Роз'яснення для громадян

Батьки учнів 4 та 7 класів запитують, чи мають право окремі працівники органів управління освітою спонукати до збору коштів на нові підручники 

Міністерство освіти і науки звертається до керівників навчальних закладів та працівників місцевих органів управління освітою з проханням не збирати коштів з батьків учнів 4-х та 7-х класів на придбання підручників.

Зокрема, у Міністерстві наголошують, що до відомства надходять звернення від батьків учнів та педагогів щодо того, що окремі керівники навчальних закладів та працівники місцевих органів управління освітою спонукають до збору коштів з батьків на придбання підручників.

У МОН повідомляють, що після завершення Конкурсу оригінал-макетів підручників для 4 та 7 класів загальноосвітніх навчальних закладів матеріали та результати конкурсного відбору будуть предметом розгляду колегії МОН, що відбудуться в червні. На підставі рішення колегії будуть видані відповідні накази Міносвіти про надання підручникам грифа та про затвердження переліку підручників, що можуть друкуватися за кошти державного бюджету.

Вартість підручників залежатиме, першою чергою, від вартості паперу, поліграфічних послуг, а також їхніх накладів, що будуть уточнені після підведення результатів конкурсного відбору навчальними закладами оригінал-макету підручників.

Придбання підручників для учнів 4 та 7 класів ЗНЗ за кошти державного бюджету здійснюватиметься шляхом проведення відповідних тендерних процедур. Механізм забезпечення підручниками згідно із зазначеним законом України натепер розробляється.

«Також Міністерство освіти і науки України підготувало фінансові розрахунки щодо виділення з державного бюджету додаткових коштів для забезпечення учнів підручниками. Відтак, є неприпустимим та передчасним збір з батьків будь-яких коштів на придбання підручників», – наголошують у Міністерстві освіти і науки.

Про забезпечення підручниками дітей-сиріт, дітей-інвалідів, дітей, позбавлених батьківського піклування та дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» 

У відомстві нагадують, що у 2015 році забезпечення підручниками учнів 4-х та 7-х класів ЗНЗ здійснюватиметься згідно із законом від 28 грудня 2014 р. № 76-VІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів України», якими встановлено, що держава гарантує безоплатне забезпечення підручниками лише учням шкіл із числа дітей-сиріт, дітей-інвалідів, дітей, позбавлених батьківського піклування та дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям».

«Як вступникам із Донецької та Луганської областей зареєструватися для складання ЗНО на Дніпропетровщині та у які терміни для них пройде основна сесія тестувань?» 

Абітурієнти з Донецької та Луганської областей, а також Криму можуть зареєструватися на зовнішнє незалежне оцінювання до 20 квітня 2015 року. Перший іспит вступники з цих територій складатимуть 9 червня.

При цьому не має значення, де проживає абітурієнт. У Дніпропетровському регіональному центрі оцінювання якості освіти допускають, що подача документів з територій, де наразі ведеться АТО, може здійснюватися навіть електронною поштою.

Разом з тим, пункти тестування на Донеччині та Луганщини будуть працювати лише на територіях, підконтрольних Україні.

Наразі Центром опрацьовано близько 13 тис документів від вступників із зони проведення АТО.

Також для вступників працює «гаряча лінія»: (056) 790-24-99. Більш детальну інформацію можна також знайти на сайті Регіонального центру оцінювання якості освіти.

Яка оцінка стоятиме в атестаті абітурієнта, якщо він не зміг скласти об’єднаний іспит? Чи є можливість перескладання та хто визначатиме критерії можливої оцінки за тест у випадку, якщо учасника ЗНО було видалено з аудиторії? 

У 2015 році у систему ЗНО передбачено 3 найголовніші нововведення. Зокрема, це дворівневі тести з української мови і літератури та математики, введення порогів «склав» і «не склав» та поєднання державної підсумкової атестації з незалежним оцінюванням.

За розв’язання тестових завдань з української мови та літератури учень випускного класу може отримати результат від «1» балу за 12-тибальною шкалою і це буде відповідати рівню «не склав» у рейтинговій системі ЗНО. Тобто всі випускники, які прийдуть і виконають тест, будуть атестовані за курс загальної середньої школи.

У випадку, якщо абітурієнта було видалено під час іспиту, буде проведено аналіз роботи. Тобто до підсумкової оцінки буде зараховано той результат, який учасник ЗНО встиг напрацювати до моменту видалення. Рішення про це прийматиме експертна комісія.

Якщо вступника було видалено до того, як він встиг приступити до роботи, це зарахують як неявку на тестування.

Можливості переатестації для таких абітурієнтів не передбачено. Отримати атестат вони зможуть лише наступного року, за формою екстернатного навчання.

Загалом визначення результатів ЗНО буде проходити за відповідністю до порогу «склав» і «не склав». Після цього буде застосована процедура шкалювання. Тобто розподіл за рейтинговим рівнем знань учасників.

Тестування з української мови та літератури стартує 24 квітня і відкриває основну сесію ЗНО-2015. Результати з цього предмету будуть опубліковані до 15 травня. Подальша сесія розпочинається 3 червня.

Додаткова сесія триватиме з 9 червня по 9 липня 2015 року.

Як на ці зимові свята стати справжнім чарівником для дітей-сиріт? 

На питання про умови проведення на Дніпропетровщині новорічної акцій «Подаруй дитині свято»: «Як стати учасником акції і що робити, якщо ви не в змозі виконати дитяче бажання, яке записане у листі?» відповідає директор департаменту освіти і науки облдержадміністрації Олександр Демчик.

Сьогодні все більше людей знаходять у собі сили подолати байдужість і розуміють, що фраза «це проблеми не мої, а держави» не приносить нікому жодної користі.

У цьому році Дніпропетровська облдержадміністрація вперше проводить акцію «Подаруй дитині свято». За її умовами 707 дітей-сиріт уже написали свої листи до Діда Мороза. До 8 січня у кожного мешканця Дніпропетровщини є можливість долучитися до акції та стати справжнім чарівником для дітей, чиї бажання будуть виконані.

Механізм акції «Подаруй дитині свято» дуже простий. У тринадцяти найбільших гіпермаркетах Дніпропетровська, Дніпродзержинська та Кривого Рогу на новорічних ялинках будуть висіти конверти з дитячими листами. Серед них необхідно вибрати один, прочитати його, придбати річ і передати її через волонтерів до маленького адресата. Про усі інші деталі акції можна також дізнатися у консультантів і волонтерів торговельних мереж.

Варто зазначити, що у деяких листах діти пишуть, що хочуть, наприклад, плазмовий телевізор або смартфон останньої моделі. Але не варто ставитися до цього надто скептично і у жодному разі не можна викидати такий лист. Якщо ви бачите, що якесь бажання вам виконати не під силу, то спробуйте замінити його якимсь аналогом, або просто повісьте лист на місце.

Підсумки акції будуть підбиті після 8 січня. До дітей у інтернатні заклади приїдуть волонтери та вручать кожному його подарунок. Якщо у когось виникне бажання вручити всій подарунок самостійно, для цього треба одразу залишити свої контакти волонтерам у торговельному центрі, і перед централізованим виїздом цю людину повідомлять про час і місце зустрічі.

Ми сподіваємось, що подарунків буде вдосталь, навіть більше. Та у будь-якому разі жоден з вихованців інтернатів на Дніпропетровщині не залишиться без новорічного сюрпризу.

Фотозвіт акції «Подаруй дитині свято» буде розміщено в окремій рубриці на сайті облдержадміністрації.

Свої новорічні світлини з подарунками діти зможуть надіслати на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..

Довідка:

Назва та адреса торговельних центрів:

1.      “ЕпіЦентр-1” смт. Ювілейне, вул. Бабенка, 25.

