовим компонентом дошкільної освіти, навчальним планом та програмами для загальноосвітніх навчальних закладів, надаються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27серпня 2010 № 796 “Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися навчальними закладами, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної і комунальної форми власності” за згодою та за рахунок батьків або осіб, які їх замінюють,  у межах гранично допустимого навантаження дитини.

V. Особливості організації реабілітаційного процесу.

5.1. Реабілітаційне відділення здійснює діяльність, спрямовану на подолання та попередження порушень психічного та фізичного розвитку дітей із складними вадами розвитку.

5.2. Система реабілітації дітей-інвалідів має забезпечити комплексність і неперервність медичної, психолого-педагогічної, соціальної реабілітації для створення оптимальних умов їх фізичного, психічного, інтелектуального розвитку.

5.3. Реабілітація дитини-інваліда передбачає послідовне вирішення комплексних проблем, починаючи від складання індивідуальних реабілітаційних програм з наступним їх коригуванням.

 На підставі індивідуальної програми реабілітації дитини-інваліда фахівці Центру розробляють індивідуальний план реабілітації, що включає комплекс реабілітаційних заходів з урахуванням діагнозу дитини, її психофізичного розвитку, індивідуальних особливостей та можливостей.

5.4. Навчально-виховний процес у групах реабілітаційного спрямування  здійснюється за програмами і методиками, розробленими в установленому порядку. У таких групах проводиться корекційно-відновлювальна робота за напрямами: предметно-практична діяльність, лікувальна фізкультура, соціально-побутова та комунікативна діяльність, просторова орієнтація, розвиток слухового, зорового, дотикового сприймання, формування звуковимови та розвиток мовлення.

5.5. Психолого-педагогічна та соціальна реабілітація:

 1. забезпечує дітям з особливими освітніми потребами, зумовленими  складними вадами розвитку, психологічну, педагогічну реабілітацію (консультування, психолого-педагогічна діагностика, психологічна та педагогічна корекція) та соціально-побутову (пристосування меблів, встановлення обладнання для адаптації приміщень, навчання основних соціальних та трудових навичок);
 2. педагогічна реабілітація передбачає запровадження комплексу заходів (у т. ч. відповідних форм, методів, змісту навчання), що створюють передумови  для оволодіння  дітьми з особливими освітніми потребами системою знань, умінь і навичок, застосування яких сприяє подальшому розвитку особистості: підвищення освітнього, кваліфікаційного рівня, здатність до самостійної трудової діяльності, організації побуту, адекватного планування самостійного життя;
 3. психологічна реабілітація спрямована на корекцію та розвиток психічних функцій, особистості в цілому, створення оптимальних умов для подальшого становлення кожної дитини як особистості в процесі засвоєння цінностей та пристосування до вимог та критеріїв суспільства;
 4. соціально-педагогічний патронат сімей, які мають дітей із складними  вадами  розвитку,  які з різних причин не відвідують дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади. Соціально-педагогічний патронат сім’ї передбачає систему гуманітарних послуг, спрямованих на допомогу сім’ї у вирішенні психолого-педагогічних та соціальних проблем з метою  забезпечення їх активної участі у комплексній навчально-виховній та реабілітаційній роботі.

5.6. Учасниками процесу соціальної реабілітації є діти-інваліди, методисти, практичні психологи, соціальні педагоги, вчителі-реабілітологи,  асистенти вчителів-реабілітологів, фахівці з фізичної реабілітації, музичні керівники, лікарі-педіатри, лікарі-неврологи  дитячі, медичні сестри з масажу та інші працівники, які беруть участь у процесі соціальної реабілітації дітей-інвалідів,  батьки та (або) законні представники дітей-інвалідів.

5.7. Медична реабілітація (лікувально-профілактичні заходи, лікувальний масаж, лікувальна фізкультура, ритміка).

5.8. Комплексне відновлювальне лікування в Центрі проводиться за   методиками медико-соціальної реабілітації, рекомендованими Міністерством охорони здоров'я, та відповідно до індивідуальних програм реабілітації дитини-інваліда.

5.9. Лікувально-профілактичні заходи передбачають профілактику соматичних захворювань, підтримання належного рівня психічної активності,  працездатності, контроль за фізичним розвитком дітей. З цією метою медичними працівниками надається консультативна допомога педагогам і вихователям у дозуванні шкільних навантажень.

5.10. Медична корекція основної вади розвитку передбачає специфічну медикаментозну фізіокліматотерапію, спеціальну лікувальну фізкультуру, застосування відповідного обладнання (оптичного, звукопідсилювального, ортопедичного).

5.11. Медичне обслуговування вихованців здійснюється штатним або спеціально закріпленим за Центром медичним персоналом відповідних медичних закладів системи охорони здоров’я, які організовують проведення лікувально-профілактичних заходів та відновлювального лікування, здійснюють контроль та державний нагляд за якістю харчування дітей, фізичним навантаженням навчальних занять і відпочинку, комплексом заходів із фізичного виховання дітей, виконанням санітарно-гігієнічного режиму в Центрі.

5.12. Два рази на рік проводяться поглиблені медичні огляди усіх вихованців. Діти з хронічними захворюваннями знаходяться під постійним диспансерним наглядом відповідних закладів системи охорони здоров’я.

VI. Учасники навчально-виховного та реабілітаційного  процесу

6.1. Учасниками навчально-виховного та реабілітаційного процесу є учні (вихованці), керівники, педагогічні, медичні та інші працівники Центру, батьки або особи, які їх замінюють.

6.2. Педагогічними працівниками Центру можуть бути особи, які мають відповідну вищу педагогічну освіту (як правило, дефектологічну освіту), з високими моральними якостями, фізичний і психічний стан яких дозволяє виконувати покладені на них обов’язки.

6.3. Педагогічні працівники Центру підлягають атестації, яка є обов’язковою і здійснюється відповідно до Типового положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки від 06.10.2010 № 930, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14.12.2010 за № 1255/18550.

6.4. Статус учасників навчально-виховного та реабілітаційного процесу, їх права та обов’язки визначаються Законами України “Про освіту”, “Про загальну середню освіту” “Про реабілітацію інвалідів в Україні”, Положенням про загальноосвітній навчальний заклад, статутом, правилами внутрішнього розпорядку Центру.

VIІ. Управління Центром та контроль за його діяльністю.

7.1. Керівництво Центром здійснює його директор. Директором  може бути громадянин України, який має вищу педагогічну корекційну (дефектологічну) освіту, стаж педагогічної роботи не менш як три роки, успішно пройшов атестацію керівних кадрів навчальних закладів у встановленому порядку.

7.2. Питання призначення на посаду директора Центру, його права і обов’язки регулюються Законом України “Про загальну середню освіту”,  іншими нормативно-правовими документами.

7.3. Колегіальним постійно діючим органом управління Центром є медико-педагогічна рада, головою якої є директор Центру.

Кількість засідань медико-педагогічної ради визначається потребою, але не менше чотирьох засідань на рік. Рішення медико-педагогічної ради приймається більшістю голосів і є обов'язковим для виконання всіма медичними та педагогічними  працівниками.

7.4. Медико-педагогічна рада розглядає питання:

 • планування та режиму роботи Центру;
 • організації і здійснення навчально-виховного та лікувально-реабілітаційного процесу;
 • переведення вихованців школи до наступного класу і їх випуску;
 • приймає рішення про структуру навчального року та тривалість канікул;
 • визначає строки проходження реабілітації дитиною-інвалідом  відповідно  до  її індивідуальної програми реабілітації;
 • розглядає питання про виключення вихованців і приймає відповідні рішення;
 • сприяє розвитку творчої ініціативи працівників школи, впровадженню досягнень науки, передового досвіду;
 • вносить пропозиції щодо порядку морального та матеріального заохочення педагогічних, медичних та інших працівників школи, учнів, батьків, представників громадськості;
 • медико-педагогічна рада розглядає також інші питання, пов’язані з діяльністю Центру.

7.5. Органом громадського самоврядування є загальні збори колективу Центру, що скликаються не рідше одного разу на рік.

Порядок скликання, повноваження, склад, чисельність загальних зборів колективу встановлюються статутом закладу і колективним договором.

7.6. У Центрі може створюватися піклувальна рада, реабілітаційна комісія, батьківський комітет тощо відповідно до законодавства України.

7.7. Навчально-реабілітаційний центр підпорядкований та підзвітний засновникові чи уповноваженому ним органу.

7.8. Державний контроль за діяльністю центрів здійснюють Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, районні державні адміністрації та підпорядковані їм органи управління освітою.

7.9. Основною формою державного контролю за діяльністю центрів         є державна атестація, яка проводиться не рідше одного разу на десять років      у порядку, встановленому МОНмолодьспортом.

7.10. У період між атестаціями проводяться перевірки з питань, пов’язаних з навчально-виховною, корекційно-розвитковою, фінансово-економічною діяльністю. Зміст, види та періодичність цих перевірок визначаються  засновником (власником) і проводяться 1-2 рази на рік. 

Проект

ЕТИЧНИЙ КОДЕКС УКРАЇНСЬКОГО ВЧИТЕЛЯ

Преамбула

Етичні засади у відносинах між людьми є основою збереження і прогресу демократичного суспільства, основою всестороннього розвитку людини.

Дотримання норм моралі і професійної етики набуває у діяльності вчителя особливе значення, оскільки педагогічна діяльність має пряме відношення до майбутнього життя людини в суспільстві, її фізичного, психічного і духовного здоров’я. Ця відповідальність має бути спільною, узвичаєною, загальноприйнятою для всієї педагогічної корпорації у вигляді норм, правил і принципів професійної педагогічної етики.

Розвиток і утвердження професійної етики вчителя розглядається педагогічним співтовариством як необхідна і фундаментальна засада повноцінного функціонування системи освіти та головна умова реалізації ним важливої соціально-культурної і духовної ролі в сучасному суспільстві.

Вірність вимогам педагогічної моралі – справа честі і совісті вчителя, мірило його суспільної цінності і поваги, основа для самоповаги і самоствердження особистості.

Вчитель при здійсненні своєї професійної діяльності виступає носієм морально-етичних обов’язків по відношенню до учнів, їх батьків, фахового педагогічного співтовариства, окремих вчителів та суспільства в цілому.

Етичний кодекс українського вчителя (далі – Кодекс) визначає, систематизує, упорядковує та закріплює єдину систему норм, правил і критеріїв професійної етики в усіх видах педагогічної діяльності, що регулюють відносини між вчителями та їх учнями, а також іншими членами колективу навчального закладу, захищають їх людську цінність і гідність, підтримують якість професійної діяльності вчителів і честь їх професії, створюють культуру освітніх і виховних закладів, основану на довірі, відповідальності і справедливості.

Кодекс діє на всій території України та призначений для застосування у професійній діяльності вчителів та усіх працівників навчальних закладів, що працюють з дітьми.

Розділ 1. Загальні положення

Стаття 1. Співвідношення Кодексу і чинного законодавства про освіту

(1) Норми Кодексу не відміняють і не замінюють положень чинного законодавства.

(2) Вчитель поважає закон і усвідомлює свою відповідальність перед учнями, педагогічним співтовариством та суспільством.

Стаття 2. Дія Кодексу за предметом, колом осіб та в часі

(1) Дія Кодексу поширюється на всі види професійної діяльності вчителя та на іншу його діяльність, яка не повинна суперечити його професійними обов’язкам або підривати престиж професії.

(2) Положення цього Кодексу поширюються на вчителів та усіх працівників навчальних закладів, що працюють з дітьми.

(3) Дія цього Кодексу поширюється на відносини, що виникли після його прийняття.

Стаття 3. Професійна єдність вчителів

Комітет з питань педагогічної етики, Комісії педагогічної етики навчальних закладів, професійні об’єднання вчителів у разі потреби можуть відстоювати і захищати у засобах масової інформації, державних органах, у тому числі у суді, честь і гідність вчителя за його згодою, якщо його професійні дії відповідають цьому Кодексу.

Стаття 4. Основні терміни Кодексу

У цьому Кодексі терміни і поняття вживаються у такому значенні:  

вчитель – особа, яка веде викладацьку та виховну діяльність або розробляє проблеми педагогіки у сфері освіти та виховання;

учень – дитина чи інша особа, яка у визначеному порядку зарахована для навчання у навчальному закладі;

навчальний заклад – організація, заклад, установа чи об’єднання (різних форм управління та власності), які згідно з чинним законодавством України працюють у системі освіти та виховання.

РОЗДІЛ 2. Основні принципи педагогічной етики

Стаття 5. Принцип законності

У своїй діяльності вчитель дотримується Конституції і законів України, діючих нормативних документів, що регламентують педагогічну діяльність.

Стаття 6. Твори благо

(1) Діяльність вчителя спрямована на всебічний розвиток учня з метою виховання свідомого громадянина та допомоги в його адаптації до життя в суспільстві.

(2) Вчитель має виконувати свою місію з любов’ю та повагою до життя, гідності та особистості кожного учня.

(3) У своїй діяльності вчитель дотримується принципів загальнолюдської та професійної моралі, є чесним та беззастережно відданим своїм обов’язкам.

(4) Вчитель у всіх випадках запобігає заподіянню шкоди учневі, не наражає учня на небезпеку та захищає його від будь-яких шкідливих впливів.

