ОДА і ДОН

В Дніпропетровській області 24 рік поспіль проводиться обласний етап всеукраїнського конкурсу колективів екологічної просвіти “Земля – наш спільний дім” (до 2014 року - обласний конкурс-огляд екологічних агітбригад та обласний фестиваль дитячої екологічної творчості).

Головною метою проведення заходу є активізація дитячого екологічного руху в містах і районах, організація широкої еколого-просвітницької діяльності щодо привернення уваги місцевої влади, громадських та державних організацій до необхідності вирішення нагальних місцевих екологічних проблем.

Учасники колективів екологічної просвіти не тільки теоретично піднімають актуальні екологічні проблеми, виступаючи перед різними верствами населення, а й проводять на місцях значну практичну природоохоронну діяльність, яка допомагає школярам власними зусиллями робити важливий внесок в оздоровлення довкілля. Це очищення прибережних смуг річок та інших водних джерел, огородження мурашників, охорона цінних природних об’єктів, виготовлення годівничок і шпаківень для різних видів корисних птахів, проведення певних природоохоронних заходів по охороні первоцвітів та інших видів рідкісних рослин. В багатьох містах, районах області активно працюють загони по боротьбі з ерозією ґрунтів, “зелених” і “голубих” патрулів, які проводять на місцях роботу по охороні біологічного різноманіття природи краю: балок, ярів, річок, ставків, криниць.

Ця робота проводиться під керівництвом педагогів загальноосвітніх, позашкільних та вищих навчальних закладів, науковців Дніпропетровського та Криворізького ботанічних садів НАН України, Дніпровсько-Орільського природного заповідника, інших державних і громадських організацій, діяльність яких тісно пов´язана з екологією та охороною природи, які допомагають дітям та молоді досліджувати основні компоненти біосфери: водні джерела, ґрунти, атмосферу, рослинний і тваринний світ, визначати антропогенні чинники, які впливають на їх склад і стан в межах області: діяльність промислових підприємств, фермерських господарств, споживацьке, бездуховне ставлення до природи, пропонують і проводять разом з учнями заходи по поліпшенню екологічного стану довкілля.

Девіз, під яким проходить конкурс у 2017 році, є актуальним для техногенно навантаженої Дніпропетровщини. У ландшафтній зоні степу України, до якого відноситься і територія області, в минулому столітті землі було перетворено на сільськогосподарські угіддя, майже не залишилося первинної вегетації, а площа незайманого степу становить лише 1% території. Тому проблема збереження і відновлення ландшафтного різноманіття стоїть для області вкрай гостро.

У виступах конкурсантів висвітлюються проблеми необхідності збереження балкової мережі від розорювання та випасання худоби, попередження несанкціонованої антропогенної діяльності в прибережних зонах акваторії Дніпра, Орелі, Самари, важливості створення національних та регіональних ландшафтних парків на цінних природних територіях тощо.

Участь у зональному відбірковому турі конкурсу у 2017 році взяли участь 34 команди майже з усіх куточків Дніпропетровщини. У міських і районних відбіркових етапах конкурсу взяли участь понад 4000 учнів всіх вікових рівнів.

У фінальний тур конкурсу вийшли 8 агітбригад:

  1. “ЕКОС” Криворізької загальноосвітньої школи №115 Криворізької міської ради;
  2. “ЕKOПАТРУЛЬ” комунального закладу освіти "Спеціалізована школа № 129 фізико-математичного профілю" Дніпровської міської ради;
  3. “ПЕРВОЦВІТ” Перещепинської загальноосвітньої школи
    І-ІІІ ступенів Новомосковської районної ради;
  4.  “ДНІПРЯНИ” комунального позашкільного навчального закладу “Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді” Дніпровської районної ради;
  5. “ШАНС’ комунального опорного загальноосвітнього навчального закладу "Іларіонівська середня загальноосвітня школа І - ІІІ ступенів Синельниківської районної ради;
  6. “ЕКОСВІТ” Павлоградської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №12 Павлоградської міської ради;
  7. “ЕКОПАТРУЛЬ” комунального закладу освіти "Навчально-виховний комплекс № 36 "Спеціалізована середня загальноосвітня школа техніко-економічного профілю - дошкільний навчальний заклад" Дніпровської міської ради";
  8. “ЕДЕМ” Криворізької гімназії №91 Криворізької міської ради.

Традиційно фінальний тур обласного етапу конкурсу присвячується знаменній екологічній даті - Всесвітньому Дню Землі, який відзначається всім прогресивним людством 22 квітня.

Переможець обласного фінального туру конкурсу 2017 року в травні поточного року представлятиме Дніпропетровську область на Всеукраїнському конкурсі колективів екологічної просвіти “Земля-наш спільний дім”, який проходитиме в Полтавській області.