2.      “ЕпіЦентр-2” м. Дніпропетровськ, вул. Запорізьке Шосе, 62К.

3.      “ЕпіЦентр” м. Дніпродзержинськ, перехрестя бульв. Будівельників та вул. Дружби Народів.

4.      “ЕпіЦентр” м. Кривий Ріг, вул. Бикова, 33.

5.      ТРЦ “Дафи” м. Дніпропетровськ, бульвар. Зоряний, 1 А.

6.      ТРК “Аполло” м. Дніпропетровськ, вул. Титова, 36.

7.      ТРЦ “Вавилон” м. Дніпропетровськ, вул. Маршала Малиновського, 2.

8.      ТЦ “Караван” м. Дніпропетровськ, вул. Нижнедніпровська, 17.

9.      ТЦ “Passage” м. Дніпропетровськ, вул. Карла Маркса, 50.

10.    м. Дніпропетровськ, ТЦ “Європа” м. Дніпропетровськ, бульвар Європейський, 1Д.

11.    ТОЦ “Славутіч” м. Дніпропетровськ, пр. Кірова, 104А.

12.    ТЦ “Терра” м. Дніпропетровськ, вул. Панікахи, 15.

13.    ТЦ “Терра” м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграда, 118Д.

Чим для Дніпропетровщини стане система професійної освіти?

Наразі публікуємо відповідь на питання щодо створення нової для України системи професійної освіти. Пілотним регіоном у вивченні можливих механізмів реалізації цього нововведення стала Дніпропетровська область, отже: «Які основні зміни відбудуться у роботі коледжів, технікумів і професійно-технічних училищ регіону? І чим взагалі для Дніпропетровщини стане система професійної освіти?».

Робітничі професії сьогодні все ще дуже важливі. Як показують західні практики, те саме ремісництво є досить затребуваним у суспільстві.

На Дніпропетровщині є де здобути такі навички, в області працюють 55 професійно-технічних училищ. І зараз вони суттєво підвищують свої позиції серед абітурієнтів. Цьому сприяє, в першу чергу, проведення ярмарок професій.

Наразі умови вступу до профтехучилищ залишаються без змін. У 2015 році абітурієнтам не треба складати ЗНО. Та разом з тим новий закон «Про вищу освіту» вимагає суттєвих реформ. І технікуми та коледжі мають вже зараз визначатися – куди і як їм необхідно рухатись. Або вони стануть структурними підрозділами вишів, або перетворяться на професійні училища.

Такий вибір є надзвичайно серйозним. Якщо ми говоримо про європейський досвід, то на сьогоднішній день у жодної з країн Євросоюзу немає такого досвіду, як у нас. У сенсі, що коледжі, саме у тому вигляді, як ми їх бачимо, та технікуми є вищими навчальними закладами. Зараз в області функціонує 62 таких навчальних заклади, і усі вони у структурі вищої школи. Тому ось ця реформа дає їм змогу визначитись: кого ви хочете готувати – чи молодшого бакалавра, чи кваліфікованого робітника.

У першому випадку технікуми працюватимуть під інститутами та університетами. За другим сценарієм ці заклади перетворяться у професійні училища.

Не зважаючи на різнорідність системи європейської освіти, вона все таки має чіткі критерії. І новий закон «Про вищу освіту» нарешті зможе адаптувати під них українську систему. Ми маємо розуміти, що незабаром кордони ринку праці для нашої країни будуть розширюватися, і наші випускники мають бути добре підготовані, щоб мати змогу на ньому конкурувати.

Для того, щоб підвищити інтерес потенційних абітурієнтів до робітничих професій, в області проходять тематичні виставки «Освіта. Кар’єра. Суспільство». Щороку її відвідують понад 6 тис випускників шкіл.

Загалом після створення системи професійної освіти, вступникам буде легше визначитися із подальшим шляхом професійної реалізації, для того, щоб мати престижну роботу та гідний заробіток.

Навіщо десятикласникам у цьому році проходити пробне ЗНО?

На питання щодо низки нововведень у системи зовнішнього незалежного оцінювання: «Навіщо десятикласникам у цьому році проходити пробне ЗНО?» відповідає директор Дніпропетровського регіонального центру оцінювання якості освіти Марина Горбенко-Хвастунова.

Особливу увагу на можливість проходження пробної сесії ЗНО у цьому році мають звернути і учнів 10-х класів. Не зважаючи на те, що до вступу у виші діти мають ще рік, деякі деталі і нюанси кампанії треба вивчати вже сьогодні.

У Дніпропетровському регіональному центрі оцінювання якості освіти ми радимо десятикласникам починати підготовку до ЗНО вже зараз. У зв’язку з імплементацією Закону «Про вищу освіту» сьогоднішнім учням 10-х класів через рік доведеться письмово зазначати свої вступні пріоритети. Зокрема, це переліки вишів та спеціальностей, до яких прагнутимуть абітурієнти. Тому замислитись над цим необхідно якомога раніше, щоб у майбутньому прийняти виважене рішення.

Маючи певні уявлення вже в цьому році, школяр зможе пройти пробні тести і таким чином зробити для себе необхідні висновки. Утім така рекомендація стосується тих, хто хоче в повній мірі вивчити і пройти всі етапи підготовки.

Загалом, до початку пробної сесії ЗНО її учасникам необхідно обрати профільні предмети. Надто якщо профілююча дисципліна стала несподіванкою

Пробне тестування з української мови та літератури пройде 21 березня 2015 року. Через тиждень, 28 березня, абітурієнти зможуть випробувати свої знання з інших предметів.

Усі тести будуть складені вже за новими стандартами, відповідно до завдань основної сесії ЗНО.

 

Навіщо у систему ЗНО вводять поріг «склав» і «не склав»?

На питання щодо низки нововведень у системи зовнішнього незалежного оцінювання: Навіщо у систему ЗНО вводять поріг «склав» і «не склав»?» відповідає директор Дніпропетровського регіонального центру оцінювання якості освіти Марина Горбенко-Хвастунова.

Пороги «склав»/«не склав» означають, що на сьогодні мінімально підготовлений абітурієнт матиме можливість подавати документи до вишу. За минулорічною методикою прохідними вважалися результати від 124 балів, а 8-9% найгірших результатів розподілялися від 100 до 124 балів. Тоді учасники з такими показниками не мали змоги подавати документи у виші. Разом з тим, не виключено, що в ці 8-9% попадали і ті вступники, які все-таки володіють предметом. Для таких абітурієнтів поріг 124 балів є несправедливим. І навпаки: існує також поріг вгадування, який найчастіше трапляється у технічних дисциплінах.

Тепер цей поріг скасовано. Експертні групи викладачів шкіл і вишів, які в період сесії ЗНО засідатимуть в усіх регіонах України, визначатимуть, якою мінімальною кількістю знань повинен володіти той чи інший абітурієнт. Аналізуватиметься кожне завдання, після чого вводяться усереднені показники. І згідно до них буде визначатися поріг у тестовому балі. Тобто у підсумку вступники отримають дві оцінки: тестову та рейтингову. Остання визначить місце результату абітурієнта серед інших.

Крім того, рейтингові бали різнитимуться з кожного окремого предмета і залежатимуть від того, яким цей поріг визначать фахівці.

Загалом рівень «склав»/«не склав» залежатиме від набраних тестових балів. Тут може допомогти як вирішення декількох складних завдань, так і найбільша кількість розв’язаних простіших. Зараховуватиметься загальний показник балів.

Нова система ЗНО буде більш лояльна для тих, хто володіє знаннями і більш суворішою для тих, хто не знає.

 

Навіщо десятикласникам у цьому році проходити пробне ЗНО? 