(5) Вчитель не може пропонувати учневі знання, які загрожують життю учня або суспільству в цілому, використовувати методи, які негативно впливають на психічний або фізичний стан здоров’я.

Стаття 7. Принцип справедливості

(1) У своїй діяльності вчитель є небайдужим, однаково доброзичливим і прихильним до всіх учнів, незалежно від віку, особливостей характеру, здібностей, статі, раси, національності, віросповідання, соціального стану, політичних поглядів, місця проживання, громадянства та інших ознак, включаючи матеріальне становище.

(2) При оцінці досягнень учнів вчитель прагне до об’єктивності і справедливості. Неприпустимо тенденційне заниження чи завищення оцінки для штучного підтримання видимості успішності і виправлення помилок учнів під час письмових екзаменів і контрольних перевірок.

Стаття 8. Принцип гендерної рівності

(1) Вчитель у виховному та освітньому процесі неухильно дотримується принципу рівності учнів чоловічої та жіночої статі.

(2) Вчитель сприяє розкриттю знань про роль чоловіків і жінок, що відведена їм у розвитку суспільства.

Стаття 9. Принцип незалежності вчителя

(1) Необхідною умовою педагогічної діяльності вчителя є його незалежність у дотриманні своїх професійних прав і обов’язків, що передбачає свободу вчителя від будь-якого зовнішнього тиску чи втручання в його діяльність.

(2) Основою прийняття вчителем фахових рішень не можуть бути мотиви матеріальної та особистої вигоди, кар’єри, задоволення власних амбіцій, а також інтереси членів сім’ї, родичів та друзів.

(3) Вчитель має право на вільний творчий педагогічний експеримент в межах чинного законодавства України. Вчитель самостійно обирає стиль спілкування з учнями, заснований на взаємній повазі, може на власний розсуд вибирати вид виховної діяльності і створювати нові методи виховання, якщо вони з професійної точки зору придатні, відповідальні і пристойні.

(4) Вчитель не допускає у своїй професійній діяльності компромісів, якщо такі компроміси розходяться з інтересами мети освітянської діяльності.

(5) Вчитель не нав’язує навчання лише з метою власного прибутку.

Стаття 10. Відповідальність.

(1) Вчитель має бути відданим своїй роботі і усвідомлювати відповідальність при виконанні своїх обов’язків.

(2)  Вчитель несе відповідальність за якість і результати довіреної йому педагогічної роботи.

(3)  Вчитель є відповідальним за фізичний, інтелектуальний, емоційний і духовний захист дітей, освітою та вихованням яких він займається.

Стаття 11. Домінантність інтересів учня

(1) Вчитель поважає учня як особистість, організовує виховний процес з урахуванням індивідуальних та вікових особливостей учня, типу його характеру та здібностей.

(2) У межах дотримання вимог законодавства вчитель у своїй професійній діяльності дотримується переваги інтересів учня перед інтересами усіх інших осіб, балансу професійних інтересів, інтересів колег, партнерів, співробітників, інтересів батьків або законних представників учня.

(3) Вчитель повинен бути уважним до учнів, надавати можливість учням висловитися, вміти вислухати учня, відгукнутися на прохання учня, давати поради, розуміти глибинні причини психологічних ускладнень учня, незалежно від факторів, що обумовлюють виникнення цих ускладнень.

(4) Вчитель допомагає учневі за всіх обставин коректно та дбайливо.

(5) Вчитель має підводити учня до саморозкриття і творчості, управляти педагогічним процесом без примушення, вселяти в учнів радість, доброзичливість, упевненість і оптимізм, відповідальність за власне життя, життя на Землі.

(6) Вчитель зобов’язаний приділяти учням достатньо часу і уваги, необхідних для належного розуміння та засвоєння навчального матеріалу, подавати матеріал у доступному та зрозумілому для учнів вигляді.

(7) У всіх випадках, коли погляди учня на процес навчання в чомусь відрізняються від думки вчителя, останній, не зважаючи на це, повинен прагнути знайти порозуміння з учнем, морально його підтримати.

Стаття 12. Компетентність та сумлінність

(1) Суспільна значущість і складність професійних обов’язків вчителя вимагає від нього високого рівня професійної підготовки, фундаментальних знань теорії і практики виховання та навчання, опанування відповідними методами та технологіями педагогічної діяльності.

(2) Вчитель використовує (у межах можливого) всі необхідні для досягнення позитивного педагогічного результату засоби, сучасні знання, методи педагогіки та виховання, у разі потреби звертається до інших спеціалістів.

(3) Вчитель користується науковими досягненнями, проявляючи обачливість і беручи до уваги можливі наслідки своїх висловлювань серед учнів. При цьому необхідно уникати вчинків та висловлювань рекламного характеру, як на свою особисту користь, так і на користь установ і організацій, які вчитель представляє, на користь справи з негативними наслідками.

(4) Вчитель має право користуватися різними джерелами інформації.

При відборі і передачі інформації учням вчитель дотримується принципів об’єктивності, придатності і пристойності. Спотворення інформації чи зміна її авторства недопустимі.

Стаття 13. Чесність та порядність

(1) Вчитель як у своїй професійній діяльності, так і у приватному житті чесний, порядний, принциповий та послідовний у всіх питаннях, вірний слову, даному учневі.

(2) Вчитель поважає права, законні інтереси, честь, гідність, репутацію та почуття осіб, з якими він спілкується.

(3) Вчитель уникає:

- будь-якої дії, спрямованої на ствердження несправедливості;

- винагороди, яка не встановлена чинним Законодавством України.

(4) Професійну діяльність вчитель повинен здійснювати не вводячи учнів та їх батьків в оману щодо кваліфікації, наявності наукового (ученого) ступеню чи присвоєння фахового звання. Натяки а також висловлення побажання щодо вручення вчителю подарунків є неприпустимими.  

(5) Вчитель не зловживає своїм авторитетом та професійним становищем.

(6) Вчитель з повагою відноситься до релігійних переконань і політичних поглядів своїх учнів. Він не має права нав’язувати учням свої погляди і переконання.

(7) Вчитель бережливо використовує матеріальні і інші ресурси. 

Стаття 14. Культура поведінки

(1) Вчитель гідний своєму покликанню у всіх проявах свого життя, дотримується високого рівня культури поведінки, поводиться стримано та тактовно, зберігає самоконтроль і витримку, слідкує за своїм зовнішнім виглядом, уникає проявів негативних емоційних реакцій, які принижують його людську гідність.

(2) У спілкуванні із своїми учнями і у всіх інших випадках вчитель має бути ввічливим і коректним, ставитися до оточуючих з повагою. Він повинен знати і дотримуватися норм етикету у кожній окремій життєвій ситуації.

(3) Вчитель повинен поважати учня, уникати підвищення голосу на нього, вчиняти будь-які дії, що ображають особистість учня.

(4) Вчитель вміє створювати в учнівському колективі атмосферу доброзичливості, взаємопідтримки, взаємодопомоги, творчої співпраці, зацікавленості в отриманні нових знань.

(5) Вчитель має почуття міри і такту, відмовляється у вихованні від авторитарності та категоричності і намагається виконати свій обов’язок без погроз, примушення і насильства.

(6) Вчитель постійно дбає про культуру своєї мови і спілкування. В його мові немає ненормативної, нецензурної лексики, грубих і образливих фраз.

(7) Пияцтво і тютюнопаління  несумісні з професією вчителя.

Стаття 15. Авторитет вчителя

Авторитет вчителя ґрунтується на компетентності, справедливості, такті, вмінні турбуватися про своїх учнів. Вчитель не створює свій авторитет за допомогою некоректних способів і не зловживає ним.

РОЗДІЛ 3. ЕТИКА ВЗАЄМОВІДНОСИН ВЧИТЕЛЯ ТА УЧНЯ

Стаття 16. Вищий обов’язок вчителя – виховання свідомої, освіченої відповідно до вимог часу, людини

(1) Вчитель приймає на себе особисту моральну відповідальність за всебічний розвиток учня, сприяє реалізації права учня на здобуття ним сучасних, всебічних знань, необхідних умінь і навичок.

(2) Вчитель обирає такі методи роботи, які заохочують в його учнях розвиток позитивних якостей і взаємовідносин: самостійність, самоконтроль, самовиховання, бажання співпрацювати і допомагати іншим.

(3) При оцінці поведінки і досягнень учнів вчитель не повинен занижувати якості учнів та прагне укріпляти їх самоповагу і віру в свої сили, показує їм можливості удосконалення, підвищує мотивацію навчання.

(4) Вчитель відкриває учневі радість спілкування: радість сумісного пізнання, сумісної праці, гри, відпочинку.

(5) Вчитель виховує в учневі чесне і благородне ставлення до оточуючого світу, до інших людей, до себе, розвиває віру в своїх вихователів, віру в своїх товаришів та віру в людей.

Стаття 17. Вчитель готовий поважати індивідуальність учня

(1) Вчитель поважає психофізичну і духовну цілісність, моральні ідеали, честь і достоїнство особистості учня та сприяє їх розвитку при наданні педагогічних послуг.

(2) Вчитель поважає індивідуальність учня навіть у тому випадку, якщо він не схвалює відмову учня від запропонованих дій.

(3) Вчитель надає можливість для реалізації права учня вільно висловлювати свої думки та мати власну позицію у процесі обговорення навчального матеріалу.

(4) Негуманне ставлення до учня, приниження людської гідності, використання в особистих інтересах праці учня неприпустимі.

(5) Вчитель керується принципом індивідуальної відповідальності учня за його поведінку.

Стаття 18. Повага права учня вільно вибирати для себе вчителя

(1) Вчитель поважає право кожного учня вільно вибирати для себе вчителя, що виявляється у безперешкодному переведенні учня в іншу групу, клас, навчальний заклад.

(2)  Вчитель не повинен перешкоджати реалізації права учня на додаткове навчання та виховання у інших вчителів.

Стаття 19. Вчитель забезпечує конфіденційність інформації

(1) Вчитель не має права розголошувати інформацію про особистість учня навіть після закінчення його навчання, за винятком випадків професійних консультацій чи обставин, передбачених законом.

(2) При використанні конфіденційної інформації в навчальному процесі, науково-дослідній роботі, в публікаціях забезпечується анонімність учня.

(3) Розголошення інформації про особу учня, відомостей про особисте життя учня, отриманих у ході виховання та навчання, є етичним лише  у випадку:

- наявності письмової згоди законних представників учня;

- мотивованої вимоги органів дізнання, слідства, прокуратури і суду.

(4) Представлення інформації про учня (колишнього учня) на наукових конференціях, в наукових публікаціях, у засобах масової інформації є етичним тільки в тому випадку, якщо учень або його законні представники цілком проінформовані про можливу втрату конфіденційності, усвідомлюють це й у письмовому вигляді дають добровільну згоду на таке представлення.

Стаття 20. Вчитель сприяє встановленню з учнем відносин взаємного співробітництва та співтворчості на благо учня

(1) Вчитель розглядає учбовий процес як відкритий процес соціального партнерства, якому притаманна особиста відповідальність усіх учасників.

(2) Вчитель виявляє професійний такт і високу культуру в спілкуванні та роботі з учнем.

(3) Встановлення довірчих взаємовідносин співробітництва та співтворчості між вчителем і учнем визначають успіх навчання та виховання і є одним із головних обов’язків вчителя.

(4) Вчитель сприяє усвідомленню та реалізації відповідального ставлення учня до процесу навчання, активно залучає учнів до розвитку шкільного самоврядування.

(5) В усіх випадках невідкладного педагогічного втручання вчитель повинен донести до свідомості учня необхідність та доцільність цих дій.

(6) Якщо стан учня виключає можливість довірчих взаємовідносин з вчителем, їх встановлюють з його законними представниками, родиною чи близькими йому людьми, або звертаються за допомогою до відповідного фахівця.

РОЗДІЛ 4. ЕТИКА ВЗАЄМОВІДНОСИН ВЧИТЕЛЯ ТА батьків неповнолітнього учня

Стаття 21. Надання педагогічної допомоги батькам учня

(1) При вихованні та навчанні учнів вчитель спирається на допомогу законних представників, залучає їх до процесу виховання учня.  

(2) Вчитель зрозуміло та об’єктивно інформує законних представників про стан навчання та виховання учня для створення спільної позиції стосовно допомоги учню в навчанні.

(3) Вчитель консультує законних представників з проблем виховання дітей, допомагає пом’якшувати конфлікти між законними представниками і дітьми.  

(4) Взаємовідносини між вчителем та законними представниками учня ґрунтуються на принципах взаємної поваги, довіри, доброзичливості, тактовності та відвертості.

(5) Відносини вчителів із законними представниками не повинні впливати на оцінку особистості і досягнень дітей. На відносини вчителів з дітьми і на їх оцінку не повинна впливати підтримка, що надається їх законними представниками  школі чи іншому виховному закладу.

Стаття 22. Вчитель не втручається у справи родини та приватне життя своїх учнів

(1) Ступінь втручання вчителя у приватне життя учня визначається винятково професійною необхідністю, коли існує загроза життю, здоров’ю та розвитку учня.

(2) Вчитель роз’яснює  законним представникам учня необхідність, мету і методи передбачуваного педагогічного втручання.

(3) Якщо учень вимагає конфіденційності в наданні педагогічних послуг, вчитель з’ясовує причини, з яких учень не бажає інформування батьків або інших законних представників, і поясняє необхідність залучення останніх до його виховання.