На питання щодо низки нововведень у системи зовнішнього незалежного оцінювання: «Навіщо десятикласникам у цьому році проходити пробне ЗНО?» відповідає директор Дніпропетровського регіонального центру оцінювання якості освіти Марина Горбенко-Хвастунова.

Особливу увагу на можливість проходження пробної сесії ЗНО у цьому році мають звернути і учнів 10-х класів. Не зважаючи на те, що до вступу у виші діти мають ще рік, деякі деталі і нюанси кампанії треба вивчати вже сьогодні.

У Дніпропетровському регіональному центрі оцінювання якості освіти ми радимо десятикласникам починати підготовку до ЗНО вже зараз. У зв’язку з імплементацією Закону «Про вищу освіту» сьогоднішнім учням 10-х класів через рік доведеться письмово зазначати свої вступні пріоритети. Зокрема, це переліки вишів та спеціальностей, до яких прагнутимуть абітурієнти. Тому замислитись над цим необхідно якомога раніше, щоб у майбутньому прийняти виважене рішення.

Маючи певні уявлення вже в цьому році, школяр зможе пройти пробні тести і таким чином зробити для себе необхідні висновки. Утім така рекомендація стосується тих, хто хоче в повній мірі вивчити і пройти всі етапи підготовки.

Загалом, до початку пробної сесії ЗНО її учасникам необхідно обрати профільні предмети. Надто якщо профілююча дисципліна стала несподіванкою

Пробне тестування з української мови та літератури пройде 21 березня 2015 року. Через тиждень, 28 березня, абітурієнти зможуть випробувати свої знання з інших предметів.

Усі тести будуть складені вже за новими стандартами, відповідно до завдань основної сесії ЗНО.

 

Педагоги Широківського району просять більш детально розповісти про пріоритети, визначені головою облдержадміністрації Дмитром Валерійовичем Колєсніковим як першочергові для галузі освіти. 

Голова облдержадміністрації визначив три невід’ємні складові успіху сучасної людини і, з огляду на це –трипріоритети.

Перший – створення нових освітніх можливостей та форматів отримання знань та навичок, у тому числі з використанням новітніх технологій, забезпечення доступу учнів та студентів до найсучасніших знань та наукових концепцій, створення мотивації для особистого розвитку молодих науковців та студентів.

Другий – поглиблення зв’язку між освітою та провідними галузями економіки, в першу чергу – промисловим виробництвом. Протягом цього навчального року ми повинні налагодити ефективний та конструктивний діалог між підприємствами та навчальними закладами. Всі без виключення заклади освіти повинні залучати підприємства та компанії до участі в навчальному процесі, до професійної орієнтації учнів – починаючи з середньої школи. Майстер-класи, тематичні уроки, презентації підприємств, екскурсії на виробництва – має бути задіяний весь потенціал співробітництва. Голова облдержадміністрації доручив керівникам районів та міст Дніпропетровщини виступити організаторами та модераторами процесу взаємодії між бізнесом та освітянами.

Третім пріоритетом – за порядком, але не за значенням – керівник регіону назвав виховання здорового покоління жителів області. Ми повинні змінити саму модель відношення молодих людей до свого здоров’я і оголосити безкомпромісну війну шкідливим звичкам. Навчати дітей та молодь практикам здорового способу життя, залучати їх до занять фізкультурою і спортом. Кожна молода людина повинна чітко усвідомлювати зв'язок між здоровим способом життя та власним життєвим успіхом.

 

На теперішній час інформаційне поле перенасичене неякісною рекламою, роликами еротичного характеру та фільмів, які пропагують насильство та жорстокість. У школах дітей вчать працювати в мережі Інтернет. Як захистити дитину, щоб вона не отримувала негативну інформацію 

З метою унеможливлення доступу учнів загальноосвітніх навчальних закладів області через мережу Інтернет до сайтів, які містять інформацію з елементами жорстокості та насильства, в області проводиться відповідна робота: в закладах освіти на навчальні комп’ютери встановлено програми (безкоштовні фільтри та брандмауери), які забезпечують фільтрування несумісного з навчальним процесом контенту.

Крім того, загальноосвітні навчальні заклади області беруть участь у міжнародній акції «День безпечного Інтернету» та проекті «Онляндія. Безпека дітей в Інтернеті».

 

Талановита дитина бажає навчитися Петриківському розпису, але часто хворіє і не має можливості систематично відвідувати гурток. Чула, що в області існує запис уроків Петриківського розпису в Інтернеті. Наскільки це правда і де можна їх знайти. 

Для дитини, яка не може систематично відвідувати гурток, можемо запропонувати скористатися віртуальною майстернею Петриківського розпису, завдяки якому дітей та молодь навчаться основам та базовим навичкам малювання Петриківського орнаменту.

Це один із 5 електронних освітніх проектів, що запроваджено у 2013/14 навчальному році за ініціативи голови облдержадміністрації Дмитра Колєснікова.

Метою проектів є саме підтримка обдарованої молоді через систему дистанційної позашкільної освіти: віртуальні виставки кращих робіт, майстер-класи професійних педагогів, проведення гурткової роботи в режимі он-лайн, запровадження допрофільної та профільної підготовки учнів з художньо - естетичного напряму.

 

{slider Батьки з Дніпропетровська, Криворізького, Васильківського та Петриківського районів запитують, чи готові навчальні заклади населених пунктів, де вони мешкають, до роботи в осінньо-зимовий період. |orange}

На Дніпропетровщині всі школи, дитячі садки та лікарні на 100% готові до опалювального сезону. Завершується підготовка до зимового періоду котельних та теплових мереж багатоповерхових житлових будинків міст регіону. Про це повідомив перший заступник голови облдержадміністрації Анатолій Крупський під час селекторної наради з керівниками міст та районів Дніпропетровщини.

Навчальні заклади (школи, дитячі будинки, позашкільні навчальні заклади) та дошкільні навчальні заклади стовідсотково підготовлені до нового 2013/2014 навчального року та до роботи в осінньо-зимовий період.

У цілому по області в закладах освіти відремонтовано понад 12 тис. м мереж теплопостачання, більше 7 тис. м мереж водопостачання та понад 5 тис. м мереж каналізації, що складає 100% від запланованих обсягів робіт.

Проведено поточні та капітальні ремонти систем енергозабезпечення, навчальних корпусів, харчоблоків, їдалень, покрівель, замінено 4880 вікон загальною площею 18,7 тис. м2 на енергозберігаючі металопластикові.

Крім того, виконано ремонти різного ступеню складності у 279 (100%) автономних котельнях та топкових закладів освіти області.

 

Я надаю репетиторські послуги для дітей шкільного віку щодо додаткового вивчення іноземних мов та української мови. Чи підлягає моя діяльність ліцензуванню? 

Відповідно до Законів України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», «Про дошкільну освіту» та «Про позашкільну освіту», постанови Кабінету Міністрів України від 08.08.2007 №1019 «Про ліцензування діяльності з надання освітніх послуг» діяльність суб’єктів підприємництва у сфері освіти підлягає ліцензуванню.

Методика ліцензування та Ліцензійні умови надання послуг у сфері освіти визначені наказами Міністерства освіти і науки України від 17.09.2012 №1021 «Про затвердження примірних зразків документів, що додаються до заяв, для проведення ліцензування освітніх послуг у сфері дошкільної, загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної та вищої освіти» та від 17.09.2012 № 1022 «Про затвердження форм заяв про проведення ліцензування освітніх послуг», зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03 жовтня 2012 року за № 1685/21997.та від 24.12.2003 №847 «Про затвердження Ліцензійних умов надання освітніх послуг».

Суб’єкт звернення повинен бути зареєстрованим в установленому порядку як суб’єкт господарювання (фізична особа-підприємець або юридична особа).