РОЗДІЛ 5. ЕТИКА ВЗАЄМОВІДНОСИН ВЧИТЕЛІВ

Стаття 23. Принцип поваги до професії вчителя

(1) Принцип поваги до своєї професії домінує у всіх сферах діяльності вчителя: професійній, громадській, публіцистичній та ін. Свою діяльність він спрямовує на збереження та підвищення її престижності.

(2) Кожний вчитель повинен утримуватися від будь-яких дій чи висловлювань, які підривають повагу до його професії. Своєю діяльністю він повинен сприяти збереженню та підвищенню престижності професії, до якої належить, а також  дієвості цього Кодексу.

(3) Вчитель не повинен займатись політичною, релігійною агітацією і пропагандою в робочий час, спонукати колег до дій та вчинків, несумісних із званням вчителя.

(4) Особлива роль вчителя у вихованні підростаючого покоління вимагає законного захисту власних морально-етичних позицій і принципів, особистої гідності, матеріального забезпечення, створення належних умов для здійснення фахової діяльності.

Стаття 24. Взаємовідносини між вчителями  

(1) Вчитель зобов’язаний охороняти честь педагогічного співтовариства, з повагою і доброзичливістю ставитися до колег.

(2) Взаємини між вчителями будуються на підставі колегіальності, партнерства, поваги, взаємної підтримки, відкритості і довіри, а також готовності поділитися своїми професійними знаннями та досвідом. Вчителі одного і того ж навчального закладу уникають конкуренції, що заважає їх партнерству при виконанні спільної справи.  

(3) Вчитель не має права публічно ставити під сумнів чи дискредитувати професійну кваліфікацію іншого вчителя. Обговорення діяльності іншого вчителя у присутності учнів та їх батьків чи опікунів є неприпустимим. Спроби завоювати собі авторитет шляхом дискредитації колег неетичні.

(4) Вчителі уникають необґрунтованих і скандальних конфліктів у взаємовідносинах. У випадку виникнення розбіжностей у поглядах вони прагнуть до їх конструктивного вирішення.

(5) Вчителі повинні неупереджено аналізувати як власні помилки, так і помилки своїх колег, не прикривати помилки та проступки один одного. Виявлення незгоди з думками чи діями колег, критика на їх адресу не повинні принижувати особу думки чи дії якої піддаються критиці, повинні бути обґрунтованими, об’єктивними, тактичними, необразливими і доброзичливими. Переслідування вчителя за критику заборонено.

(6) Моральний обов’язок вчителя активно протидіяти практиці безчесних і некомпетентних колег.

(7) Вчитель усвідомлює межі між професійним і приватним спілкуванням під час виконання ним своїх професійних обов’язків.

Стаття 25. Взаємовідносини вчителя з адміністрацією навчального закладу

(1) У навчальних закладах дотримується культура спілкування, що виражається у взаємній повазі, доброзичливості і умінні знаходити спільну мову. Відповідальність за підтримку такої атмосфери покладається на керівника навчального закладу.

(2) Керівник навчального закладу зобов’язаний піклуватися про захист морально-етичних позицій і принципів, особистої гідності, а також достатнє матеріальне забезпечення і соціальний захист, створення належних умов для здійснення фахової діяльності, підвищення фахової кваліфікації  підлеглих.

(3) Адміністрація навчального закладу з повагою відноситься до різноманітності політичних, релігійних, філософських поглядів, смаків і думок, створює умови для обміну поглядами, можливості знайти спільну мову. Різні статуси вчителів, кваліфікаційні категорії і обов’язки не повинні перешкоджати рівноправному вираженню всіма вчителями своїх думок і захисту своїх переконань.

(4) Стосунки адміністрації з кожним вчителем базуються на принципах рівноправності. Адміністрація не може вимагати чи збирати інформацію про особисте життя вчителя, не пов’язане з виконанням ним своїх трудових обов’язків.

(5) Оцінки і рішення керівника навчального закладу повинні бути неупередженими, ґрунтуватися на фактах чи реальних заслугах вчителів. Претенденти на більш високу кваліфікаційну категорію повинні відбиратися і підтримуватися незалежно від їх особистої близькості чи покірності керівнику навчального закладу.

Стаття 26. Взаємовідносини  вчителя з професійними об’єднаннями

(1) Вчитель має право брати активну участь в роботі професійних об’єднань вчителів, одночасно отримуючи  їх захист і підтримку.

(2) Професійні об’єднання вчителів сприяють і надають кожному із своїх членів допомогу у дотриманні та відстоюванні принципів високого професіоналізму, фахової незалежності, моральності та етики.

РОЗДІЛ 6. ВЧИТЕЛЬ І СУСПІЛЬСТВО

Стаття 27. Участь у громадському житті

(1) Вчитель має право займатись у вільний час іншою діяльністю, якщо вона не суперечить законодавству про захист суспільної моралі, про корупцію та загальноприйнятим етичним нормам та не принижує його гідності, а також не завдає шкоди учням і його педагогічній діяльності.

(2) У своїй громадській роботі вчитель пам’ятає про свою підвищену суспільну відповідальність, обумовлену його професійною діяльністю.

(3) Реалізуючи у громадській роботі свій соціальний ідеал, вчитель завжди пам’ятає про свою особливу роль вихователя, носія світла знань.

(4) Вчитель має бути прикладом участі у громадському житті суспільства завдяки своїй неупередженій громадянській позиції, благочинній діяльності.

(5) Авторитет своєї професії чи професіонального співтовариства вчитель спрямовує на захист загальнолюдських цінностей та принципів. Вчитель не повинен зловживати своїм авторитетом для задоволення своїх особистих або політичних інтересів за рахунок учнів.

Стаття 28. Підтримання професійної компетентності

(1) Обов’язок вчителя перед суспільством – свідомо оцінити роль, яку він може взяти на себе в конкретному випадку в залежності від своєї компетентності, інтелекту, обставин та середовища.

(2) Професійна компетентність та авторитет вчителя базується на його здатності бути стриманим, чуйним|чутливим|, доброзичливим, принциповим, творчим, здатним засвоювати передовий досвід|дослід| і передавати його іншим.

(3) Вчитель відповідальний за безперервне підвищення та удосконалення професійного рівня, пошук найкращих методів роботи. Вчитель вимогливий по відношенню до себе і прагне до самовдосконалення. Для нього характерні самоспостереження, самовизначення і самовиховання.

(4) Вчитель здобуває, застосовує і поглиблює наукові знання, поширює відповідну інформацію серед учнів, колег і громадськості, одержує консультації і використовує допомогу спеціалістів інших спеціальностей, якщо це необхідно.

(5) Вчитель – керівник навчального закладу, формуючи педагогічний колектив, усвідомлює власну відповідальність за підтримку та розвиток професійної компетентності педагогічного колективу.

Стаття 29. Оплата праці вчителя

(1) У державних навчальних закладах вчитель надає освітні та виховні послуги за винагороду, відповідно до встановлених норм праці (норм часу, виробітку, посадові обов’язки) та межах кошторису.

(2) Вчитель захищає своє право на справедливу оцінку і оплату праці, уникає принижень і фінансової дискримінації, працюючи в приватних установах і під час приватної практики.

(3) Вимога вчителем від учнів або їх законних представників будь-яких винагород за свою роботу крім здійснення приватної практики за цивільним договором.

(4) Вчитель (за необхідністю) може погодитися на консультацію чи репетиторство учневі, бажану учнем чи його законними представниками.

(5) Оцінка діяльності вчителя повинна враховувати:

- складність і унікальність запропонованих послуг;

- необхідні вміння та досвід вчителя;

- якість виконуваної роботи.

РОЗДІЛ 7. ЗАСТОСУВАННЯ КОДЕКСУ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

Стаття 30. Визнання Кодексу колективом вчителів навчального закладу

Визнання Кодексу колективом вчителів навчального закладу підтверджується офіційною заявою в Комітет з питань педагогічної етики.

Стаття 31. Здійснення контролю за виконанням Кодексу

(1) Виконання Кодексу підтримують та контролюють Комісії педагогічної етики навчальних закладів та професійні об’єднання вчителів, які визнали цей Кодекс.

(2) Вищим органом здійснення контролю за виконанням Кодексу є Комітет з питань педагогічної етики.

(3) У разі виникнення непередбачених Кодексом ситуацій, невизначених питань і суперечок щодо тлумачення, виконання або порушення положень цього Кодексу остаточне рішення приймає Комітет з питань педагогічної етики.

Стаття 32. Комісія педагогічної етики при навчальних закладах

(1) Комісія педагогічної етики навчального закладу формується у складі 7 осіб.

(2) До складу Комісії педагогічної етики навчального закладу включаються 2 представники від адміністрації навчального закладу та 5 представників трудового колективу, делегованих до складу Комісії загальними зборами трудового колективу.

Роботу Комісії очолює голова, який обирається більшістю голосів її членів.

Стаття 33. Комітет з питань педагогічної етики

(1) До складу Комітету з питань педагогічної етики включається представник Міністра освіти і науки, молоді та спорту України, представник Колегії Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, делегованих представників професійних об’єднань вчителів, які обираються до складу Комітету учасниками Всеукраїнської наради представників професійних об’єднань вчителів.

Комітет з питань педагогічної етики очолює голова, який обирається більшістю голосів його членів.

(2) Склад Комітету з питань педагогічної етики затверджується Міністерством освіти та науки, молоді та спорту України.

(3) Забезпечення Комітету з питань педагогічної етики приміщенням, засобами зв’язку, створення необхідних умов для його роботи та проведення засідань здійснює Міністерство освіти та науки, молоді та спорту України.

Стаття 34. Правові наслідки порушення положень Кодексу

(1) У разі порушення Кодексу вчителями або іншими працівниками навчальних закладів, що працюють з дітьми, до винних осіб можуть бути застосовані методи впливу передбачені чинним законодавством.

(2) У кожному випадку невизнання або порушення Кодексу навчальними закладами Комітет з питань педагогічної етики зобов’язаний досліджувати можливі негативні наслідки для учнів та суспільства, а також вживати заходи з їх профілактики і усунення шляхом клопотання перед відповідними організаціями та органами державної влади про дисциплінарні, адміністративні та інші юридичні санкції.

РОЗДІЛ 8. ЗАКЛЮЧНІ ПОЛОЖЕННЯ

(1) Цей Кодекс приймається більшістю голосів учасників Всеукраїнської наради професійних об’єднань вчителів, присутніх на нараді під час його обговорення.

(2) Будь-які зміни та доповнення до цього Кодексу вносяться у порядку, передбаченому для його прийняття.

Про підготовку до 2011/2012 навчального року та проведення серпневих заходів педагогічних працівників

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 11.05.2011 № 436 ”Про підготовку до початку 2011/2012 навчального року”, від  01.07.2011 № 727 ”Про підготовку підсумкової колегії Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України”,  доручення голови облдержадміністрації від 21.06.2011 №07-83/0/35 ”Про підготовку навчальних закладів області до 2011/2012 навчального року», на виконання основних положень регіонального проекту” Новій Дніпропетровщині – новий стандарт освіти”, з метою аналізу діяльності дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних, професійно-технічних та вищих навчальних закладів у 2010/2011 навчальному році та забезпечення якісної підготовки до 2011/2012 навчального року

Н А К А З У Ю:

1. Для забезпечення підготовки навчальних закладів до організованого початку 2011/2012 навчального року, надання рекомендацій, практичної допомоги у разі  виявлення проблем, створити групу для проведення моніторингу  у складі:

Олефіра Л.О. - виконуючого обов’язки начальника головного управління освіти і науки облдержадміністрації;
Литвиненко Н.В.- заступника начальника головного управління освіти і науки облдержадміністрації;
Демури А.Л.- заступника начальника управління науки, вищої та професійно-технічної освіти –начальника відділу науки та вищої освіти головного управління освіти і науки облдержадміністрації;
Литвина В.О. - начальника відділу кадрової роботи та організаційно-документального забезпечення головного управління освіти  науки облдержадміністрації;
Барміної О.П. - заступника начальника управління загальної середньої освіти - начальника відділу середньої освіти;
Ісаєвої О.В.- виконуючої обов’язки начальника відділу соціального захисту дитинства та виховної роботи головного управління освіти і науки облдержадміністрації;
Гриценко Н.Ю. - начальника фінансово-економічного відділу головного управління освіти і науки облдержадміністрації;
Пісковенко Л.К.- виконуючої обов’язки начальника контрольно-ревізійного відділу головного управління освіти і науки облдержадміністрації;
Полторацького О.В. - начальника відділу технагляду за проведенням ремонтів на об’єктах освіти області та з питань організації державних закупівель головного управління освіти і науки облдержадміністрації;
Кузнєцової Г.І.- начальника відділу   професійно-технічної освіти та ліцензування головного управління освіти і науки облдержадміністрації;
Романенко М.І. - ректора Дніпропетровського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.

2. Затвердити склад делегації головного управління освіти і науки облдержадміністрації для участі 26 серпня 2011 р. у роботі підсумкової колегії та секційного засідання Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України „Про підсумки  розвитку загальної середньої та дошкільної освіти області у 2010/2011 навчальному році та завдання  на 2011/2012 навчальний рік” (додаток 1).