Суб’єкт підприємництва повинен подати матеріали ліцензійної справи до департаменту освіти і науки облдержадміністрації, згідно з вищевказаними нормативними документами, для отримання ліцензії на послуги у сфері освіти.

Додаткову інформацію Ви можете отримати за тел. (056)7706838 та на веб-сайті департаменту освіти і науки облдержадміністрації www.osvita-dnepr.com або облдержадміністрації www.adm.dp.gov.ua (інформаційно-ресурсний центр “Відкрита влада”).

 

Моя дитина пише вірші й оповідання. Вчитель каже, що написані вони на високому рівні. Підкажіть, як дізнатися, чи проводяться в області літературні конкурси, щоб взяти в них участь і як про це дізнатися.

За підтримки Департаменту освіти і науки облдержадміністрації літературні конкурси для учнівської молоді проводяться систематично. Інформація про проведення різноманітних конкурсів розміщується на сайті департаменту за адресою - http://www.osvita-dnepr.com/

Так, першого вересня стартував літературний конкурс серед школярів Дніпропетровської області «Розповім про подвиг».

З Умовами конкурсу можна ознайомитись на сайті газети «Зоря» www.zorya.org.ua, або надіслати запит на електронну пошту Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. (Селезньовій Ірині Михайлівні, керівнику прес-групи обласної ради ветеранів України). На вашу електронну адресу буде надіслано Умови конкурсу.

Кінцевий термін надання творів 1 квітня 2014 року.

 

Як переоформити атестат сину, випускнику 11 класу комунального закладу освіти «Середня загальноосвітня школа №49» Дніпропетровської міської ради? 

Звернення розглянуто управлінням освіти та науки Дніпропетровської міської ради спільно з відділом освіти Бабушкінської районної у місті Дніпропетровську ради.

У ході розгляду звернення вирішено питання щодо передруку атестата в термін та порядок, визначений наказом Міністерства освіти і науки України від 30.08.2001 № 615 п.6.

 

Моя донька студентка Дніпропетровського національного університету ім. О.Гончара, вчиться на четвертому курсі і багато часу приділяє науковим дослідженням. Чи мають можливість молоді вчені презентувати свої досягнення широкій громаді? Яку підтримку їм надає обласна влада?

Обласна влада на чолі з головою облдержадміністрації Д.В.Колєсніковим одним із пріоритетних напрямів діяльності вважає різнопланову допомогу і підтримку молодих вчених.

На базі вищих навчальних закладів області проводиться наукові форуми та науково-практичні конференції, зокрема, міжнародний науковий форум «Дніпропетровськ в контексті європейського освітнього простору».

Понад рік діє школа молодого лідера та англомовна школа, які формують студентську еліту завдяки новим можливостям до самореалізації молоді. Постійно відбуваються студентські фестивалі, що допомагає охопити весь спектр зацікавлень нашої молоді.

Талановиті науковці мають вагому підтримку у свої дослідженнях заради розвитку молодіжної науки, що реалізується у проекті «Молодіжна наука». Щороку молоді вчені отримують від 20 до 50 тис. грн. на свої дослідження. На конкурсній основі визначаються 12 найкращих молодих вчених і 3 кращі вчені ради, які отримують новітню комп’ютерну техніку, молоді вчені стажуються у зарубіжних вузах. Виплачується 350 іменних обласних стипендій, 8 стипендій ім. Макарова, стипендії для учнів Малої академії наук України.

 

Наша родина мешкає у Дніпропетровську. Син – учень 5 класу загальноосвітньої школи. Він мріє навчитися створювати мультфільми самотужки. Де він цьому може навчитися і скільки це буде коштувати?

Створювати мультфільми дітей вчать у Дніпропетровському обласному дитячо-юнацькому кіноцентрі «Веснянка».

«Веснянка» це творче позашкільний навчальний заклад, головним завданням якого є комплексне естетичний розвиток дітей за допомогою мистецтва, літератури та аудіовізуальної культури. Кіноцентр надає додаткову освіту, забезпечує потреби юної особистості у творчій самореалізації і сприяє розвитку індивідуальності художньо обдарованих дітей.

Діяльність кіноцентру здійснюється за такими напрямами:

 • Аудіовізуальна культура;
 • Декоративно-прикладне мистецтво;
 • Театральне мистецтво;
 • Фольклор та етнографія;

Робота з художньо обдарованими дітьми в галузі літератури, живопису, музики, журналістики.

У кіноцентрі «Веснянка» працюють гуртки для дітей від 6 до 18 років:

 • ігрове кіно та фото;
 • мультиплікація і мультиплікаційний клуб;
 • театральний гурток «Основи акторської майстерності»;
 • літературна студія;
 • школа юного журналіста;
 • тележурналістика;
 • Петриківський розпис.

Кіноцентр розташований за адресою: пр. Карла Маркса, 32, 3-й поверх.

Телефони: 745-20-68; 745-20-89

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Всі послуги, що надаються «Веснянкою», безкоштовні.

 

Про надання фінансової підтримки на здійснення ремонтних робіт закладів освіти місцевого підпорядкування

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації пояснює, що витрати на подальше покращення соціальних і комунальних умов функціонування об’єктів соціальної сфери (наприклад, проведення ремонтних робіт закладів, які не знаходяться в обласному підпорядкуванні) здійснюються за рахунок коштів органів місцевого самоврядування. Видатки, що відносяться до капітальних вкладень, належать до витрат розвитку місцевих бюджетів.

Керуючись ст.61 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування самостійно розробляють, затверджують і виконують відповідні місцеві бюджети.

 

Про оплату праці педагогічним працівникам

Установи та заклади освіти є фінансово самостійними та підпорядковуються управлінням (відділам) освіти виконкомів (райдержадміністрацій). Керівники цих закладів є розпорядниками коштів та мають право самостійно, у межах фонду заробітної плати, встановлювати надбавки, доплати, премії та інші заохочувальні виплати.

Згідно із ст.15 Закону України від 24.03.1995 № 108/95 «Про оплату праці» та ст. 97, 143 Кодексу законів про працю України умови запровадження і розміри премій установлюються і закріплюються в Положенні про преміювання працівників установи, яке розробляється керівником, узгоджується профспілковим комітетом закладу і включається в колективний договір.

Відповідно до п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» керівникам бюджетних установ надано право, в межах затвердженого у кошторисах фонду заробітної плати, затверджувати порядок і розміри преміювання працівників відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи та надавати матеріальну допомогу, у тому числі на оздоровлення, в сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік. 

 

Право на здобуття вищої освіти

Відповідно до ст.8 Закону України «Про вищу освіту» здобуття повної вищої освіти та освітньо-кваліфікаційного рівня «спеціаліст» («магістр») можливе лише на основі освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр».

Тобто, після закінчення четвертого курсу ВНЗ студент захищає випускну роботу для отримання диплому освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр». Потім здає вступні іспити на п’ятий курс (форма іспитів затверджується керівництвом ВНЗ). За умови успішно складених іспитів, студент зараховується на п’ятий курс. Після закінчення курсу навчання і захисту дипломної роботи отримує диплом освітньо-кваліфікаційного рівня «спеціаліст» або «магістр».

 

Право на працевлаштування після закінчення ВНЗ

Всі аспекти питання працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням, регулюються Постановою Кабінету Міністрів України «Про Порядок працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням» від 22 серпня 1996 р. №992 (Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ №1402 (1402-2003-п) від 04.09.2003 № 882 (882-2004-п ) від 12.07.2004).