3.  Провести:

30 серпня 2011 р. – обласну конференцію педагогічних працівників „Про підсумки розвитку загальної середньої та дошкільної освіти області у 2010/2011 навчальному році та завдання  на 2011/2012 навчальний рік”;
18 серпня 2011 року - нараду для директорів професійно-технічних навчальних закладів області щодо ефективного надання якісної і доступної професійно-технічної освіти у 2011/2012 навчальному році;
19 серпня 2011 року - нараду для директорів закладів обласного підпорядкування “Про підготовку та організований початок 2011/2012 навчального року”;

4. Затвердити робочий план підготовки та проведення обласної конференції педагогічних працівників (додаток 2).

5. Ректору Дніпропетровського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Романенку М.І.:

5.1. Провести 16-18 серпня 2011 року на базі Дніпропетровського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти засідання керівників районних (міських) методичних об’єднань вчителів з базових дисциплін, заступників директорів з виховної роботи та інструктивно-методичні наради працівників дошкільних закладів, інтернатних установ різних типів.

5.2. До 10 серпня 2011 року підготувати спеціальні випуски інформаційного вісника «Освіта Дніпропетровщини №7-8» з методичними рекомендаціями для керівників районних (міських) методичних об’єднань вчителів з базових дисциплін, заступників директорів з виховної роботи, працівників дошкільних закладів, інтернатних установ різних типів та обласної педагогічної газети „Джерело” щодо проведення 1 вересня 2011 року свята «День знань».

6. Керівникам управлінь, відділів освіти:

6.1. До 10 серпня 2011 року надати до відділу середньої освіти:

 • пропозиції та відповідні матеріали щодо відвідування керівництвом області свята «День знань» (на паперових та електронних носіях);
 • графіки проведення серпневих конференцій педагогічних працівників системи загальної середньої освіти (дата, час, місце проведення (адреса).

6.2. Вжити заходів щодо якісної підготовки навчальних закладів до організованого початку 2011/2012 навчального року.

6.3. До 25 серпня 2011 року завершити комплектування загальноосвітніх, професійно-технічних та позашкільних навчальних закладів педагогічними  працівниками.

6.4. До 31 серпня 2011 року провести набір учнів до 1-х та 10-х класів, забезпечити раціональне комплектування інших класів (груп) навчальних закладів системи загальної середньої та професійно-технічної освіти.

6.5. Забезпечити неухильне виконання постанови Кабінету Міністрів України від 12.04.2000 № 646 “Про затвердження інструкції з обліку дітей і підлітків шкільного віку ”, вжити заходів щодо повного охоплення дітей і підлітків шкільного віку різними формами навчання.

6.6. До 23 вересня 2011 року проаналізувати стан охоплення дітей дошкільною освітою та вжити невідкладних заходів щодо повного залучення дітей п’ятирічного  віку до різних форм дошкільної освіти.

6.7. Забезпечити виконання обсягів державного замовлення прийому учнів до професійно-технічних та студентів до вищих навчальних закладів, укладання договорів з державною службою зайнятості, зацікавленими підприємствами та організаціями на підготовку кадрів.

6.8. До 15 серпня 2011 року провести регіональні
огляди-конкурси стану підготовки дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих та позашкільних навчальних закладів до нового навчального року.

6.9. Забезпечити необхідні умови для навчання та виховання учнів молодших класів із залученням підприємств, громадськості, меценатів та спонсорів до участі в акції ”Дай руку, першокласнику! ”;

6.10. Розглянути стан підготовки загальноосвітніх, професійно-технічних та позашкільних навчальних закладів до нового навчального року на серпневих конференціях педагогічних працівників системи загальної середньої та професійно-технічної освіти.

6.11. Організовано провести в період серпня 2011 року міські та районні конференції педагогічних працівників системи загальної середньої освіти, залучивши до участі в них керівників місцевих органів виконавчої влади та самоврядування, наукових установ, підприємств і громадських організацій, депутатів всіх рівнів, батьків, представників засобів масової інформації.

6.12. Провести засідання керівників шкільних, районних та міських методичних об’єднань з базових дисциплін, виховної роботи, управлінської діяльності, інструктивно-методичні наради працівників дошкільних закладів, інтернатних установ різних типів.

6.13. Надіслати до 1 вересня 2011року до відділу середньої освіти головного управління освіти і науки облдержадміністрації узагальнені пропозиції учасників серпневих конференцій педагогічних працівників щодо подальшого вдосконалення освіти.

6.14. Забезпечити урочисте проведення Дня знань 1 вересня 2011 року та першого уроку «Україна – наш спільний дім» згідно тематики наданої Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України.

6.15. Надати 01.09.11 до 12 години до відділу середньої освіти головного управління освіти і науки облдержадміністрації оперативну інформацію щодо організованого початку 2011/2012 навчального року кураторам міст та районів за формою, що додається .

7. Координацію роботи з виконання даного наказу покласти на заступників начальника головного управління освіти і науки облдержадміністрації Литвиненко Н.В., Демуру А.Л., заступника начальника управління загальної середньої – начальника відділу середньої освіти      Барміну О.П., начальника відділу кадрової роботи та організаційно-документального забезпечення Литвина В.О., контроль –залишаю за собою.


В.о. начальника головного управління освіти і науки облдержадміністрації
Л. О. ОЛЕФІР

      

Додаток 1
до наказу головного управління освіти і науки облдержадміністрації від 04.07.11 №564/212/-11

Склад делегації головного управління освіти і науки облдержадміністрації для участі у підсумковій колегії Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України 26 серпня 2011 року

1. Олефір Леонід Олексійович – в.о. начальника головного управління освіти і науки облдержадміністрації;
2. Литвиненко Наталія Вікторівна - заступник начальника головного управління освіти і науки облдержадміністрації;
3. Литвин Валерій Олексійович - начальник відділу кадрової роботи та організаційно-документального забезпечення головного управління освіти  науки облдержадміністрації;
4. Ісаєва Олена Володимирівна - в.о. начальник відділу соціального захисту дитинства та виховної роботи головного управління освіти і науки облдержадміністрації;
5. Дегтяренко Валентина Вікторівна – в.о. головного бухгалтера централізованої бухгалтерії головного управління освіти і науки облдержадміністрації;
6. Полторацький Олексій Володимирович – начальник відділу технагляду за проведенням ремонтів на об’єктах освіти області та з питань організації державних закупівель головного управління освіти і науки облдержадміністрації;
7.Барміна Ольга Петрівна – заступник начальника управління загальної середньої освіти-начальник відділу середньої освіти головного управління освіти і науки облдержадміністрації;
8. Романенко Михайло Ілліч – ректор Дніпропетровського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти;
9. Курушкіна Анна Миколаївна - головний спеціаліст – юрисконсульт відділу кадрової роботи та організаційно-документального забезпечення ;
10. Бєлікова Галина Володимирівна – голова регіональної профспілкової організації;
11. Заржицька Єліна Іванівна - представник прес-служби головного управління освіти і науки облдержадміністрації.

Начальник відділу кадрової роботи та організаційно-документального забезпечення головного управління освіти  науки облдержадміністрації
В. О. ЛИТВИН

                   З А К О Н   У К Р А Ї Н И

  

                   Про загальну середню освіту

        Цей Закон визначає правові, організаційні та фінансові засадифункціонування і розвитку системи загальної середньої  освіти,  щосприяє  вільному  розвитку  людської особистості,  формує цінності

правового демократичного суспільства в Україні.

   

     Розділ I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

  

     Стаття 1. Законодавство України про загальну середню освіту

       Законодавство України про загальну середню  освіту  базуєтьсяна  Конституції  України  [254к/96-ВР]  і складається з ЗаконуУкраїни  "Про  освіту"  [1060-12],   цього   Закону,   іншихнормативно-правових актів та міжнародних договорів України,  згода

на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

       Стаття 2. Основні завдання законодавства України про загальну

               середню освіту

       Основними завданнями   законодавства   України  про  загальну

середню освіту є:

       забезпечення права громадян на  доступність  і  безоплатністьздобуття повної загальної середньої освіти;       забезпечення необхідних   умов   функціонування   і  розвитку

загальної середньої освіти;

       забезпечення нормативно-правової  бази  щодо   обов'язковості

повної загальної середньої освіти;

  

     визначення структури та змісту загальної середньої освіти;

       визначення органів управління  системою  загальної  середньої

освіти та їх повноважень;

       визначення прав  та  обов'язків учасників навчально-виховногопроцесу,  встановлення відповідальності за порушення законодавства

про загальну середню освіту.

  

     Стаття 3. Загальна середня освіта

       Загальна середня  освіта  - цілеспрямований процес оволодіннясистематизованими  знаннями  про  природу,  людину,   суспільство,культуру   та   виробництво  засобами  пізнавальної  і  практичноїдіяльності,  результатом якого  є  інтелектуальний,  соціальний  іфізичний розвиток особистості, що є основою для подальшої освіти і

трудової діяльності.

       Загальна середня освіта  є  обов'язковою  основною  складовою

безперервної освіти.

       Загальна середня освіта спрямована на забезпечення всебічногорозвитку особистості шляхом навчання та виховання, які грунтуютьсяна    загальнолюдських    цінностях   та   принципах   науковості,полікультурності,  світського   характеру   освіти,   системності,інтегративності,   єдності   навчання   і  виховання,  на  засадахгуманізму,  демократії, громадянської свідомості, взаємоповаги міжнаціями  і  народами  в  інтересах  людини,  родини,  суспільства,

держави.

  

     Стаття 4. Система загальної середньої освіти

  

     Систему загальної середньої освіти становлять:

       загальноосвітні навчальні   заклади   всіх   типів   і   формвласності,  у  тому числі для громадян,  які потребують соціальноїдопомоги   та   соціальної    реабілітації,    навчально-виробничікомбінати,  позашкільні  заклади,  науково-методичні  установи  таоргани управління системою загальної  середньої  освіти,  а  такожпрофесійно-технічні   та   вищі   навчальні  заклади  I-II  рівнів

акредитації, що надають повну загальну середню освіту.

  

     Стаття 5. Завдання загальної середньої освіти

  

     Завданнями загальної середньої освіти є:

  

     виховання громадянина України;

       формування особистості  учня   (вихованця),   розвиток   його

здібностей і обдарувань, наукового світогляду;

       виконання вимог   Державного  стандарту  загальної  середньоїосвіти,  підготовка  учнів  (вихованців)  до  подальшої  освіти  і

трудової діяльності;

       виховання в учнів (вихованців) поваги до Конституції України,державних символів України,  прав і свобод людини  і  громадянина,почуття  власної гідності,  відповідальності перед законом за свої

дії, свідомого ставлення до обов'язків людини і громадянина;

       реалізація права  учнів  (вихованців)  на  вільне  формування

політичних і світоглядних переконань;

       виховання шанобливого ставлення до родини, поваги до народнихтрадицій  і  звичаїв,  державної  та  рідної  мови,   національних

цінностей Українського народу та інших народів і націй;

       виховання свідомого  ставлення  до свого здоров'я та здоров'яінших  громадян  як  найвищої  соціальної   цінності,   формуваннягігієнічних навичок і засад здорового способу життя,  збереження і

зміцнення фізичного та психічного здоров'я учнів (вихованців).

  

     Стаття 6. Здобуття повної загальної середньої освіти

       1. Громадянам України  незалежно  від  раси,  кольору  шкіри,політичних,  релігійних та інших переконань,  статі,  етнічного тасоціального походження,  майнового стану, місця проживання, мовнихабо   інших   ознак  забезпечується  доступність  і  безоплатністьздобуття  повної  загальної  середньої  освіти   у   державних   і

комунальних навчальних закладах.

       2. Громадяни України мають право на здобуття повної загальної

середньої освіти у приватних навчальних закладах.

       3. Здобуття повної загальної середньої  освіти  у  навчальнихзакладах незалежно від підпорядкування, типів і форм власності маєвідповідати  вимогам  Державного  стандарту  загальної   середньої

освіти.

       4. Іноземці  та  особи  без  громадянства,  які перебувають вУкраїні на законних підставах,  здобувають повну загальну  середню

освіту у порядку, встановленому для громадян України.

       5. Відповідальність  за  здобуття  повної загальної середньоїосвіти дітьми покладається на їх батьків,  а дітьми,  позбавленимибатьківського  піклування,  -  на  осіб,  які  їх  замінюють,  або

навчальні заклади, де вони виховуються.

       Стаття 7. Мова (мови) навчання і виховання у загальноосвітніх

               навчальних закладах

       Мова (мови)   навчання   і   виховання   у   загальноосвітніхнавчальних закладах визначається відповідно до Конституції України

і Закону України "Про мови в Українській РСР" [8312-11].

        Розділ II. ЗАГАЛЬНООСВІТНІ ТА ІНШІ НАВЧАЛЬНІ ЗАКЛАДИ

                  СИСТЕМИ ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ

  

     Стаття 8. Загальноосвітній навчальний заклад

       1. Загальноосвітній навчальний заклад - навчальний заклад, що

забезпечує реалізацію права громадян на загальну середню освіту.

       Загальноосвітній навчальний заклад,  заснований на  приватнійформі  власності,  здійснює свою діяльність за наявності ліцензії,

виданої в установленому законодавством України порядку.

       2. Загальноосвітній   навчальний    заклад,    що    здійснюєінноваційну   діяльність,  може  мати  статус  експериментального.Статус експериментального не змінює підпорядкування,  тип і  формувласності  загальноосвітнього  навчального закладу.  Положення проекспериментальний     загальноосвітній      навчальний      заклад

затверджується Міністерством освіти України.

       Стаття 9.  Типи загальноосвітніх та інших навчальних закладів

                системи загальної середньої освіти

       1. Відповідно  до  освітнього  рівня,   який   забезпечуєтьсязагальноосвітнім  навчальним  закладом (початкова загальна освіта,базова загальна середня освіта,  повна загальна  середня  освіта),існують різні типи загальноосвітніх навчальних закладів I, II, IIIступенів.  Школи кожного з  трьох  ступенів  можуть  функціонувати

разом або самостійно.

  

     До загальноосвітніх навчальних закладів належать:

       середня загальноосвітня  школа  - загальноосвітній навчальнийзаклад I-III ступенів (I ступінь - початкова школа,  II ступінь  -основна   школа,  III  ступінь  -  старша  школа,  як  правило,  з

профільним спрямуванням навчання);

       спеціалізована школа  (школа-інтернат)   -   загальноосвітнійнавчальний  заклад  I-III ступенів з поглибленим вивченням окремих

предметів та курсів;

       гімназія - загальноосвітній навчальний заклад II-III ступенів

з поглибленим вивченням окремих предметів відповідно до профілю;

       ліцей -  загальноосвітній  навчальний  заклад  III  ступеня з

профільним навчанням і допрофесійною підготовкою;

       колегіум - загальноосвітній  навчальний  заклад  III  ступеня

філологічно-філософського та (або) культурно-естетичного профілів;

       загальноосвітня школа-інтернат  - загальноосвітній навчальнийзаклад з частковим або повним утриманням за рахунок держави дітей,

які потребують соціальної допомоги;

       спеціальна загальноосвітня     школа    (школа-інтернат)    -загальноосвітній  навчальний  заклад  для  дітей,  які  потребують

корекції фізичного та (або) розумового розвитку;

       загальноосвітня санаторна     школа     (школа-інтернат)    -загальноосвітній навчальний заклад I-III  ступенів  з  відповідним

профілем для дітей, які потребують тривалого лікування;

       школа соціальної  реабілітації  - загальноосвітній навчальнийзаклад  для  дітей,  які  потребують  особливих   умов   виховання

(створюється окремо для хлопців і дівчат);

       вечірня (змінна)  школа  - загальноосвітній навчальний закладII-III ступенів для громадян,  які не мають можливості навчатися у

школах з денною формою навчання.

  

     2. Інші навчальні заклади системи загальної середньої освіти:

       позашкільний навчально-виховний  заклад  -  навчальний закладдля виховання дітей та задоволення їх потреб у  додатковій  освітіза   інтересами   (науковими,   технічними,  художньо-естетичними,

спортивними тощо);

       міжшкільний навчально-виробничий комбінат - навчальний закладдля забезпечення потреб учнів загальноосвітніх навчальних закладів

у профорієнтаційній, допрофесійній, професійній підготовці;

       професійно-технічний навчальний заклад  -  навчальний  закладдля  забезпечення  потреб громадян у професійно-технічній і повній

загальній середній освіті;

       вищий навчальний заклад I-II рівнів акредитації -  навчальнийзаклад      для      задоволення      потреб      громадян      заосвітньо-кваліфікаційними   рівнями   молодшого   спеціаліста    ібакалавра  з  одночасним  завершенням  здобуття  повної  загальної

середньої освіти.

       3. Загальноосвітні  навчальні  заклади  можуть  створювати  усвоєму складі класи (групи) з вечірньою (заочною) формою навчання,класи (групи) з поглибленим вивченням окремих предметів.       Загальноосвітні навчальні     заклади      незалежно      відпідпорядкування,  типів  і  форм  власності  можуть  мати у своємускладі  інтернати  з  частковим  або   повним   утриманням   учнів

(вихованців) за рахунок власника.

       Загальноосвітні навчальні     заклади    можуть    створюватинавчально-виховні комплекси у складі  навчальних  закладів  різнихтипів   і  рівнів  акредитації  для  задоволення  допрофесійних  іпрофесійних запитів громадян, а також навчально-виховні об'єднанняз   дошкільними   та   позашкільними   навчальними  закладами  для

задоволення освітніх і культурно-освітніх потреб.

       4. Перелік      спеціальних       загальноосвітніх       шкіл(шкіл-інтернатів)  визначається  Міністерством  освіти  України за

погодженням з Міністерством охорони здоров'я України.

       5. Положення   про    загальноосвітні    навчальні    заклади

затверджуються Кабінетом Міністрів України.

       Загальноосвітній навчальний  заклад  на  основі Положення прозагальноосвітні   навчальні   заклади   розробляє   статут,   якийзатверджується    власником    (для   державних   та   комунальнихзагальноосвітніх  навчальних  закладів   -   відповідним   органомуправління  освітою)  та  реєструється місцевим органом виконавчої

влади або органом місцевого самоврядування.

  

     Стаття 10. Статус загальноосвітнього навчального закладу

       1. Загальноосвітній навчальний заклад є юридичною особою.  Засвоїми  організаційно-правовими  формами загальноосвітні навчальнізаклади можуть  бути  державної,  комунальної  та  приватної  форм

власності.

       2. Статус  державного має загальноосвітній навчальний заклад,

заснований на державній формі власності.

       3. Статус  комунального   має   загальноосвітній   навчальний

заклад, заснований на комунальній формі власності.

       4. Статус  приватного має загальноосвітній навчальний заклад,

заснований на приватній формі власності.

       Стаття 11. Створення, реорганізація та ліквідація

                загальноосвітнього навчального закладу

       1. Державні  та  комунальні загальноосвітні навчальні закладистворюються відповідно центральними, місцевими органами виконавчоївлади   або   органами   місцевого  самоврядування  з  урахуваннямсоціально-економічних,  національних,  культурно-освітніх і мовнихпотреб   за  наявності  необхідної  кількості  учнів  (вихованців)відповідно  до  встановлених  нормативів  наповнюваності   класів,необхідної   матеріально-технічної   та  науково-методичної  бази,педагогічних кадрів у порядку,  встановленому Кабінетом  Міністрів

України.

       2. Рішення   про   створення   комунальних   загальноосвітніхнавчальних  закладів  для   дітей-сиріт   і   дітей,   позбавленихбатьківського   піклування,   спеціальних   загальноосвітніх  шкіл(шкіл-інтернатів) для дітей,  які потребують корекції фізичного та(або) розумового розвитку,  приймаються Радою міністрів АвтономноїРеспубліки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськимидержавними  адміністраціями  за погодженням з Міністерством освіти

України.

       3. Рішення  про  створення  гімназій,   ліцеїв,   колегіумів,спеціалізованих шкіл (шкіл-інтернатів),  заснованих на комунальнійформі  власності,  приймаються  за  поданням  відповідних  органівуправління  освітою  Радою  міністрів  Автономної Республіки Крим,обласними,  Київською  та  Севастопольською  міськими   державними

адміністраціями.

       4. Рішення   про   створення  загальноосвітнього  навчальногозакладу,  заснованого на приватній  формі  власності,  приймаєтьсязасновником  (власником)  у порядку,  встановленому законодавством

України.

       5. Рішення про створення  шкіл  соціальної  реабілітації,  їхпідпорядкованість  і  джерела  фінансування  приймається Кабінетом

Міністрів України за поданням Міністерства освіти України.

       6. Реорганізація  і  ліквідація  загальноосвітніх  навчальнихзакладів   проводяться  у  порядку,  встановленому  законодавством

України.

       Реорганізація і   ліквідація   загальноосвітніх    навчальнихзакладів  у сільській місцевості,  заснованих на комунальній формі

власності, допускаються лише за згодою територіальних громад.

        Розділ III.  ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОГО ПРОЦЕСУ У

                    ЗАГАЛЬНООСВІТНІХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДАХ

  

     Стаття 12. Термін навчання

       1. Термін навчання для здобуття  повної  загальної  середньоїосвіти  у  загальноосвітніх  навчальних  закладах  I-III  ступенівстановить 12 років: 

     у загальноосвітніх навчальних закладах I ступеня - 4 роки;

  

     у загальноосвітніх навчальних закладах II ступеня - 5 років;

  

     у загальноосвітніх навчальних закладах III ступеня - 3 роки.

       2. Термін навчання у загальноосвітніх навчальних закладах длядітей,  які  потребують  корекції  фізичного  та  (або) розумовогорозвитку, встановлюється Кабінетом Міністрів України.       3. У професійно-технічних та вищих навчальних  закладах  I-IIрівнів  акредитації  термін  здобуття  повної  загальної середньої

освіти встановлюється Міністерством освіти України.

  

     Стаття 13. Форми навчання

       Навчально-виховний процес   у   загальноосвітніх   навчальнихзакладах   здійснюється  за  груповою  та  індивідуальною  формаминавчання,  положення  про  які  затверджує   Міністерство   освіти

України.

       Бажаючим надається право і створюються умови для прискореногозакінчення школи, складання іспитів екстерном.       Стаття 14. Наповнюваність класів загальноосвітніх навчальних

                закладів

       1. Наповнюваність класів загальноосвітніх навчальних закладів

не повинна перевищувати 30 учнів.

       2. У загальноосвітніх  навчальних  закладах,  розташованих  уселах,    селищах,   кількість   учнів   у   класах   визначаєтьсядемографічною ситуацією,  але повинна  становити  не  менше  п'ятиосіб.  При  меншій  кількості учнів у класі заняття проводяться за

індивідуальною формою навчання.

       3. Порядок  поділу  класів  на  групи  при  вивченні  окремихпредметів   встановлюється   Міністерством   освіти   України   за

погодженням з Міністерством фінансів України.

       4. Для спеціальних  загальноосвітніх  шкіл  (шкіл-інтернатів)кількість  учнів у класі визначається Міністерством освіти Україниза  погодженням  із  Міністерством  охорони  здоров'я  України   і

Міністерством фінансів України.

       5. Кількість  учнів у групах продовженого дня та вихованців угрупах   загальноосвітніх   навчальних   закладів    усіх    типіввизначається   Міністерством   освіти  України  за  погодженням  з

Міністерством фінансів України.

  

     Стаття 15. Навчальні плани та навантаження учнів

       1. Базовий  навчальний   план   загальноосвітніх   навчальнихзакладів  (далі  -  Базовий навчальний план) визначає структуру тазміст загальної середньої освіти через  інваріантну  і  варіативнускладові,  які  встановлюють  погодинне та змістове співвідношенняміж освітніми галузями (циклами  навчальних  предметів),  граничнодопустиме  навчальне навантаження учнів та загальнорічну кількістьнавчальних годин.  Інваріантна складова змісту загальної середньоїосвіти формується на державному рівні,  є єдиною для всіх закладівзагальної середньої  освіти,  визначається  через  освітні  галузіБазового  навчального плану.  Варіативна складова змісту загальноїсередньої освіти формується загальноосвітнім навчальним закладом зурахуванням   особливостей   регіону  та  індивідуальних  освітніхзапитів  учнів   (вихованців).   Базовий   навчальний   план   длязагальноосвітніх     навчальних     закладів     незалежно     відпідпорядкування,  типів і форм власності затверджується  Кабінетом

Міністрів України.

       2. На  основі  Базового навчального плану Міністерство освітиУкраїни затверджує типові  навчальні  плани  для  загальноосвітніхнавчальних  закладів  незалежно від підпорядкування,  типів і формвласності. У типових навчальних планах освітні галузі реалізуютьсяв   навчальні   предмети  та  курси  інваріантної  та  варіативної

складових змісту загальної середньої освіти.

       Типові навчальні   плани   встановлюють   сумарне    граничнодопустиме   навчальне  навантаження  учнів.  Воно  становить  таку

кількість навчальних годин на рік:

  

     1-2 класи - 700 годин;

  

     3-4 класи - 790 годин;

  

     5 клас - 860 годин;

  

     6-7 класи - 890 годин;

  

     8-9 класи - 950 годин;

  

     10-12 класи - 1030 годин.

       3. На  основі  типових  навчальних  планів   загальноосвітнімнавчальним   закладом   складається   робочий  навчальний  план  зконкретизацією  варіативної  складової   і   визначенням   профілю

навчання.

       Робочі навчальні     плани     державних     і    комунальнихзагальноосвітніх навчальних  закладів  затверджуються  відповідниморганом  управління  освітою.  Робочі  навчальні  плани  приватнихзагальноосвітніх навчальних закладів погоджуються  з  відповідними

органами управління освітою.

       Робочі навчальні    плани    професійно-технічних   і   вищихнавчальних закладів I-II рівнів акредитації,  в  частині  здобуттяповної загальної середньої освіти, розробляються на основі типовихнавчальних планів  для  загальноосвітніх  навчальних  закладів  та

погоджуються з Міністерством освіти України.

       Експериментальні робочі   навчальні   плани   складаються,  зурахуванням   типових   навчальних    планів,    загальноосвітніми

навчальними закладами, що мають статус експериментальних.

       Запровадження експериментальних  робочих  навчальних  планів,нових освітніх програм,  педагогічних новацій і технологій можливе

лише за рішенням Міністерства освіти України.

       Стаття 16.  Навчальний рік та режим роботи загальноосвітнього

                 навчального закладу

       1. Навчальний  рік  у  загальноосвітніх  навчальних  закладахнезалежно    від   підпорядкування,   типів   і   форм   власностірозпочинається у День знань - 1 вересня і закінчується не  пізніше

1 липня наступного року.