Згідно зі ст. 18: Керівництво вищого навчального закладу не пізніше ніж за рік до закінчення навчання пропонує випускнику посаду відповідно до укладеної угоди. При цьому вищим навчальним закладом оформляється картка працевлаштування випускника (додаток №2) у двох примірниках на кожну особу. Перший примірник зберігається у вищому навчальному закладі, другий - надсилається замовникові.

Замовник не пізніше ніж за два місяці до закінчення навчання на підставі одержаної картки працевлаштування підтверджує вищому навчальному закладу достовірність надісланого ним переліку місць працевлаштування випускників.

Згідно зі ст. 21: Якщо замовник відмовив у прийнятті на роботу молодого фахівця, останній звертається до державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні. При цьому пред'являється направлення на роботу і скріплена печаткою замовника довідка про відмову у працевлаштуванні.

Згідно зі ст. 23: На прохання молодого фахівця, який отримав довідку про надання можливості самостійного працевлаштування (додаток N 4), або за направленням служби зайнятості протягом трьох років після закінчення ним вищого навчального закладу керівник підприємства, установи, організації може оформити йому направлення на роботу.

 

Про фінансове забезпечення дошкільної освіти

Згідно зі ст.88 Бюджетного кодексу України видатки на дошкільну освіту здійснюються з бюджетів сіл, селищ та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів.

Відповідно до ст.32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» матеріально-технічне та фінансове забезпечення дошкільного навчального закладу належить до повноважень сільських та селищних рад.

 

Про поновлення на навчання до ВНЗ

Поновлення до числа студентів закладу здійснюється відповідно до п.16 «Положення про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів вищих навчальних закладів освіти», затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 15.07.1996 № 245.||||

 

Стосовно примусового збору коштів з батьків на фонди класу, школи

Благодійні внески приймаються, обліковуються у відповідності до вимог постанови КМУ від 04.08.2000 №1222 «Про затвердження Порядку отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти для потреб їх фінансування».

В органах казначейської служби кожній бюджетній установі відкриті реєстраційні рахунки, на які зараховується благодійна допомога. Благодійні внески проводяться відповідно до законодавства України виключно на добровільних засадах.

Батьки, батьківські комітети, а також інші фізичні особи або підприємства можуть надавати благодійну допомогу у грошовому та матеріальному вигляді. При цьому відповідні внески та матеріальні цінності повинні бути оприбутковані по бухгалтерському обліку. Внески в грошовому вигляді вносяться через банківські установи та касу середнього навчального чи дошкільного закладу.

Збирання коштів працівниками та педагогами навчальних закладів заборонено.

 

Стосовно влаштування дитини в дошкільний навчальний заклад

Згідно зі ст.6 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про дошкільний навчальний заклад» від 12 березня 2003 р. №305 (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ №1124 (1124-2009-п) від 05.10.2009), прийом дітей до дошкільного навчального закладу здійснюється керівником протягом календарного року на підставі заяви батьків або осіб, які їх замінюють, медичної довідки про стан здоров'я дитини, довідки дільничного лікаря про епідеміологічне оточення, свідоцтва про народження.

Відповідно до ст.38 Закону України «Про дошкільну освіту» джерелами фінансування дошкільного навчального закладу є кошти засновника (власника); відповідних бюджетів (для державних і комунальних дошкільних навчальних закладів); батьків або осіб, які їх замінюють; добровільні пожертвування і цільові внески фізичних і юридичних осіб; інші кошти, не заборонені законодавством України.

Благодійні внески проводяться відповідно до законодавства України виключно на добровільних засадах.

Збирання коштів працівниками навчальних та дошкільних закладів і використання їх без відповідного бухгалтерського обліку заборонено.

 

Що робиться для поновлення роботи закритих дитячих садків?

В області за 2010-2011 роки відкрито 59 дитячих садків та навчально-виховних комплексів (НВК) за типом «дитсадок-школа», а також майже 200 додаткових груп при діючих дошкільних закладах. Це більше 6 тисяч нових місць у дитячих садках, що на 60% скоротило чергу в дошкільні установи регіону. У цьому році планується повністю вирішити питання забезпечення дітей місцями в дитсадках шляхом відкриття нових дошкільних установ.

З початку 2012 року створено 1 НВК на базі Маломихайлівської ЗОШ I-III ступ у с. Маломихайлівка Покровського району, відкрито 3 додаткові групи у м. Кривий Ріг, Межівському та П’ятихатському районах.

До жовтня 2012 року планується відкрити 14 дошкільних навчальних закладів та створити 18 навчально-виховних комплексів. Всього буде створено близько 3 тис. додаткових місць в закладах дошкільної освіти. На ці заходи всього передбачено з державного бюджету – 33,6 млн грн., з обласного бюджету – 10,6 млн грн., з місцевих бюджетів – 17,5 млн грн.

Також на теперішній час на Дніпропетровщині триває реалізація проекту «3D-дитячий садок», який забезпечить прозорий та зручний доступ батьків до інформації про дошкільні навчальні заклади області та можливість обирати для своєї дитини найбільш прийнятний варіант.

Дані по кожному дитячому садку будуть розміщені на порталі освітнього Центру Дніпропетровської області. Сайт міститиме всю необхідну інформацію: кількість вільних місць, терміни та умови прийому, контактні дані садка. Будуть вказані й додаткові послуги, такі як вивчення іноземної мови, танцювальні гуртки та секції. Кожен з батьків зможе через Інтернет знайти свій район на мапі і вибрати дитсадок, який буде найбільш комфортним для їхньої дитини. Вже створено інформаційні бази 680 ДНЗ області. На порталі розміщено віртуальні подорожі 204 ДНЗ.

Щоб дізнатися про дитячий заклад докладніше, можна, наприклад, здійснити екскурсію за адресами: Web-сайт ДНЗ №298, м.Дніпропетровськ (http://dnz298.com/); ДНЗ №29, м. Жовті Води (http://leleka.dnepredu.com/); ДНЗ №30, м. Жовті Води (http://kvitochka.klasna.com/uk/); ДНЗ №28, м. Павлоград (http://dnz28pv.dnepredu.com/); ДНЗ №1, смт. Петриківка (http://petrykivskiydnz1.dnepredu.com) тощо.

 

Чи можна посприяти у організації підвозу дітей до школи?

Щоб діти, які мешкають у сільській місцевості, мали змогу дістатися до школи, у рамках програми «Шкільний автобус» заклади освіти сільської місцевості забезпечуються новими автобусами. У цьому році було придбано 37 автобусів. Нині всі учні та вчителі загальноосвітніх навчальних закладів сільських районів області 100%-во забезпечені безоплатним підвозом. У кожному «шкільному автобусі» встановлюються GPS-навігатори, завдяки яким батьки через мережу Інтернет точно можуть знати, як їх дитина їде до школу.

Пояснимо, як працює ця система: автобуси обладнані пристроями моніторингу, інформація транслюється через супутник з бортового обладнання автобусу. Тоді через мобільний оператор GSM та через Інтернет-канали ця інформація стає доступною для головного управління освіти і науки області, а також для диспетчерів та операторів шкіл і через WEB-інтерфейс для батьків учнів. Таким чином, головне управління, директори шкіл і батьки можуть контролювати рух «шкільного автобуса» і при потребі знати його точне місцезнаходження».

Запровадження системи навігації дозволить досягти економії на паливно-мастильні матеріали, запасні частини та забезпечить контроль за цільовим використанням автотранспорту.

Користуватися перевагами GPS-навігації для «шкільних автобусів» можна завдяки посиланню - http://monitor.carsat.od.ua/

 

Мешканці області запитують, що робиться для забезпечення навчальних закладів внутрішніми санітарно-гігієнічними приміщеннями?

Діти мають навчатися та виховуватися у комфортних умовах.