       2. Тривалість  навчального року в загальноосвітніх навчальнихзакладах I ступеня не може бути  меншою  175  робочих  днів,  а  взагальноосвітніх навчальних закладах II-III ступенів - 190 робочихднів,  без урахування часу на складання  перевідних  та  випускних

іспитів, тривалість яких не може перевищувати трьох тижнів.

       3. Структура   навчального  року  (за  чвертями,  півріччями,семестрами)  та  тривалість   навчального   тижня   встановлюютьсязагальноосвітнім  навчальним закладом у межах часу,  передбаченогоробочим навчальним планом,  за погодженням з  відповідним  органом

управління освітою.

       4. Режим   роботи   загальноосвітнього   навчального  закладувизначається  ним  на  основі  нормативно-правових  актів  та   запогодженням       з       відповідним       органом      державної

санітарно-епідеміологічної служби.

       5. Тривалість уроків у загальноосвітніх  навчальних  закладахстановить:  у  перших  класах  -  35 хвилин,  у других - четвертихкласах - 40 хвилин,  у п'ятих - дванадцятих класах  -  45  хвилин.Зміна тривалості уроків допускається за погодженням з відповіднимиорганами    управління    освітою    та     органами     державної

санітарно-епідеміологічної служби.

       Різниця в  часі  навчальних  годин  перших - четвертих класівобов'язково обліковується і компенсується проведенням  додаткових,

індивідуальних занять та консультацій з учнями.

       6. Тривалість  канікул у загальноосвітніх навчальних закладах

протягом навчального року не може бути меншою 30 календарних днів.

       Стаття 17.  Виховний процес у загальноосвітніх навчальних

                 закладах

       1. Виховання учнів (вихованців) у загальноосвітніх навчальнихзакладах  здійснюється   в   процесі   урочної,   позаурочної   та

позашкільної роботи з ними.

       Цілі виховного процесу в загальноосвітніх навчальних закладахвизначаються  на  основі  принципів,  закладених   у   Конституції

України, законах та інших нормативно-правових актах України.

       2. У   загальноосвітніх  навчальних  закладах  забороняєтьсяутворення і діяльність організаційних структур політичних партій,

а також релігійних організацій і воєнізованих формувань.

       3. Примусове  залучення  учнів  (вихованців) загальноосвітніхнавчальних закладів до  вступу  в  будь-які  об'єднання  громадян,

релігійні організації і воєнізовані формування забороняється.

  

     Стаття 18. Зарахування учнів

       1. Місцеві  органи  виконавчої  влади  або  органи  місцевогосамоврядування  закріплюють   за   загальноосвітніми   навчальнимизакладами   відповідні   території  обслуговування  і  до  початку

навчального року обліковують учнів, які мають їх відвідувати.

       2. Зарахування  учнів   до   загальноосвітнього   навчальногозакладу  проводиться  наказом директора,  що видається на підставізаяви,  за  наявності  медичної  довідки  встановленого  зразка  і

відповідного документа про освіту (крім учнів першого класу).

       3. Зарахування   учнів   до   гімназій,  ліцеїв,  колегіумів,спеціалізованих  шкіл  (шкіл-інтернатів)  проводиться  у  порядку,

встановленому Міністерством освіти України.

       4. Зарахування  учнів  до  загальноосвітньої санаторної школи(школи-інтернату)   проводиться    у    порядку,     встановленомуМіністерством  освіти  України  та  Міністерством охорони здоров'я

України.

       5. Направлення  учнів   (вихованців)   до   шкіл   соціальноїреабілітації   та  дострокове  звільнення  їх  із  цих  навчальних

закладів здійснюються за рішенням суду.

       6. Зарахування та добір  дітей  для  навчання  у  спеціальнихзагальноосвітніх  школах  (школах-інтернатах),  їх  переведення  зодного типу таких навчальних закладів  до  іншого  проводиться  зависновком відповідних психолого-медико-педагогічних консультацій у

порядку, встановленому Міністерством освіти України.

        Розділ IV.  УЧАСНИКИ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОГО ПРОЦЕСУ В

                  ЗАГАЛЬНООСВІТНІХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДАХ

  

     Стаття 19. Учасники навчально-виховного процесу

  

     Учасниками навчально-виховного   процесу  в  загальноосвітніх

навчальних закладах є:

       учні (вихованці); 

     керівники;

  

     педагогічні працівники, психологи, бібліотекарі;

  

     інші спеціалісти;

  

     батьки або особи, які їх замінюють.

  

     Стаття 20. Учень (вихованець)

       1. Учень (вихованець) - особа, яка навчається і виховується водному із загальноосвітніх навчальних закладів.  Зарахування учнівдо загальноосвітніх навчальних закладів здійснюється,  як правило,

з 6 років.

       2. Статус учнів (вихованців) як учасників навчально-виховногопроцесу  у  загальноосвітніх  навчальних  закладах,  їх  права  таобов'язки  визначаються цим Законом та іншими нормативно-правовими

актами.

  

     Стаття 21. Соціальний захист учнів (вихованців)

       1. Учням (вихованцям)  загальноосвітніх  навчальних  закладівможе  подаватися  додатково  соціальна  і  матеріальна допомога зарахунок коштів центральних органів виконавчої  влади  та  місцевихбюджетів,  коштів  юридичних  і фізичних осіб України та громадян,які   проживають   за   її   межами,   а   також   коштів    фонду

загальнообов'язкового навчання та за рахунок інших надходжень.

       Учні (вихованці)    загальноосвітніх    навчальних   закладівнезалежно від підпорядкування,  типів і форм власності мають правона пільговий проїзд міським та приміським пасажирським транспортом

у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

       Учні (вихованці)  загальноосвітніх  навчальних   закладів   усільській  місцевості забезпечуються транспортом до місця навчання

і додому безоплатно.

       2. Діти  з  вадами  слуху,  зору,   опорно-рухового   апаратузабезпечуються   засобами   індивідуальної   корекції  в  порядку,

встановленому Кабінетом Міністрів України.

       3. Вихованці шкіл-інтернатів усіх типів з  числа  дітей-сирітта  дітей,  позбавлених  батьківського піклування,  перебувають наповному державному  утриманні.  Діти-сироти  та  діти,  позбавленібатьківського піклування,  які навчаються в інших загальноосвітніхнавчальних закладах,  забезпечуються харчуванням, одягом та іншимипослугами  у  порядку,  встановленому Кабінетом Міністрів України.Утримання вихованців,  які потребують корекції фізичного та  (або)розумового   розвитку,   у   спеціальних  загальноосвітніх  школах

(школах-інтернатах) здійснюється за рахунок держави.

       4. Діти-сироти,  діти,  позбавлені батьківського  піклування,діти,  які  потребують  корекції  фізичного  та  (або)  розумовогорозвитку,  працевлаштовуються або продовжують  навчання  згідно  з

одержаною освітою у порядку, встановленому законодавством України.

  

     Стаття 22. Охорона та зміцнення здоров'я учнів (вихованців)

       1. Загальноосвітній  навчальний заклад забезпечує безпечні танешкідливі умови  навчання,  режим  роботи,  умови  для  фізичногорозвитку  та  зміцнення  здоров'я,  формує  гігієнічні  навички та

засади здорового способу життя учнів (вихованців).

       2. Учні  (вихованці)  загальноосвітніх  навчальних   закладівнезалежно    від   підпорядкування,   типів   і   форм   власностізабезпечуються медичним обслуговуванням, що здійснюється медичнимипрацівниками,  які  входять  до штату цих закладів або відповіднихзакладів охорони  здоров'я,  у  порядку,  встановленому  Кабінетом

Міністрів України.

       Заклади охорони  здоров'я разом з органами управління освітоюта органами  охорони  здоров'я  щорічно  забезпечують  безоплатниймедичний  огляд  учнів  (вихованців),  моніторинг і корекцію стануздоров'я,     несуть      відповідальність      за      додержаннясанітарно-гігієнічних  норм,  проведення лікувально-профілактичнихзаходів у   загальноосвітніх  навчальних  закладах  незалежно  від

підпорядкування, типів і форм власності.

       3. Відповідальність    за    організацію   харчування   учнів(вихованців) у загальноосвітніх навчальних закладах незалежно  відпідпорядкування,   типів   і   форм   власності   покладається  назасновників (власників), керівників цих навчальних закладів. Нормита   порядок   організації   харчування   учнів   (вихованців)   узагальноосвітніх  навчальних  закладах  встановлюються   Кабінетом

Міністрів України.

       4. Контроль  за  охороною здоров'я та якістю харчування учнів

(вихованців) покладається на органи охорони здоров'я.

  

     Стаття 23. Заохочення учнів (вихованців)

       Для учнів (вихованців) встановлюються різні  види  моральногостимулювання     та    матеріального    заохочення,    передбаченіМіністерством освіти України,  іншими органами виконавчої влади таорганами  місцевого  самоврядування,  статутом  загальноосвітнього

навчального закладу.

  

     Стаття 24. Педагогічні працівники

       1. Педагогічним працівником повинна  бути  особа  з  високимиморальними   якостями,  яка  має  відповідну  педагогічну  освіту,належний  рівень  професійної  підготовки,  здійснює   педагогічнудіяльність,  забезпечує  результативність  та якість своєї роботи,фізичний та  психічний  стан  здоров'я  якої  дозволяє  виконуватипрофесійні  обов'язки  в  навчальних  закладах  системи  загальноїсередньої освіти.  Перелік посад педагогічних працівників  системизагальної  середньої  освіти  встановлюється  Кабінетом  Міністрів

України.

       2. Посаду керівника  загальноосвітнього  навчального  закладунезалежно від підпорядкування, типу і форми власності може займатиособа,  яка є громадянином України, має вищу педагогічну освіту нарівні спеціаліста або магістра,  стаж педагогічної роботи не меншетрьох років,  успішно пройшла атестацію керівних кадрів  освіти  у

порядку, встановленому Міністерством освіти України.

  

     Стаття 25. Педагогічне навантаження

       1. Педагогічне    навантаження   вчителя   загальноосвітньогонавчального закладу незалежно від підпорядкування,  типу  і  формивласності  -  час,  призначений для здійснення навчально-виховного

процесу.

       Педагогічне навантаження вчителя включає 18 навчальних  годинпротягом навчального тижня,  що становлять тарифну ставку, а такожінші види  педагогічної  діяльності  в  такому  співвідношенні  до

тарифної ставки:

  

     класне керівництво - 20-25 відсотків;

  

     перевірка зошитів - 10-20 відсотків;

  

     завідування:

  

     майстернями - 15-20 відсотків;

  

     навчальними кабінетами - 10-15 відсотків;

  

     навчально-дослідними ділянками - 10-15 відсотків.

       Розміри та   порядок   встановлення   доплат   за  інші  види

педагогічної діяльності визначаються Кабінетом Міністрів України.

       Педагогічне навантаження    вихователя     загальноосвітньогонавчального     закладу    становить    30    годин,    вихователязагальноосвітньої спеціальної школи (школи-інтернату) -  25  годин

на тиждень, що становить тарифну ставку.

       Розміри тарифних   ставок   інших   педагогічних  працівниківзагальноосвітніх  навчальних  закладів  встановлюються   Кабінетом

Міністрів України.

       Розподіл педагогічного   навантаження   у  загальноосвітньомунавчальному закладі здійснюється його керівником і  затверджується

відповідним органом управління освітою.

       2. Педагогічне    навантаження   вчителя   загальноосвітньогонавчального закладу незалежно від підпорядкування,  типу  і  формивласності  обсягом  менше  тарифної ставки,  передбаченої частиною

першою цієї статті, встановлюється тільки за його згодою.

       Перерозподіл педагогічного навантаження протягом  навчальногороку   допускається   у  разі  зміни  кількості  годин  з  окремихпредметів,  що передбачається робочим навчальним  планом,  або  записьмовою    згодою   педагогічного   працівника   з   додержанням

законодавства України про працю.

       Стаття 26. Трудові відносини в системі загальної середньої

                освіти

       1. Трудові  відносини  в  системі  загальної середньої освітирегулюються законодавством України про працю, Законом України "Проосвіту" [1060-12],  цим Законом та іншими нормативно-правовими

актами.

       2. Призначення на посаду та  звільнення  з  посади  керівникадержавного  та комунального загальноосвітнього навчального закладуздійснює відповідний  орган  управління  освітою.  Призначення  напосаду  та  звільнення  з  посади  заступників  керівника та іншихпедагогічних    працівників     державного     та     комунальногозагально-освітнього  навчального  закладу здійснюється відповідниморганом    управління    освітою     за     поданням     керівниказагальноосвітнього  навчального закладу.  Призначення на посаду тазвільнення з посади інших працівників державного  та  комунальногозагальноосвітнього  навчального  закладу  здійснює  його керівник.Призначення  на  посаду  та  звільнення  з  посади   керівника   ізаступників  керівника  приватного  загальноосвітнього навчальногозакладу здійснює його власник за погодженням з відповідним органомуправління  освітою.  Призначення на посаду та звільнення з посадипедагогічних та інших  працівників  приватного  загальноосвітнього

навчального закладу здійснює його власник.

       3. Відволікання   педагогічних   працівників   від  виконанняпрофесійних   обов'язків   на  виконання  робіт,  не  передбаченихтрудовим   договором,   без   згоди  педагогічного  працівника  недопускається.   Відмова  педагогічного  працівника  від  виконанняробіт,  не передбачених трудовим договором, не може бути підставоюдля   його   звільнення  з  посади,  крім  випадків,  встановлених

законодавством.

       4. Педагогічному  працівнику  -  призовнику,  який  має  вищупедагогічну    освіту   і   основним   місцем   роботи   якого   єзагальноосвітній  навчальний  заклад,  надається  відстрочка   відпризову на строкову військову службу на весь період його роботи за

спеціальністю.

  

     Стаття 27. Атестація педагогічних працівників

       1. Атестація   педагогічних   працівників    загальноосвітніхнавчальних  закладів  незалежно від підпорядкування,  типів і формвласності є обов'язковою і здійснюється,  як правило,  один раз нап'ять   років  відповідно  до  Типового  положення  про  атестаціюпедагогічних працівників [z0176-93], затвердженого Міністерством

освіти України.

       2. За   результатами   атестації   педагогічних   працівниківзагальноосвітніх навчальних  закладів  визначається  відповідністьпедагогічного    працівника    займаній    посаді,    присвоюєтьсякваліфікаційна категорія (спеціаліст, спеціаліст другої категорії,спеціаліст  першої категорії і спеціаліст вищої категорії) та можебути    присвоєно    педагогічне    звання    (старший    учитель,учитель-методист,                             вихователь-методист,педагог-організатор-методист тощо).  Положення про  кваліфікаційнікатегорії   та  педагогічні  звання  затверджуються  Міністерством

освіти України.

       Стаття 28. Права та обов'язки педагогічних працівників

                системи загальної середньої освіти

       Права та обов'язки педагогічних працівників системи загальноїсередньої освіти визначаються Конституцією України [254к/96-ВР],Законом України "Про освіту",  Кодексом законів про працю  України

[322-08], цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

       Стаття 29. Права та обов'язки батьків або осіб, які їх

                замінюють

  

     1. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право:

       вибирати навчальні    заклади    та    форми   навчання   для

неповнолітніх дітей;

       приймати рішення щодо участі дитини в інноваційній діяльності

загальноосвітнього навчального закладу;

       обирати і    бути    обраними    до    органів   громадського

самоврядування загальноосвітніх навчальних закладів;

       звертатися до відповідних органів управління освітою з питань

навчання і виховання дітей;

  

     захищати законні інтереси дітей.

  

     2. Батьки або особи, які їх замінюють, зобов'язані:

       забезпечувати умови  для  здобуття  дитиною  повної загальної

середньої освіти за будь-якою формою навчання;

       постійно дбати про фізичне здоров'я,  психічний  стан  дітей,

створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей;

       поважати гідність дитини,  виховувати працелюбність,  почуттядоброти,  милосердя,  шанобливе ставлення  до  сім'ї,  старших  за

віком, державної і рідної мови, до народних традицій і звичаїв;

       виховувати повагу  до  національних,  історичних,  культурнихцінностей   Українського    народу,    дбайливе    ставлення    доісторико-культурного    надбання   та   навколишнього   природного

середовища, любов до України.

       3. У разі,  якщо батьки або особи, які їх замінюють, всуперечвисновку  відповідної  психолого-медико-педагогічної  консультаціївідмовляються  направляти  дитину   до   відповідної   спеціальноїзагальноосвітньої   школи   (школи-інтернату),   навчання   дитини

проводиться за індивідуальною формою.

   

     Розділ V. ДЕРЖАВНИЙ СТАНДАРТ ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ

       Стаття 30.  Поняття Державного стандарту загальної середньої

                 освіти

       1. Державний  стандарт  загальної середньої освіти - зведеннянорм і положень,  що визначають  державні  вимоги  до  освіченостіучнів  і  випускників  шкіл на рівні початкової,  базової і повної

загальної середньої освіти та гарантії держави у її досягненні.

       2. Додержання вимог Державного стандарту загальної  середньоїосвіти є обов'язковим для загальноосвітніх навчальних закладів,  атакож  професійно-технічних  та  вищих  навчальних  закладів  I-IIрівнів  акредитації  незалежно  від підпорядкування,  типів і формвласності.       Стаття 31.  Розроблення та затвердження Державного стандарту

                 загальної середньої освіти

       1. Державний     стандарт    загальної    середньої    освітирозробляється Міністерством освіти України  разом  з  Національноюакадемією  наук  України  та  Академією педагогічних наук України.Державний  стандарт  загальної  середньої  освіти   затверджуєтьсяКабінетом  Міністрів України і переглядається не рідше одного разу

на 10 років.

       Зміна змісту  і   обсягу   Державного   стандарту   загальної

середньої освіти іншими органами виконавчої влади не допускається.

       2. Навчально-методичне   забезпечення  реалізації  Державногостандарту загальної середньої  освіти  здійснюється  Міністерством

освіти України.

       Стаття 32. Структура Державного стандарту загальної середньої

                освіти

       Структуру Державного  стандарту  загальної  середньої  освіти

складають:

  

     Базовий навчальний план загальноосвітніх навчальних закладів;

       загальна характеристика інваріантної та варіативної складових

змісту загальної середньої освіти;

       державні вимоги до рівня загальноосвітньої  підготовки  учнів

(вихованців).

       Стаття 33. Додержання Державного стандарту загальної

                середньої освіти

       Обов'язком загальноосвітнього   навчального   закладу    щодо

додержання Державного стандарту загальної середньої освіти є:

       виконання інваріантної  складової  змісту загальної середньої

освіти;

       визначення предметної  спрямованості  варіативної   складовоїзмісту  загальної  середньої  освіти,  її змістовного наповнення іформ реалізації на кожному ступені загальної середньої  освіти  за

погодженням з відповідними органами управління освітою;

       вибір і  використання  освітніх  програм,  навчальних курсів,посібників до варіативної  складової  змісту  загальної  середньої

освіти у порядку, встановленому Міністерством освіти України.

  

     Стаття 34. Атестація та оцінювання знань учнів (вихованців)

       1. Контроль   за   відповідністю   освітнього   рівня   учнів(вихованців),  які закінчили загальноосвітній навчальний заклад I,II   і   III  ступенів,  вимогам  Державного  стандарту  загальноїсередньої освіти  здійснюється  шляхом  їх  державної  підсумковоїатестації. Зміст, форми і порядок проведення державної підсумковоїатестації  визначаються  і  затверджуються  Міністерством   освіти

України.

       2. Поточне  та  підсумкове оцінювання знань учнів та вибір їхформ,  змісту  та  способу  здійснює  загальноосвітній  навчальний

заклад.

       3. Переведення   учнів   (вихованців)   до  наступного  класузагальноосвітнього навчального  закладу  здійснюється  у  порядку,

встановленому Міністерством освіти України.

       4. Переведення      учнів      (вихованців)     до     іншогозагальноосвітнього навчального закладу здійснюється  за  наявностіособових  справ  учнів  (вихованців)  встановленого  Міністерством

освіти України зразка.

       5. Випускникам загальноосвітніх навчальних закладів II і  IIIступенів   видається   відповідний  документ  про  освіту.  Зразкидокументів  про  загальну  середню   освіту   затверджує   КабінетМіністрів  України.  Виготовлення  документів про загальну середню

освіту здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

   

     Розділ VI. УПРАВЛІННЯ СИСТЕМОЮ ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ

       Стаття 35. Органи управління системою загальної середньої

                освіти

       Управління системою  загальної  середньої освіти здійснюєтьсяМіністерством  освіти  України,   іншими   центральними   органамивиконавчої влади, яким підпорядковані навчальні заклади, зазначеніу частині другій  статті  9  цього  Закону,  Міністерством  освітиАвтономної   Республіки  Крим,  відповідними  органами  управлінняосвіти обласних,  Київської та Севастопольської міських, районних,районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій,  а

також органами місцевого самоврядування.

       Стаття 36.  Основні завдання органів управління системою

                 загальної середньої освіти

       Основними завданнями  органів  управління  системою загальної

середньої освіти є:

       створення умов  для  здобуття  громадянами  повної  загальної

середньої освіти;

       прогнозування розвитку  загальної  середньої  освіти,  мережізагальноосвітніх навчальних закладів відповідно до освітніх потреб

громадян;

       атестація навчальних  закладів  системи  загальної  середньоїосвіти,  оприлюднення результатів атестації через  засоби  масової

інформації;

       ліцензування загальноосвітніх навчальних закладів, заснованих

на приватній формі власності;

       контроль за  додержанням   Державного   стандарту   загальноїсередньої  освіти,  навчально-методичне  керівництво  та  державнеінспектування загальноосвітніх навчальних закладів  незалежно  від

підпорядкування, типів і форм власності;

       забезпечення соціального захисту,  охорони життя, здоров'я тазахисту прав педагогічних працівників,  психологів, бібліотекарів,інших   спеціалістів,  які  беруть  участь  у  навчально-виховному

процесі, учнів (вихованців) загальноосвітніх навчальних закладів;

       сприяння розвитку    самоврядування    у     загальноосвітніх

навчальних закладах;

       комплектування системи     загальної     середньої     освіти

педагогічними працівниками, в тому числі керівними кадрами.

       Стаття 37.  Повноваження органів виконавчої влади та органів                 місцевого самоврядування в системі загальної

                 середньої освіти

       1. Спеціально уповноваженим  центральним  органом  виконавчоївлади  в  галузі  загальної середньої освіти є Міністерство освітиУкраїни. 

     Міністерство освіти України:

       реалізовує державну  політику  в  сфері  загальної  середньої

освіти;

       здійснює в   межах   своїх   повноважень   нормативно-правове

регулювання відносин у системі загальної середньої освіти;

       розробляє та подає на затвердження Кабінету Міністрів Українинормативи   матеріально-технічного   та  фінансового  забезпеченнязагальноосвітніх навчальних закладів згідно з Державним стандартом

загальної середньої освіти;

       визначає перспективи  розвитку  системи  загальної  середньої

освіти;

       розробляє, впроваджує  і  контролює   додержання   Державного

стандарту загальної середньої освіти;

       контролює діяльність органів управління освітою та навчальних

закладів системи загальної середньої освіти;

       організовує нормативне,   програмне,   науково-методичне   та

інформаційне забезпечення системи загальної середньої освіти;

       визначає порядок     атестації    педагогічних    працівників

загальноосвітніх навчальних закладів;

       організовує підготовку     та     підвищення     кваліфікаціїпедагогічних працівників,  в тому числі керівних кадрів, у системі

загальної середньої освіти;

       приймає рішення щодо організації  інноваційної  діяльності  всистемі  загальної  середньої  освіти,  координує  та контролює її

проведення;

       забезпечує підготовку  і  видання  підручників,   посібників,методичної  літератури  для  загальноосвітніх навчальних закладів,схвалює  їх  видання,  організовує  замовлення  через   відповідні

місцеві органи управління освітою;

       затверджує типові   переліки   обов'язкового  навчального  таіншого     обладнання          тому     числі     корекційного),навчально-методичних та навчально-наочних посібників, підручників,

художньої та іншої літератури;

       забезпечує соціальний  захист,  охорону  життя,  здоров'я  тазахист  прав  педагогічних працівників,  спеціалістів,  які берутьучасть   у   навчально-виховному   процесі,   учнів   (вихованців)

загальноосвітніх навчальних закладів;

  

     заохочує педагогічних працівників;

       організовує забезпечення       педагогічних       працівників

підручниками, посібниками та методичною літературою;

       здійснює міжнародне    співробітництво    у     встановленому

законодавством порядку.

       Акти Міністерства  освіти  України,  прийняті  у  межах  йогоповноважень,  є  обов'язковими  для  інших   центральних   органіввиконавчої  влади,  яким  підпорядковані загальноосвітні навчальнізаклади,  Міністерства освіти Автономної Республіки Крим, місцевихорганів  виконавчої  влади  та  органів  місцевого самоврядування,підпорядкованих їм органів  управління  освітою,  загальноосвітніх

навчальних закладів незалежно від типів і форм власності.

       Міністерство освіти    України,    інші   центральні   органивиконавчої влади,  яким підпорядковані  загальноосвітні  навчальнізаклади,   здійснюють   інші  повноваження,  передбачені  законами

України та положеннями про них;

       2. Рада міністрів Автономної Республіки Крим,  місцеві органивиконавчої  влади  та  органи  місцевого  самоврядування  в галузі

загальної середньої освіти в межах їх компетенції:

       забезпечують реалізацію державної політики у сфері  загальної

середньої освіти на відповідній території;

       контролюють додержання     вимог     законів     та     іншихнормативно-правових актів у галузі освіти,  обов'язкове  виконанняДержавного  стандарту загальної середньої освіти всіма навчальнимизакладами системи загальної середньої освіти,  розташованими на їх

території;

       беруть участь   у   розробленні   та  реалізації  варіативної

складової змісту загальної середньої освіти;

        створюють умови для одержання  громадянами  повної  загальної

середньої освіти;

       у разі  ліквідації  в  установленому  законодавством  порядкузагальноосвітнього навчального закладу, заснованого на комунальнійформі   власності,   вживають   заходів   щодо  влаштування  учнів

(вихованців) до інших загальноосвітніх навчальних закладів;

       організовують нормативне,       програмне,       матеріальне,науково-методичне    забезпечення,    перепідготовку,   підвищення

кваліфікації, атестацію педагогічних працівників;

       здійснюють добір,  призначення  на  посаду  та  звільнення  зпосади  педагогічних  працівників,  у  тому числі керівних кадрів,

державних і комунальних загальноосвітніх навчальних закладів;

       забезпечують педагогічних      працівників      підручниками,

посібниками, методичною літературою;

       проводять атестацію  навчальних  закладів  системи  загальноїсередньої освіти,  розташованих  на  їх  територіях,  оприлюднюють

результати атестації;

       сприяють проведенню   інноваційної   діяльності   в   системі

загальної середньої освіти;

       забезпечують соціальний  захист   педагогічних   працівників,спеціалістів,  які  беруть  участь  в навчально-виховному процесі,

учнів (вихованців);

       здійснюють інші  повноваження   відповідно   до   КонституціїУкраїни [254к/96-ВР],  Конституції  Автономної Республіки Крим[350-14], законів  України  "Про  місцеве   самоврядування   вУкраїні" [280/97-ВР],  "Про освіту" [1060-12] та положень про

них.