Значний обсяг робіт по забезпеченню «теплими туалетами» шкіл виконано вже у минулому році – 39 закладів освіти в 14 регіонах області були облаштовані внутрішніми санітарно-гігієнічними приміщеннями. З початку 2012 року за кошти місцевих бюджетів улаштовано внутрішні санітарно-гігієнічні приміщення в 27 закладах освіти.

За інформацією відділів освіти міст і районів області, до початку нового навчального року планується облаштувати «теплими туалетами» всі заклади освіти, які їх не мають. На зазначені заходи в місцевих бюджетах передбачені кошти у сумі майже 1 млн. грн. Ведуться будівельні роботи.

 

Що робиться для забезпечення навчальних закладів якісною та чистою питною водою?

Питання якості питної води знаходиться під особливим контролем обласної влади, щоб забезпечити область якісною водою, запроваджено регіональну програму “Питна вода Дніпропетровщини”, розраховану на 2006–2020 роки.

Мета програми: Забезпечення населення області питною водою нормативної якості в межах науково обґрунтованих нормативів (норм) питного водопостачання; реформування та розвиток водопровідно-каналізаційної мережі, підвищення ефективності та надійності її функціонування; поліпшення на цій основі стану здоров’я населення та оздоровлення соціально-екологічної ситуації в області; відновлення, охорона та раціональне використання джерел питного водопостачання.

Особливу увагу обласна влада приділяє збереженню здоров'я дітей. Для цього на Дніпропетровщині в закладах соціальної сфери встановлюються системи доочистки води. Загалом у 2011 році в дитсадках та школах області встановлено 334 таких системи.

В 2012 році за рахунок співфінансування з обласного та місцевих бюджетів ведеться встановлення фільтрів доочистки питної води в 75 дитячих дошкільних закладах 6-ти міст області (м.Марганець - 8, м.Нікополь - 18, м.Орджонікідзе - 11, м.Павлоград - 20, м.Синельникове - 10, м.Тернівка - 8).

До 2015 року в рамках Комплексної стратегії розвитку регіону системи доочистки води будуть встановлені в усіх дитсадках, школах і лікувальних закладах області. 

 

На підставі чого при прийомі дитини до дитячого садку необхідно сплачувати вступні внески?

Вступні внески при влаштуванні дитини до дошкільного навчального закладу нормативними документами не передбачено. Але, джерелами фінансування дошкільного навчального закладу можуть бути і кошти батьків або осіб, які їх замінюють, добровільні пожертвування і цільові внески фізичних і юридичних осіб, інші кошти, не заборонені законодавством України.

Усі добровільні пожертвування мають бути оприходувані по бухгалтерському обліку. Внески в грошовому еквіваленті вносяться батьками через банківські установи та касу навчального чи дошкільного закладу.

 

Що робиться по приведенню навчальних закладів у належний стан?

Головним управлінням освіти і науки станом на 20 серпня 2012 року підготовлено до належного функціонування в опалювальний період 1104 (97%) навчальних закладів (школи, дитячі будинки, позашкільні навчальні заклади) та 782 (96%) дошкільних навчальних закладів.

Загалом, на сьогодні в закладах освіти виконано ремонтні роботи різного ступеню складності, зокрема відремонтовано: мереж теплопостачання – 11,1 тис. пог. м; мереж водопостачання – 5,6 тис. пог. м; мереж каналізації – 3,7 тис. пог. м; покрівлі – 31,2 тис кв. м. Встановлено 2958 металопластикових вікон загальною площею 12,06 тис. кв. м.

100% відремонтовано системи опалення, харчоблоки, спортзали навчальних закладів області.

Питання забезпечення меблями, інвентарем, облаштування дитячих майданчиків на території дошкільних навчальних закладів належить до компетенції місцевих органів влади.

 

«Я одинока мати, планую йти працювати – потрібні кошти на життя. У найближчому дитячому садочку відмовили, кажуть немає місць. Прошу допомогти в вирішенні цієї проблеми.»

У цій ситуації мати, яка планує вийти на роботу, має звернутися до відділу освіти за місцем мешкання (районного або міського). Бажано це зробити заздалегідь, адже дійсно є необхідність планування кількості місць у дитячих садочках згідно з потребою. Відділ освіти таким чином знатиме, що матір, яка мешкає за певною адресою, хоче влаштувати дитину саме у той чи інший садок. Так складається список черги і коли дитині виповнилося, припустимо, три роки, вона, згідно з чергою зараховується до дитячого навчального закладу. На жаль, існують ситуації, коли батьки хочуть влаштувати свою дитину у конкретний навчальний заклад, скажімо, протягом місця, але цілком можливо, що на той момент у саме цьому закладі місця дійсно немає. Тому таким непередбачливим батькам можна звернутися до відділу освіту і їм буде запропоноване місце в іншому дошкільному навчальному закладі, в якому на цей момент є місця. У цей момент батьки також можуть зареєструватися у черзі в тому дошкільному навчальному закладі, який вони вважають найкращим для своєї дитини, і коли там з'явиться місце, вони зможуть перевести туди свою дитину.

Також нагадуємо, що прийом дітей до дошкільного навчального закладу здійснюється керівником протягом календарного року на підставі заяви батьків або осіб, які їх замінюють, медичної довідки про стан її здоров’я дитини, довідки дільничного лікаря про епідеміологічне оточення, свідоцтва про народження.

 

Мешканці П’ятихатського району, сироті, дитині ліквідатора Чорнобильської катастрофи, відмовили у зарахуванні на навчання за держзамовленням. Які існують пільги при прийомі до навчальних закладів всіх рівнів?

Прийом до вищих навчальних закладів у 2012 році здійснюється відповідно до Умов прийому до вищих навчальних закладів України у 2012 році, затверджених наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 12.10.2011 № 1179. Відповідно до розділів XI, XIII, XIV пільгами при вступі до вищих навчальних закладів всіх форм і типів користуються наступні категорії осіб.

Зарахування за співбесідою

За результатами співбесіди зараховуються до вищого навчального закладу особи, яким Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” надане таке право.

Зарахування поза конкурсом

Зараховуються поза конкурсом:

 • особи, яким відповідно до Закону України ”Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” надане таке право;
 • діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, а також особи з їх числа віком від 18 до 23 років відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.04.94 № 226 ”Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування” (зі змінами);
 • інваліди I та II груп та діти-інваліди віком до 18 років, яким не протипоказане навчання за обраним напрямом (спеціальністю), відповідно до Закону України “ Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”;
 • особи, яким відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”надане таке право;
 • особи, яким відповідно до Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” надане таке право;
 • діти, чиї батьки загинули або стали інвалідами на вугледобувних підприємствах, при вступі на навчання за гірничими спеціальностями відповідно до Указу Президента України від 19.05.99 № 524 “Про державну допомогу дітям, які вчаться за гірничими спеціальностями і чиї батьки загинули або стали інвалідами на вугледобувних підприємствах”;
 • діти військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, працівників правоохоронних органів, які загинули під час виконання службових обов’язків, відповідно до Указу Президента України від 21.02.2002 № 157 “Про додаткові заходи щодо посилення турботи про захисників Вітчизни, їх правового і соціального захисту, поліпшення військово-патріотичного виховання молоді”;
 • члени сімей шахтарів та гірничорятувальників, які загинули внаслідок аварії на орендному підприємстві “Шахта імені О.Ф. Засядька” (постанова Кабінету Міністрів України від 09.01.2008 № 6).