       Стаття 38.  Повноваження загальноосвітнього навчального

                 закладу

  

     Загальноосвітній навчальний заклад:

       реалізує положення  Конституції України,  Закону України "Проосвіту",  цього Закону,  інших нормативно-правових актів у  галузі

освіти;

       задовольняє потреби громадян відповідної території в здобутті

повної загальної середньої освіти;

  

     забезпечує єдність навчання і виховання;

       розробляє та реалізує варіативну  складову  змісту  загальної

середньої освіти;

       створює науково-методичну  і  матеріально-технічну  бази  для

організації та здійснення навчально-виховного процесу;

       забезпечує відповідність  рівня  загальної  середньої  освіти

Державному стандарту загальної середньої освіти;

  охороняє життя і здоров'я учнів (вихованців), педагогічних та

інших працівників загальноосвітнього навчального закладу;

       формує в учнів (вихованців) засади здорового  способу  життя,

гігієнічні навички;

       забезпечує добір  і  розстановку  кадрів  (крім  педагогічнихпрацівників   державного   і    комунального    загальноосвітнього

навчального закладу);

       встановлює відповідно  до законодавства України прямі зв'язкиз   навчальними   закладами   зарубіжних    країн,    міжнародними

організаціями тощо;

       додержується фінансової          дисципліни,         зберігає

матеріально-технічну базу;

  

     видає документи про освіту встановленого зразка;

       здійснює інші    повноваження    відповідно    до     статуту

загальноосвітнього навчального закладу.

       Стаття 39.  Управління та громадське самоврядування

                 загальноосвітнього навчального закладу

       1. Керівництво загальноосвітнім навчальним закладом  здійснює

директор.

       Колегіальним органом  управління  загальноосвітнім навчальнимзакладом  є  педагогічна  рада,  повноваження  якої   визначаються

Положенням про загальноосвітні навчальні заклади.

       2. Органом   громадського  самоврядування  загальноосвітньогонавчального  закладу  є  загальні  збори  (конференція)  колективу

загальноосвітнього навчального закладу.

       3. У     загальноосвітніх    навчальних    закладах    можутьфункціонувати  методичні  об'єднання,   що   охоплюють   учасниківнавчально-виховного  процесу  та спеціалістів певного професійного

спрямування.

       Стаття 40.  Державний контроль за діяльністю загальноосвітніх

                 навчальних закладів

       1. Державний    контроль   за   діяльністю   загальноосвітніхнавчальних закладів незалежно від підпорядкування,  типів  і  формвласності  здійснюється  з  метою  забезпечення  реалізації єдиної

державної політики в сфері загальної середньої освіти.

       2. Державний   контроль   за   діяльністю    загальноосвітніхнавчальних   закладів  усіх  типів  і  форм  власності  здійснюютьМіністерство освіти України,  інші  центральні  органи  виконавчоївлади,  яким  підпорядковані  загальноосвітні  навчальні  заклади,Державна  інспекція  закладів  освіти  при   Міністерстві   освітиУкраїни,  Міністерство освіти Автономної Республіки Крим,  місцевіоргани виконавчої  влади  та  органи  місцевого  самоврядування  і

підпорядковані їм органи управління освітою.

       3. Основною   формою   державного   контролю   за  діяльністюзагальноосвітніх навчальних закладів усіх типів і форм власності єдержавна  атестація закладу,  яка проводиться не рідше одного разуна 10 років у порядку, встановленому Міністерством освіти України.

Результати державної атестації оприлюднюються.

       Позачергова атестація   проводиться,   як  виняток,  лише  зарішенням  Міністерства   освіти   України   за   поданням   органугромадського самоврядування загальноосвітнього навчального закладу

або відповідного органу управління освітою.

        Розділ VII. НАУКОВО-МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СИСТЕМИ ЗАГАЛЬНОЇ

                         СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ

       Стаття 41.  Завдання науково-методичного забезпечення системи

                 загальної середньої освіти

       Завданнями науково-методичного забезпечення системи загальної

середньої освіти є:

       координація діяльності інститутів післядипломної педагогічноїосвіти,  методичних кабінетів та методичних об'єднань педагогічних

працівників;

       розроблення і       видання        навчальних        програм,

навчально-методичних та навчально-наочних посібників;

       організація підготовки,    перепідготовки    та    підвищеннякваліфікації  педагогічних  працівників,  у  тому  числі  керівних

кадрів, системи загальної середньої освіти;

       вивчення рівня знань,  умінь і навичок учнів загальноосвітніх

навчальних закладів, вироблення відповідних рекомендацій;

       організація співпраці з  вищими  навчальними  закладами  всіхрівнів      акредитації      для      підвищення      ефективності

навчально-методичного забезпечення;

       висвітлення в   засобах    масової    інформації    досягнень

педагогічної науки та педагогічного досвіду.

       Стаття 42.  Здійснення науково-методичного забезпечення

                 системи загальної середньої освіти

       Науково-методичне забезпечення  системи  загальної  середньоїосвіти здійснюють Міністерство освіти України, підпорядковані йомунауково-методичні установи та  вищі  навчальні  заклади,  а  такожЦентральний  інститут  післядипломної педагогічної освіти Академіїпедагогічних наук України,  Кримський  республіканський,  обласні,Київський   і  Севастопольський  міські  інститути  післядипломноїпедагогічної  освіти,   районні   (міські)   методичні   кабінети,науково-дослідні  установи  Академії  педагогічних наук України та

Національної академії наук України.

        Розділ VIII.       ФІНАНСОВО-ГОСПОДАРСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ,                   МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНА БАЗА ЗАГАЛЬНООСВІТНІХ

                               НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ

       Стаття 43. Фінансово-господарська діяльність загальноосвітніх

                навчальних закладів

       1. Фінансово-господарська     діяльність     загальноосвітніхнавчальних  закладів здійснюється відповідно  до  законів  України"Про   освіту"   [1060-12],  "Про    бюджетну  систему  України"[512-12],  "Про   власність"   [697-12],      "Про    місцевесамоврядування     в      Україні"    [280/97-ВР]    та    інших

нормативно-правових актів.

       2. Педагогічним працівникам,  спеціалістам та  обслуговуючомуперсоналу  державних  і  комунальних  загальноосвітніх  навчальнихзакладів незалежно від підпорядкування і типів заробітна плата  таінші виплати,  передбачені статтею 57 Закону України "Про освіту",

виплачуються з коштів Державного бюджету України.

       3. Утримання   та   розвиток    матеріально-технічної    базизагальноосвітніх   навчальних  закладів  фінансуються  за  рахунок

коштів засновників (власників) цих закладів.

       Стаття 44.  Матеріально-технічна база загальноосвітніх

                 навчальних закладів

       1. Матеріально-технічна   база   загальноосвітніх  навчальнихзакладів включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання,транспортні   засоби,  службове  житло  та  інші  цінності.  Майнозагальноосвітніх  навчальних  закладів  належить  їм  на   правах,

визначених законодавством України.

       2. Вимоги   до  матеріально-технічної  бази  загальноосвітніхнавчальних  закладів  визначаються  відповідними  будівельними   ісанітарно-гігієнічними  нормами  і  правилами,  а  також  типовимипереліками обов'язкового навчального та іншого обладнання (в  томучислі  корекційного),  навчально-методичних  та  навчально-наочних

посібників, підручників, художньої та іншої літератури.

       Стаття 45.  Штатні розписи загальноосвітніх навчальних

                 закладів

       1. Штатні  розписи  державних  і комунальних загальноосвітніхнавчальних  закладів  незалежно  від   підпорядкування   і   типіввстановлюються  відповідним органом управління освітою на підставіТипових штатних нормативів загальноосвітніх  навчальних  закладів,

затверджених Міністерством освіти України.

       2. Штатні   розписи   приватних  загальноосвітніх  навчальних

закладів встановлюються засновником (власником).

   

     Розділ IX. МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО

       Стаття 46.  Міжнародне співробітництво у системі загальної

                 середньої освіти

       Органи управління  системою   загальної   середньої   освіти,установи  і  навчальні  заклади системи загальної середньої освітимають право  укладати  угоди  про  співробітництво,  встановлюватипрямі   зв'язки  з  органами  управління  освітою  та  навчальнимизакладами зарубіжних країн,  міжнародними організаціями, фондами у

встановленому законодавством порядку.

       Держава сприяє   міжнародному   співробітництву   у   системі

загальної середньої освіти.

   

     Розділ X. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ У СФЕРІ ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ

       Стаття 47.  Відповідальність за порушення законодавства про

                 загальну середню освіту

       1. Посадові    особи   і   громадяни,   винні   у   порушеннізаконодавства про загальну середню освіту, несуть відповідальність

у порядку, встановленому законами України.

       2. Шкода,  заподіяна  учнями (вихованцями) загальноосвітньомунавчальному закладу,  відшкодовується відповідно до  законодавства

України.

       3. Злісне  ухилення  батьків  від  виконання  обов'язків щодоздобуття  їх  неповнолітніми  дітьми  повної  загальної  середньої

освіти може бути підставою для позбавлення їх батьківських прав.

   

     Розділ XI. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ

  

     Стаття 48. Набрання чинності цим Законом

       1. Закон  України  "Про  загальну  середню  освіту"   набирає

чинності з дня його опублікування, крім:

       частини першої  статті  12 щодо терміну навчання для здобуттяповної загальної середньої освіти  у  загальноосвітніх  навчальнихзакладах  I-III  ступенів,  яка  набирає чинності з 1 вересня 2001року і поширюється на учнів, які почнуть навчатися в першому класі

2001 року і в наступні роки;

       частини першої   статті   14   щодо   наповнюваності   класівзагальноосвітніх навчальних закладів учнями,  яка набирає чинностіз 1 вересня 1999 року і поширюється на класи,  що будуть створені,

починаючи з 1 вересня 1999 року;

      частини другої статті 15 щодо навчального навантаження учнів,абзаців   першого   -  восьмого  частини  першої  статті  25  щодопедагогічного  навантаження вчителя загальноосвітнього навчальногозакладу,  частини  другої  статті  43  щодо  виплати  педагогічнимпрацівникам,  спеціалістам та обслуговуючому персоналу державних ікомунальних  загальноосвітніх  навчальних  закладів  незалежно відпідпорядкування   і   типів  заробітної  плати  та  інших  виплат,передбачених  статтею  57 Закону України "Про освіту" [1060-12],

які набирають чинності з 1 вересня 2001 року;

      частини п'ятої   статті   16   щодо   тривалості   уроків   узагальноосвітніх навчальних   закладах,  яка  набирає  чинності  з

1 вересня 1999 року.

      Частина перша  статті  24  щодо  обов'язковості   відповідноїпедагогічної  освіти  для  педагогічного працівника поширюється наосіб, які будуть призначатися на посади педагогічних працівників унавчальних  закладах  системи  загальної  середньої освіти,  з дня

набрання чинності цим Законом.

       2. До приведення законів України,  інших  нормативно-правовихактів  у  відповідність  із  цим  Законом  вони  застосовуються  в

частині, що не суперечить цьому Закону.

       3. Кабінету Міністрів України протягом року з  дня  прийняття

цього Закону:

       підготувати та  подати  на  розгляд  Верховної  Ради  Українипропозиції про внесення змін до законів України,  що випливають  з

цього Закону;

       привести свої  нормативно-правові акти у відповідність із цим

Законом;

       забезпечити прийняття   відповідно   до   своєї   компетенції

нормативно-правових актів, що випливають з цього Закону;

       забезпечити перегляд   і   скасування  центральними  органамивиконавчої влади їх нормативно-правових актів, що суперечать цьому

Закону.

       4. Друге речення частини першої статті 17 Закону України "Прозагальний військовий обов'язок і військову  службу"  [2232-12](Відомості Верховної  Ради  України,  1992  р.,  N  27,  ст.  385;1993  р.,  N 49, ст. 457; 1997 р., N 29, ст. 193) викласти в такій

редакції:

       "Така відстрочка  надається  також призовникам - педагогічнимпрацівникам з вищою педагогічною освітою,  основним місцем  роботияких є загальноосвітні навчальні заклади, на весь період їх роботи

за спеціальністю".

   

 Президент України                                     Л.КУЧМА

  

 м. Київ, 13 травня 1999 року

 

          N 651-XIV