Право на першочергове зарахування

Право на першочергове зарахування до вищих навчальних закладів мають:

 • особи, яким відповідно до Закону України “Про охорону дитинства”надане таке право;
 • особи, яким відповідно до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” надане таке право при вступі до вищих військових навчальних закладів та військових підрозділів вищих навчальних закладів;
 • особи, яким відповідно до Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” надане таке право;
 • особи, які проживають на території населеного пункту, якому відповідно до Закону України “Про статус гірських населених пунктів в Україні” надано статус гірського;
 • особи, яким відповідно до Указу Президента України від 21.02.2002 № 157 “Про додаткові заходи щодо посилення турботи про захисників Вітчизни, їх правового і соціального захисту, поліпшення військово-патріотичного виховання молоді” надане таке право;
 • особи, яким відповідно до Указу Президента України від 12.09.2007 № 849 “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 4 вересня 2007 року “Про основні напрями фінансового забезпечення заходів щодо підвищення життєвого рівня населення у 2008 році” надане таке право;
 • випускники старшої школи (повна загальна середня освіта), нагороджені золотою або срібною медаллю, при вступі на основі повної загальної середньої освіти;
 • випускники основної школи, які мають свідоцтво про базову загальну середню освіту з відзнакою (при вступі на навчання на основі базової загальної середньої освіти);
 • вступники, яким це право визначено правилами прийому до вищого навчального закладу.

Що стосується скарг на відмову у першочерговому зарахуванні або зарахуванні поза конкурсом осіб, яким Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” або дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, яким надане таке право, то з кожним окремим випадком фахівці головного управління освіти і науки ознайомлюються особисто. Тому із зазначеними питаннями запрошуємо звертатися до головного управління освіти і науки облдержадміністрації. До 14 вересня 2012 року продовжують свою роботу оперативний штаб з питань вступної кампанії (регіональна оперативна приймальня громадян) та гаряча лінія за номером (056) 770 82 42. 

 

Яким чином здійснювався контроль за готовністю приміщень навчальних закладів до навчального року?

На виконання доручення голови облдержадміністрації Олександра Юрійовича Вілкула з липня місяця поточного року головним управлінням освіти і науки облдержадміністрації проводилися оперативні перевірки щодо стану проходження підготовки закладів освіти області до роботи в осінньо-зимовий період 2012-2013 навчального року з виїздом на місця.

Всього на сьогодні працівниками технічного відділу управління візуально обстежено 144 заклади освіти в 29 регіонах області, проведено 15 виїзних нарад в 15 районах.

Хочу зазначити, що майже в усіх випадках при обстеженні здійснювалося фотографування приміщень закладів, котрі обстежувалися.

 

Як забезпечені учні навчальних закладів шкільними підручниками?

Від Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України надійшло до навчальних закладів області та стовідсотково розвезено 432 тис 458 підручників, що складає 100% забезпечення навчальною літературою державного компоненту навчання учнів 1 та 11 – х  класів.

Також додатково повідомляємо, що для поповнення бібліотечних фондів навчальних закладів загальноосвітніх шкіл придбано за кошти обласного бюджету хрестоматії з української літератури (упорядники А.Козлов, С.Ковпік, Л.Піскорська) “Українські письменники ХХ століття” (частина 1, частина 2) та авторську книгу “Неизвестная Екатеринославщина” (В.І. Лазебник) загальною кількістю 8246 примірників на суму 1,3 млн. грн.

З метою проведення якісного моніторингу реальної потреби та фактичного забезпечення учнів загальноосвітніх навчальних закладів підручниками впроваджується по всій території Дніпропетровської області єдина система заходів електронного обліку навчальної літератури та підручників

 

Які завдання постають перед освітянами та учнями області у новому навчальному році у зв’язку з прийняттям нового Державного стандарту початкової загальної освіти?

Головною особливістю нового навчального року є початок реалізації нового стандарту початкової школи. Саме на це націлює нас Уряд України на чолі з Президентом Віктором Федоровичем Януковичем. І на цьому наголошує наш губернатор Олександр Вілкул.

По-перше, для початкової школи ми вперше розпочнемо обов’язкове вивчення іноземної мови з першого класу: коли дитина найбільш до цього відкрита. Курсову перепідготовку освітян початкової школи з іноземної мови з січня цього року вже здійснює Дніпропетровський ОІППО, курси регіональних тренерів з інформаційно-комунікаційних технологій для 1 класу пройшли у травні-червні цього року. Тематика роботи з першокласниками проходить через курсову перепідготовку кафедри початкової школи інституту.

По-друге, інформатику діти вивчатимуть з другого класу з 2013/2014 н.р. Це відповідає потребам і запитам часу. Також у зміст початкової школи повернулося природознавство.

По-новому проходитиме й урок фізичного виховання у 1 класі– без оцінок і різних нормативів – як урок руху і дихання, перебування на повітрі. Вважаю, що не треба ставити оцінки з фізкультури. Для базової освіти немає значення, хто пробіг швидше, хто стрибнув далі. Важливо, щоб дитина принаймні годину щодня була в русі на свіжому повітрі.

Для нашого суспільства, де дитина внаслідок технічного прогресу дуже багато часу проводить за комп’ютером і не розвивається фізично, така практика буде дієвою. З іншого боку, проведення таких уроків фізкультури унеможливить повторення тих трагічних випадків, які траплялися раніше.

Спортом дитина має займатися на базі з професійними тренерами і у спеціальних закладах. Фізкультура – це, щонайперше, шлях до здоров’я, а не додаткові навантаження на організм школяра.

У нові стандарти освіти включено також використання здоров’язбережувальних технологій та екологічну спрямованість освіти. Зокрема, на Дніпропетровщині протягом останніх років проводиться експериментальна робота щодо створення мережі шкіл зміцнення здоров’я. У національному науково-дослідному проекті «Школа здоров’я» нині працюють 47 навчальних закладів Дніпропетровщини.

В регіоні створюються умови для того, щоб діти мали рівні можливості для повноцінного розвитку, дозвілля і заняття спортом. Під керівництвом губернатора Олександра Вілкула реалізується програма розвитку інфраструктури для дитячого відпочинку, у рамках якої за 2010-2011 рр. вже встановлено понад 300 дитячих майданчиків. Цього року також буде встановлено ще 300. Таким чином, за три роки в області буде встановлено понад 600 майданчиків.

 

Чи є привід у батьків хвилюватися з приводу організації гарячого харчування у навчальних закладах області?

Такого приводу немає. В області всіма видами харчування охоплено 100% учнів 1-11-х класів загальноосвітніх навчальних закладів, в тому числі гарячим харчуванням – 75,7%.

Учні 1-4-х класів забезпечені безкоштовним гарячим на 100%.

У цьому році збільшено фінансування з місцевих бюджетів на харчування учнів 1-4-х класів, показник виконання норм по області зріс з 75,1% до 82,1%.

Виконання норм за рахунок бюджету та батьківських внесків у 2012 році збільшено до 92,6% (було – 84%), в тому числі у містах – до майже 89%, у сільських районах – до майже 95%.

Діти-сироти та діти, які позбавлені батьківського піклування, діти, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» стовідсотково забезпечені безкоштовним гарячим харчуванням.

Крім зазначених, існує ще один аспект порушеного питання – це підтримка регіональних товаровиробників. Цьому питанню приділяє велику увагу наш губернатор Олександр Юрійович Вілкул. При підтримці місцевих виробників ми одноразово досягаємо не однієї мети – діти отримують якісні, свіжі продукти, але й при цьому здійснюється збільшення кількості підприємців, яким зручно і вигідно мати ринок збуту не десь далеко, а майже поряд із собою.

Хоча тендерна закупівля продуктів харчування навчальними закладами перебуває поза межами компетенції головного управління, ГУОН ОДА постійно рекомендує та наголошує на доцільності закупівлі продукції за прямими договорами з виробниками Дніпропетровської області. Керівниками закладів було надіслано понад 700 листів-запрошень до співпраці з виробниками продуктів харчування. Як результат, у 2012 році закупівлі по деяким видам продуктів збільшено майже на 40-50%, наприклад: молока – на 32%, твердих сирів – 19%, масла – 43%, м’ясо птиці – 42%, овочів – 19%, яблук – 8% тощо.||||

 

Що зроблено для забезпечення навчальних закладів медичними кабінетами та медичними працівниками?

Головне управління освіти і науки здійснює систематичний контроль за оснащенням медичних кабінетів загальноосвітніх навчальних закладів області. І, хочу сказати, що зроблено багато. Якщо на початок 2011/2012 н.р. в школах працювало 862 медичних кабінети, то на 01.09.2012, тобто на початок 2012-2013 н.р. вже працює 1106 кабінетів, тобто це 114% від потреби.

Крім того, на території 3 шкіл Магдалинівського району (Дмухайлівська ЗОШ, Минівська НЗОШ, Січкарівська ПЗОШ) знаходяться фельдшерсько-акушерські пункти (ФАП), які забезпечують медичне обслуговування учнів.

Згідно з графіками, наданими управліннями, відділами освіти, планується облаштування медкабінетів: у жовтні – в Криничанському, а до кінця року – Межівському, Петропавлівському, П'ятихатському, Синельниківському, Софіївському і Томаківському районах.

Питання щодо наявності та систематичної роботи медичних кабінетів, його обладнання та укомплектування медикаментами відповідно до нормативів знаходиться в межах компетенції органів місцевого самоврядування.

 

Звернення стосовно затримки у виплаті стипендії переможниці ІІ (обласного) етапу конкурсу захисту науково-дослідницьких робіт Малої академії наук України.

Для створення кращих можливостей для самовдосконалення учнів через систематичну творчу та науково-дослідницьку діяльність, співпрацю кращих науковців з обдарованою молоддю у 2011 році був створений комунальний позашкільний навчальний заклад „Мала академія наук учнівської молоді” Дніпропетровської обласної ради.

Слухачі Дніпропетровського відділення Малої академії наук України під керівництвом наукових наставників готують наукову роботу, беруть участь у ІІ (обласному) етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт Малої академії наук України. За підсумками конкурсу-захисту переможці отримують іменні стипендії.

Результатом діяльності Дніпропетровського відділення Малої академії наук України у 2011/2012 навчальному році є:

 • 359 обласних стипендіатів ДВ МАН (призових місць 366 ІІ (обласного) етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт Малої академії наук України);
 • 28 переможців ІІІ Всеукраїнського етапу конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН України;
 • 7 стипендіатів Президента України.

За інформацією, наданою позашкільним навчальним закладом „Мала академія наук учнівської молоді” ДОР, заявниця вчасно не відкрила картковий рахунок для отримання стипендії за наданими співробітниками вищезазначеного закладу реквізитам, тому що помилково очікувала надходження коштів на існуючу картку ПАТ КБ „ПриватБанк”.

За зверненням адміністрації позашкільного навчального закладу „Мала академія наук учнівської молоді” ДОР (далі КПНЗ „МАНУМ” ДОР)
26.04.2012 року було відкрито карткові рахунки в Кіровському відділенні
ПАТ КБ „ПриватБанк” тим стипендіатам, які своєчасно не відкрили карткові рахунки у регіональних відділеннях ПАТ КБ „ПриватБанк” в тому числі і на Іванченко Т.І.

20.08.2012 року головним бухгалтером КПНЗ „МАНУМ” ДОР повторно було надано роз’яснення (по телефону) заявнику стосовно отримання картки в відповідному відділенні ПАТ КБ „ ПриватБанк” та направлено лист з роз’ясненням за вказаною у зверненні електронною адресою.

 

Студент випускного курсу планує вступати до аспірантури та займатися дослідницькою діяльністю. Яка допомога надається обласною владою у реалізації дослідницьких проектів?

У рамках проекту «Новій Дніпропетровщині – новий стандарт освіти», який реалізується на Дніпропетровщині, діють три проекти, покликані допомогти у здійсненні задумів творчої і наукової молоді нашої області, – це «Молоді вчені – Дніпропетровщині», «Краща рада молодих вчених», «Кращий молодий вчений».

Проект «Молоді вчені – Дніпропетровщині» триває протягом року. Роботи молодих вчених подаються на розгляд експертної комісії у ІІ-му кварталі. Експертна комісія, що складається з 6 докторів та кандидатів наук, провідних вчених регіону в різних галузях знань, проводить подвійну експертизу наукових робіт. Після відбору молоді вчені, які виходять у фінал конкурсу, публічно презентують свої праці. Фіналісти отримують регіональні гранти на розробку та впровадження наукових досліджень. Двоє фіналістів за домовленістю з Посольством Франції проходять місячне стажування у провідних наукових установах Франції за своїм науковим напрямком.

У 2010-2011 роках 25 молодих вчених отримали гранти на суму 1,2 млн грн.

Проекти «Краща рада молодих вчених» і «Кращий молодий вчений» на сьогодні охоплюють понад 500 молодих вчених та 20 рад молодих вчених.

Цей проект також триває протягом року. Конкурси проводяться за підсумками роботи молодого вченого, рад молодих вчених за останній рік роботи. Переможці конкурсів визначаються на засіданні конкурсної комісії за результатами розгляду поданої інформації. По кожному напряму визначаються переможці в номінаціях молодий вчений-докторант чи доктор наук і молодий вчений-аспірант, здобувач чи кандидат наук. Щорічно 12 кращих молодих вчених нагороджуються ноутбуками та 3 кращі ради молодих вчених – мультимедійними проекторами чи відеокамерами.

Всю інформацію щодо подання заявки на конкурс у цих проектах можна отримати в деканаті на своєму факультеті, в радах молодих вчених свого навчального закладу, або на сайтах обласної державної адміністрації і головного управління освіти і науки облдержадміністрації після оголошення початку прийому робіт.

 

Дитина часто хворіє, тому курс загальної освіти отримує вдома. Що робиться в області для того, щоб забезпечити для таких школярів належний рівень навчання?

Під керівництвом губернатора Олександра Вілкула в нашій області реалізується регіональний проект «Новій Дніпропетровщині – новий стандарт освіти». У його рамках відбувається дистанційне навчання учнів з особливими освітніми потребами за проектом «Електронна школа», що охопить вихованців 5 – 9 класів сіл та міст Дніпропетровщини.

Ці діти знаходяться на домашньому навчанні, часто хворіють або потребують особливої педагогічної уваги. Станом на 1 червня 2012 року зареєстровано 589 учнів, які 1 вересня 2012 року сядуть за віртуальні парти Е-школи.

На теперішній час у кожному місті та районі області визначено
77 опорних шкіл із організації дистанційного навчання. Сформовано навчально-методичний ресурс для учнів 5 – 9 класів із усіх предметів; на порталі розміщено 518 уроків. До роботи в проекті залучено близько 1500 педагогів.

Всі учасники цієї віртуальної спільноти мають свої власні сторінки, через які отримають доступ до навчальних матеріалів. Дистанційні курси включають: електронні лекції, контрольні тести та мультимедійні вправи (тренажери, дидактичні ігри тощо). Обговорення складних або цікавих питань у рамках програмного матеріалу відбувається на форумах порталу.

Система «Класна оцінка» автоматично обробляє тести, проводить облік навчальних досягнень учнів та складає загальний рейтинг.

Під час навчання в Електронній школі успіхи користувачів курсу відображаються в електронних щоденнику, журналі. По закінченню семестру, начального року підсумки реєструються в електронному табелі. Є можливість роздрукувати сертифікат із окремого предмету, де будуть зафіксовані всі навчальні досягнення учня.

Сайт розміщений на порталі «Класна оцінка» за адресою: http://eschool.dnepredu.com/.